Pracuj w Oponeo

Opony do BMW Alpina

Wybierz parametry swojego BMW Alpina i dobierz odpowiedni rozmiar opon

BMW Alpina

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

BMW Alpina

Początek. Alpina jest firmą zajmującą się tuningowaniem samochodów marki BMW. Została założona w 1965 roku przez Burkarda Bovensiepena w Bawarii, w południowych Niemczech. Jej pełna nazwa brzmi: Alpina Burkard Bovensiepen GmbH.

Auta firmy można nabyć w salonach BMW i naprawiać w jej serwisach. Tuning Alpiny nie polega tylko na zmianie wnętrza i wyposażenia. Modyfikowana jest także moc silnika i polepszane są jego osiągi. Pojazdy Alpiny charakteryzują się 20-calowymi aluminiowymi felgami „Alpina Blue”. Typowymi kolorami stosowanymi we wnętrzach są  niebieski i zielony, wcześniej firma korzystała z pomarańczowego i czarnego. Każde przerobione auto otrzymuje metalową płytkę z numerem. Ma to świadczyć o jego oryginalności. W porównaniu do standardowych aut BMW, modele Alpiny mają bardziej luksusowe wyposażenie, wyższy moment obrotowy silnika i moc oraz automatyczne skrzynie biegów.

Wkład w motoryzację. Firma opracowała system jednej przepustnicy (mechaniczny wtrysk Kugelfischer z przepustnicy na cylinder). To rozwiązanie zdobi logo firmy z lewej strony. Z prawej widnieje wał korbowy. Dzięki wynalezieniu systemu, od końca lat 70. Alpina jest uznawana przez niemiecki TUV (Związek Nadzoru Technicznego) za producenta samochodów, a nie tylko ich tunera.

Alpina wyprodukowała wiele udanych samochodów, jednak za jeden z najlepszych uznawany jest model B12 5.0 z 1990 roku. Samochód ten posiada pięciolitrowy dwunastocylindrowy silnik o mocy 350 KM. W skład wyposażenia wchodzą m.in.: elektronicznie sterowane fotele z pamięcią trzech ustawień, system antywłamaniowy, wnętrze wyłożone skórą, cyfrowe wskaźniki temperatury oleju, dwustrefowa klimatyzacja, antena wbudowana w tylna szybę. Inne znane modele to: Alpina Roadster V8 (wyprodukowany na bazie modelu BMW Z8; silnik o mocy 381 KM) czy Alpina B10 V8 S (na bazie BMW serii 5, z silnikiem o mocy 375 KM).

Obecnie. Obecnie firma produkuje następujące modele: Alpina D3 Bi-Turbo (opiera sie na BMW E90/E91/E92), Alpina B3 Bi-Turbo (w oparciu o BMW E90/E91/E92/E93, Alpina (w oparciu o BMW serii 5), Alpina B7 Bi-Turbo (w oparciu o BMW serii 7). Współpraca z BMW ma ogromne znaczenie dla firmy. W ten sposób Alpina może dużo łatwiej znaleźć nabywców dla swoich aut i utrzymać się na rynku. Największymi rynkami zbytu dla firmy poza Niemcami są Wielka Brytania, Japonia i Bliski Wschód. Firma zatrudnia około dwustu pracowników. W 2007 roku po raz pierwszy osiągnięto produkcję 1400 samochodów rocznie.

Ciekawostki. Alpina ma dość bogatą historię startów w wyścigach samochodów turystycznych. Za kierownicami samochodów firmy siedzieli tacy kierowcy jak Niki Lauda czy Derek Bell. W 1987 i 1988 roku Alpina wzięła udział w DTM (Deutsche Tourenwagen Meisterschaft), czyli Niemieckich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych. Po koniec 2007 r. firma ogłosiła powrót do wyścigów z modelem opartym na Alpinie B6S. Przewidziano starty w FIA GT3 European Championship i serii wyścigów ADAC GT Masters. Opony. BMW Alpina oferuje wzmocnione i zmodyfikowane modele standardowych BMW. Modele wzmacniane wymagają wydajnego hamowania i dobrej przyczepności. Właśnie dlatego opony oferowane w BMW Alpinie nigdy nie są mniejsze niż 17 calowe. Przykładowe rozmiary opon oferowane w BMW Alpinie: 235/40 R17 (B3), 225/40 R18 (B3), 245/40 R20 (B12), 235/40 R18 (B10), 245/40 R19 (B5), 255/35 R21 (B7 Sedan E65).