Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Wymiana opon samochodowych – ile powinna kosztować?

aktualizacja: 08 lutego 2019
OPONEO.PL

Przynajmniej dwa razy w roku, podczas zmiany sezonu, kierowcy powinny nieco bliżej przyjrzeć się ogumieniu. Gdy postanowisz wysłużone zimówki wysłać na zaległy urlop lub stary model zastąpić nowym, mogą pojawić się pytania: kiedy, gdzie i za ile? Podpowiadamy, z jakimi kosztami wiąże się wymiana opon oraz z czego one wynikają.

Ile powinna kosztować profesjonalna wymiana opon?

Ile powinna kosztować profesjonalna wymiana opon?

 

Wymiana opon – w jakich przypadkach jest konieczna?

Aby ogumienie zapewniało bezpieczeństwo nam, naszej rodzinie i innym uczestnikom ruchu, trzeba poświęcić mu kilka chwil od czasu do czasu. Najlepiej jest to robić regularnie, np. podczas kontroli ciśnienia, którą powinno się powtarzać minimum raz w miesiącu. Możemy wówczas zauważyć nawet niewielkie defekty, które bez problemu i za niewielkie pieniądze usunie zaufany wulkanizator.

Nie wszystko da się jednak naprawić. Istnieje kilka ważnych powodów, przemawiających za pożegnaniem się z wysłużonym kompletem. Wymiana ogumienia jest konieczna jeżeli:

  • Bieżnik osiągnie minimalny poziom, a wskaźnik TWI zostanie odsłonięty

Korzystanie z właściwie łysej opony, której wysokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra lub mniej, grozi mandatem, ale przede wszystkim znacząco zmienia  parametry jazdy. Przyczepność, zwłaszcza na mokrej i ośnieżonej nawierzchni, zdecydowanie się pogarsza i trudniej jest kontrolować samochód. Dlatego specjaliści zalecają, aby modele letnie wymieniać już przy 3 milimetrach wysokości gumy, a zimówki przy 4 milimetrach.

  • Stan techniczny opon pozostawia wiele do życzenia

Wszelkie rozcięcia, pęknięcia, wybrzuszenia i bąble oznaczają, że eksploatowane ogumienie nie jest już w pełni bezpieczne. Zarówno widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, jak i te ukryte po wewnętrznej stronie opony, mogą prowadzić do poważnych awarii, w tym do groźnego wystrzału opony. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w wyglądzie gum i w zachowaniu samochodu, najlepiej bezzwłocznie udaj się do warsztatu.

  • Korzystasz z jednych opon o kilka lat za długo

Maksymalny wiek ogumienia to według specjalistów 10 lat, jednak nie zaleca się osiągania tej granicy, nawet jeżeli model wciąż prezentuje się całkiem nieźle. Zachodzące w gumie procesy starzeniowe sprawiają, że jej jakość może się pogarszać. Oczywiście nie oznacza to, że powinno używać się tylko egzemplarzy, które dopiero opuściły fabrykę. Przy regularnej kontroli oraz właściwemu przechowywaniu po sezonie, będziesz mógł cieszyć się jednym kompletem przez kilka ładnych lat. W tym przypadku jednak zdrowy rozsądek powinien wygrać z finansami.

 

Wymiana kół na letnie lub zimowe możliwa jest w domu, jeżeli posiadamy dwa pełne komplety opona + felga.

Wymiana kół na letnie lub zimowe możliwa jest w domu, jeżeli posiadamy dwa pełne komplety opona + felga.

 

Czy sezonowa wymiana jest konieczna?


Polskie prawo nie nakazuje korzystania z zimówek. Warto mieć jednak na uwadze, że model dopasowany do warunków panujących na drodze zapewnia najlepsze parametry, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy. Zoptymalizowane mieszanki oraz nowatorskie rzeźby bieżnika realnie wpływają na osiągi samochodu w zróżnicowanych temperaturach i na odmiennych nawierzchniach. Poza tym szeroka oferta dostępnych na rynku modeli sprawia, że cenę nowej opony zimowej i letniej można bez trudu dopasować do zasobności portfela.

 

Kiedy wymianę opon oddać w ręce fachowców?

W domowych warunkach kierowca może wymienić całe koło, ale nie samą gumę. Aby to zrobić, należy posiadać dwa zestawy opona plus felga, które zostaną podmienione.

Podstawowe umiejętności oraz sprzęt, taki jak podnośnik i klucz, pozwalają bez większego problemu założyć koło zapasowe. Do wymiany kompletu, który ma służyć znacznie dłużej, trzeba się lepiej przygotować, chociażby kupując odpowiedni smar i drucianą szczotkę.

