Pracuj w Oponeo

Opony do Dodge

Wybierz parametry swojego Dodge i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Dodge

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Dodge

Początek. Firma Dodge rozpoczęła produkcję samochodów pod swoją marką w 1914 roku. Wcześniej bracia Dodge produkowali rowery oraz części maszyn. Później wytwarzali łożyska, przede wszystkim dla Oldsmobile. Od 1902 roku Dodge produkował silniki i niektóre elementy dla Forda (model T). Nic więc dziwnego, że pierwszy model Dodge'a – Model 30 - był wzorowany na Fordzie T. Miał jednak lepsze wyposażenie i kosztował więcej. Model ten stał się popularny wśród klasy średniej.

Rozwój. W 1920 roku umierają założyciele firmy, a władzę obejmują wdowy po nich. W 1928 roku firma trafia w ręce Chryslera i w ten sposób dołącza do wielkiej trójki amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego z Detroit. Siedem lat później marka świętuje wyprodukowanie trzymilionowego egzemplarza. Od 1953 roku, dzięki wprowadzeniu silnika V8 Hemi, Dodge zaczyna być postrzegany jako najbardziej sportowa marka w portfolio Chryslera. Auta Dodge zmieniają także swój wygląd – są dłuższe, szersze i niższe. Ale są też wyjątki. Lancer to pierwszy w historii firmy kompakt – jest mniejszy i lżejszy od poprzedników. Jego pojawienie się w 1961 roku sprawia, że razem z innymi autami koncernu Chrysler zbudowanymi na tej samej platformie przejmuje niemal połowę segmentu kompaktów w Stanach Zjednoczonych. I to właśnie kompakty i małe samochody (jak produkowany we współpracy z Mitsubishi Colt) pozwalają przetrwać firmie kryzys naftowy w roku 1973. Bardzo ważnym momentem dla firmy jest rok 1989, kiedy pojawił się Viper, samochód sportowy nawiązujący do muscle cars produkowanych do kryzysu naftowego.

Obecnie. Dodge należy obecnie do korporacji Chrysler Holding LLC. W 2009 firma ogłosiła bankructwo. Obecnie Chrysler LLC jest własnością: - Związki Zawodowe (68 proc.) - FIAT S.p.A (20 proc. z możliwością zwiększenia do 35 proc.) - USA (Skarb Państwa) (10 proc.) - Kanada (Skarb Państwa) (2 proc.).

Wkład w motoryzację. Już pierwszy model Dodge'a miał stalowe poszycie, podczas gdy konkurencja używała wówczas drewnianej ramy pod panele ze stali. Novum była także 12-voltowa instalacja elektryczna (inni producenci używali powszechnie instalacji 6-voltowej aż do lat 50.) i przesuwana dźwignia zmiany biegów (w Fordzie T stosowano przekładnię planetarną).

Ciekawostki. Dodge to firma z wielkimi sukcesami sportowymi. W 1956 roku auta tej marki wygrały 11 zawodów w cyklu NASCAR, a także ustanowiły 196 różnych rekordów prędkości na dnie jeziora Bonneville.

Niektóre modele produkowane obecnie: Dodge Avanger, Dodge Caliber, Dodge Journey, Dodge Nitro.

Opony. Dodge to typowo amerykańska marka samochodów. Dlatego tez rozmiary opon, w jakie wyposażany jest Dodge również są typowe dla Stanów Zjednoczonych i mniej typowe dla Europy. Dodge wyposażany jest w opony o rozmiarach np.: 215/60 R17, 215/55 R17, 235/70 R16, 235/65 R17, 215/65 R16, 225/55 R16.