Zużyte opony to nieporęczny odpad, którego trzeba się jakoś pozbyć. Niestety nie jest z nimi tak łatwo, jak ze zwykłymi śmieciami. Nie można ich po prostu wyrzucić do odpowiedniego kontenera, ponieważ sposób ich utylizacji określają specjalne przepisy. Ogumienie musi zostać poddane recyklingowi, dlatego nielegalne jest nawet przydomowe składowanie jego większej liczby. Gdzie oddać zużyte opony żeby mieć pewność, że cała procedura utylizacji odbędzie się zgodnie z prawem?

Recykling opon w Polsce regulują specjalne przepisy.Wygodnym i rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest pozostawienie ogumienia w specjalnym punkcie odbioru. Można zrobić to w serwisie, w którym wymieniamy opony lub w jakimkolwiek innym zakładzie wulkanizacyjnym. Niestety przepisy nie regulują tego, kto ponosi koszt za wywóz, dlatego może to się wiązać z naliczeniem dodatkowej opłaty.

Kupując na Oponeo, możesz wybrać kompleksową usługę dostawy i montażu opon w serwisie partnerskim. Zakłady wyróżnione na naszej stronie symbolem zielonego listka nie tylko zakładają nowe opony, ale także bezpłatnie przyjmują do utylizacji stary komplet. Recykling opon jest w ten sposób realizowany za pośrednictwem wyspecjalizowanego w tej dziedzinie Centrum Utylizacji Opon.

Alternatywną drogą do pozbycia się zużytego ogumienia jest zawiezienie go do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W sprawie utylizacji można także zadzwonić do Urzędu Gminy, który udzieli informacji czy w najbliższym czasie organizowany jest odbiór zużytych opon.

Inna droga – kreatywne sposoby na wykorzystanie zużytych opon

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wolno bez specjalnego zezwolenia składować dużych ilości starych opon. Nie oznacza to jednak, że nie można w kreatywny sposób wykorzystać pojedynczych sztuk – np. w przydomowym ogrodzie. Nadanie drugiego życia to sposób na przywrócenie im użyteczności. Ważne, aby nie przesadzać z ilością ozdób wykonanych ze starego ogumienia i żeby ostatecznie trafiły do miejsca zajmującego się utylizacją opon. Bez znaczenia czy będzie to zaraz po demontażu z auta, czy po 2 latach funkcjonowania w charakterze ogrodowej huśtawki.

Estetyczne cuda z opon? Donice powstały z kreatywnie zmodyfikowanego ogumienia.

Doniczki, kwietniki i rzeźby ogrodowe – wszystko z opon 

Nie wszystkie ogrodowe ozdoby muszą pochodzić ze sklepu. Efektowności przydomowej przestrzeni mogą dodać również elementy wykonane własnoręcznie. Wystarczy wyjąć z piwnicy lub garażu swoje wysłużone opony. Ich stan nie ma tutaj znaczenia, bo przy takim zastosowaniu stan bieżnika jest zupełnie nieistotny.

Zużyte opony są ciekawą alternatywą dla drogich, ceramicznych doniczek, które niejednokrotnie pękają pod wpływem niskich temperatur. Oponę możesz trzymać na zewnątrz cały rok bez obaw, że stracisz pieniądze i czas na ponowne projektowanie przestrzeni w Twoim ogrodzie.

Ze zużytych gum możesz stworzyć kolorowe rabatki, a koła powieszone na łańcuchach lub zdobiące pustą ścianę szopy to ciekawy pomysł na urozmaicenie przestrzeni. Aby wykonać takie ozdoby samodzielnie, postępuj zgodnie ze wskazówkami naszych konstruktorów.

Natomiast majsterkowicze, którzy od estetyki bardziej cenią sobie wygodę, mogą zbudować z opon budżetowy zestaw wypoczynkowy do ogrodu. Zobacz poniższy film i postępuj zgodnie z instrukcjami, a ogród nabierze nowego, odświeżonego wyglądu

Gumowy plac zabaw

Jeżeli dysponujesz wolną przestrzenią w swoim ogrodzie, a Twoim dzieciom znudziły się już posiadane zabawki, możesz im zbudować plac zabaw z opon samochodowych. Guma to tworzywo amortyzujące wstrząsy i nie tak niebezpieczne, jak chociażby stalowe huśtawki.

Prosta huśtawka zrobiona z opony i kawałka sznura.

Niektóre konstrukcje wyglądają naprawdę zachęcająco i na pewno sprawiają wiele radości najmłodszym. Własnoręcznie zbudowane place zabaw to ciekawa alternatywa dla gotowych, niejednokrotnie bardzo drogich zestawów. Co więcej, dzieci z pewnością będą dumne z miejsca do zabawy stworzonego metodą DIY (Do it yourself – zrób to sam).

Przeszkoda dla ekstremalnych biegaczy

Stare opony mogą znaleźć swoje zastosowanie w sporcie. Jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu stanowiły koszmar każdego wojskowego rekruta, ponieważ wykorzystywano je jako przeszkody do ćwiczeń na poligonie.

 Przeszkoda Oponeo, czyli koszmar biegacza.
W ciągu kilku ostatnich lat niebywałą popularność zdobyły ekstremalne zawody biegowe. Jedną z najpopularniejszych formuł jest Runmageddon. Ten piekielny wyścig polega w głównej mierze na pokonywaniu bardzo wymagających i rozmieszczonych po całej trasie utrudnień. Stare opony to idealny materiał do budowy przeszkód – są tanie, wytrzymałe oraz miękkie, dzięki czemu trudno zrobić sobie na nich krzywdę. Wspomniane zalety sprawiają, że niepotrzebne opony zostały wykorzystane do budowy wielu przeszkód w Runmageddonie. Oto kilka z nich:

  • dywan z opon – przeskakiwanie pomiędzy ułożonymi na ziemi oponami, doskonały test skoczności uczestników,
  • przeszkoda Oponeo – rodzaj klatki złożonej z wiszących na łańcuchach opon, którą trzeba pokonać głównie przy użyciu siły rąk,
  • wysoka ściana zbudowana z wiszących na łańcuchu opon – zawodnicy, który się z nią mierzą, powinni wiedzieć co nieco o wspinaczce,
  • przerzucanie opony – ogromne i ciężkie ogumienie, które kiedyś służyło w przemyśle, teraz stanowi przeszkodę do przemieszenia z punktu A do punktu B. Najlepszą metodą jest jej przewracanie w kierunku mety,
  • wał stworzony z kilku opon – najczęściej umieszczony kilka centymetrów nad taflą błota. Trzeba się przeczołgać przez ciasną przestrzeń między ziemią a przeszkodą,
  • małpi gaj – zabawka-przeszkoda dobrze znana każdemu z dzieciństwa. Urozmaicona tym, że wykonana ze zwisających z liny opon,
  • wąski tunel – stworzony z ułożonych obok siebie pionowo opon.