Dlaczego w domowych warunkach nie powinno się wymieniać samych opon? Ściąganie i zakładanie ogumienia na obręcz wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. W innym razie może zostać ono uszkodzone, czego negatywne konsekwencje odczujemy w przyszłości. Korzystając z usług wyspecjalizowanego wulkanizatora, wiesz, że dołożono starań, aby opony zapewniały bezpieczeństwo, a koło zostało właściwie wyważone.

Największą zaletą fachowca jest jego wiedza. Specjalista powinien zwrócić uwagę na występujące nieprawidłowości i przynajmniej zasugerować dalsze działania. Przykładowo, jeżeli bieżnik nierównomiernie się zużywa, wulkanizator może zalecić sprawdzenie geometrii kół. Dzięki jej właściwemu ustawieniu nie tylko ogumienie dłużej nam posłuży, ale też nie będzie negatywnie oddziaływać na pracę i stan zawieszenia.

Pamiętaj, że regularna kontrola opon przekłada się nie tylko na korzyści związane z bezpieczeństwem, ale i finansami.

 

Na cennik zakładu wulkanizacji opon wpływa wiele czynników, w tym używany sprzęt oraz kwalifikacje pracowników.

Na cennik zakładu wulkanizacji opon wpływa wiele czynników, w tym używany sprzęt oraz kwalifikacje pracowników.

 

Poszukaj profesjonalistów

Posiadacze aut wyposażonych w czujniki ciśnienia TPMS muszą wymieniać opony i całe koła w warsztatach. Wcześniej powinni się jednak upewnić, że w wybranym miejscu zostaną należycie obsłużeni. Wmontowany w opony czujnik bardzo łatwo uszkodzić, poza tym zakład musi mieć możliwość jego ponownego zaprogramowania lub przeprogramowania, co wymaga dysponowania dodatkowymi urządzeniami. Z tych samych powodów nieco więcej uwagi do wyboru warsztatu powinni przyłożyć też kierowcy, którzy zdecydowali się na ogumienie typu Run Flat.

Ze względu na to, że opony to jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią, trzeba traktować je ze szczególną dbałością – od nich może zależeć nasze życie. Dlatego wybieraj usługi profesjonalnych miejsc, dysponujących specjalistycznym sprzętem. Warto też poszukać opinii innych kierowców na temat danego zakładu.

Wymiana opon w ciężarówce

Posiadaczom aut ciężarowych trudniej jest samodzielnie wymienić wszystkie koła. Ze względu na gabaryty i większą wagę pojazdu, niezbędny jest wówczas m.in. dobrej jakości podnośnik. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest udać się do serwisu wulkanizacyjnego.

Wymiana opon – cena

Jeżeli wybrałeś już wulkanizatora, pora przejść do meritum – ile kosztuje wymiana opon? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cennik wymiany opon może różnić się w zależności od miasta czy typu pojazdu i rozmiaru koła.

W 2018 roku Oponeo.pl opublikowało Ranking miast przyjaznych kierowcom, który powstał przy współpracy z Yanosik.pl. Jednym z pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi było: w którym mieście można najtaniej wymienić opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16? W zestawieniu pierwsze trzy miejsca zajęły Radom, Lublin i Kielce.

 

Badanie przeprowadzone zostało w 2018 roku.

Badanie przeprowadzone zostało w 2018 roku.

 

Jak sprawa się ma z nieco większymi lub mniejszymi wymiarami? Na podstawie opinii naszych klientów, którzy skorzystali z usługi dostawy z montażem, wybraliśmy po 5 najlepiej ocenianych warsztatów* w dziesięciu największych miastach w Polsce. Analizując ich cenniki, ustaliliśmy, na jakie koszty powinien być przygotowany posiadacz samochodu osobowego, decydujący się wymienić jedno koło (w rozmiarach od 12” do 18”) wraz z jego wyważeniem.

*stan na styczeń 2018

 

Miasto

Opona na feldze aluminiowej

Opona na feldze stalowej

Warszawa

Od 20 do 40zł/szt.

Od 15,5 do 30zł/szt.

Kraków

Od 15 do 37zł/szt.

Od 15 do 25zł/szt.

Łódź

Od 15 do 35zł/szt.

Od 12,5 do 30zł/szt.

Wrocław

Od 20 do 40zł/szt.

Od 20 do 40zł/szt.

Poznań

Od 15 do 45zł/szt.

Od 15 do 32zł/szt.

Gdańsk

Od 17,5 do 35zł/szt.

Od 15 do 25zł/szt.

Szczecin

Od 12,5 do 40zł/szt.

Od 12,5 do 40zł/szt.

Bydgoszcz

Od 15 do 35zł/szt.

Od 15 do 25zł/szt.

Lublin

Od 15 do 30zł/szt.

Od 10 do 27,5zł/szt.

Białystok

Od 15 do 40zł/szt.

Od 12,5 do 22,5zł/szt.

 

Jak widać, wymiana opon z wyważeniem, nie powinna nikogo przerażać ceną. Jednak im większy rozmiar, tym na większy wydatek musimy być przygotowani. Za wymianę czterech 12-calowych modeli na feldze aluminiowej w jednym z zakładów w Szczecinie zapłacimy jedynie 50 zł, natomiast posiadacze 18-calowego kompletu w Poznaniu wydadzą nawet 180 zł. Zgodnie z ogólną tendencją, kierowcy użytkujący ogumienie osadzone na stalowych obręczach u wulkanizatora zostawią nieco mniej pieniędzy.

 

Warszawa i Kraków to miasta, w których wymiana opon może kosztować nieco więcej.

Warszawa i Kraków to miasta, w których wymiana opon może kosztować nieco więcej.

Wymiana opon z felgami
 

Jeżeli posiadasz drugi komplet opon założonych już na obręcze i chcesz skorzystać z usługi tzw. przekładki, w wielu warsztatach zapłacisz mniej. Natomiast posiadacza alufelg często ponoszą większe koszty, ponieważ wulkanizator musi podejść do takich kół z wiekszą starannością i delikatnością, aby na drogiej obręczy nie zostawic żadnych rys i odprysków.

 

Wymiana koła w aucie dostawczym

Wymiana opon w autach dostawczych jest nieco droższa, ale na cennik w mniejszym stopniu wpływa rozmiar koła. Na takie koszty, według naszego zestawienia, powinni być przygotowani posiadacze samochodów tego typu:

 

Miasto

Opona na feldze aluminiowej

Opona na feldze stalowej

Warszawa

Od 30 do 50zł/szt.

Od 24 do 50zł/szt.

Kraków

Od 25 do 50zł/szt.

Od 25 do 35zł/szt.

Łódź

Od 30 do 40zł/szt.

Od 25 do 40zł/szt.

Wrocław

Od 30 do 50zł/szt.

Od 30 do 50zł/szt.

Poznań

Od 30 do 56zł/szt.

Od 22 do 56zł/szt.

Gdańsk

Od 20 do 45zł/szt.

Od 20 do 30zł/szt.

Szczecin

Od 25 do 40zł/szt.

Od 25 do 40zł/szt.

Bydgoszcz

Od 25 do 40zł/szt.

Od 25 do 30zł/szt.

Lublin

Od 20 do 45,5zł/szt.

Od 17,5 do 40zł/szt.

Białystok

Od 25 do 40zł/szt.

Od 25 do 35zł/szt.

 

Czy to wszystkie koszty?

W zależności od warsztatu mogą być pobierane dodatkowe opłaty. Wymiana wentyla, który z czasem traci szczelność, to jedna z nich. Wiele zakładów posiada tę usługę w pakiecie, w innych należy dopłacić. W przypadku gumowanych zaworów cena oscyluje w granicach 5 zł za sztukę, a w przypadku metalowych/chromowanych modeli jest to ok. 10 zł/szt. Jeżeli w pakiet nie wchodzi wyważanie kół, cena za tę usługę to najczęściej kilka lub kilkanaście złotych za sztukę.

Do kosztów serwisu trzeba też doliczyć kalibrację czujników w przypadku opon z systemem TPMS. Na pełną usługę wydać trzeba minimum kilkadziesiąt złotych więcej. Posiadacze opon typu Ran Flat zazwyczaj muszą doliczyć do tego kolejne kilkanaście złotych.

Wymiana opon kosztuje niemało, jednak należy rozpatrywać ją w kontekście inwestycji. W końcu właściwie pracujące ogumienie to nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i unikanie wielu awarii samochodu. To wszystko składa się na realne oszczędności.

 

Czy wiesz, że...
 

Opcja dostawy z montażem to wygodny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Kupując nowe opony na Oponeo.pl, możesz od razu umówić termin ich wymiany w wybranym przez Ciebie warsztacie. Nie musisz zaprzątać sobie głowy odbiorem zamówienia, bo nowe ogumienie zostanie za darmo dostarczone do fachowca. Dla naszych klientów wynegocjowaliśmy także najlepsze ceny montażu.

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Marek 2019-02-13
W sam. ciężarowych latają cały rok na tych samych oponach. Odpowiedz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA