Opony na zimę muszą być przystosowane do jazdy w naprawdę zróżnicowanych warunkach. Śnieg, lód, błoto, woda, a do tego niskie temperatury. Jest się z czym mierzyć! Jak z zadaniem stworzenia ogumienia na ten trudny sezon radzą sobie producenci ogumienia? Sprawdzili to specjaliści z niezależnych organizacji oraz magazynów motoryzacyjnych, którzy wykonali testy opon zimowych w 2021 roku.

samochód robiący wiraż na śnieguDobre ogumienie zimowe to klucz do utrzymania kontroli nad pojazdem na ośnieżonej nawierzchni.

Aby sprawdzić, jak poszczególne modele ogumienia zimowego w określonych rozmiarach sprawdzają się podczas jazdy, przeprowadzane są różnego rodzaju testy. Mają one sprawdzić m.in. parametry takie jak zachowanie na suchej, mokrej bądź ośnieżonej nawierzchni, szybkość zużywania się, generowany hałas, czy zużycie paliwa oraz utrzymywanie właściwości przy bardzo niskich temperaturach. Takie badania stanowią istotną wskazówkę podczas wyboru nowego ogumienia. Warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem zakupu.

Test opon zimowych 2021 – ADAC

Jedną z organizacji, które przeprowadziły testy w 2021 roku testy jest ADAC. To niemiecki automobilklub, jeden z największych na świecie. Jego przedstawiciele poddali egzaminowi ogumienie w różnych rozmiarach, sprawdzając, jak radzi sobie ono podczas jazdy w warunkach zimowych.

Jednym z przetestowanych rozmiarów opon był 195/65 R15, gdzie pierwsze miejsce zdobyły ex aequo modele Dunlop SP Winter Response 2 oraz Goodyear Ultra Grip 9+. Pierwszy z nich doceniony został za zachowanie na śniegu i suchej nawierzchni, a także niskie opory toczenia. Drugi doskonale radził sobie na mokrym podłożu i na oblodzonych drogach.

W 2021 roku ADAC przetestowało również ogumienie w rozmiarze 225/50 R17. Zwycięstwo w tej kategorii przypadło ex aequo modelom Dunlop Winter Sport  5, docenionemu za rewelacyjne osiągi na śniegu oraz Michelin Alpin 6, charakteryzującego się bardzo dużą żywotnością.

Warto zaznaczyć, że te same testy zaprezentowane zostały przez siostrzaną, austriacką organizację ÖAMTC oraz szwajcarską wersję TCS.

Testy opon zimowych 2021 – AutoZeitung

O przeprowadzenie testów pokusiło się również AutoZeitung. To bardzo popularny, niemiecki magazyn motoryzacyjny, który cyklicznie sprawdza ogumienie. Testerzy zwracają uwagę, czy opony radzą sobie podczas jazdy na śniegu, suchej bądź mokrej nawierzchni i zapewniają odpowiednią przyczepność. W 2021 roku sprawdzony został m.in. rozmiar 235/55 R18, w którym zwyciężył popularny, ceniony przez kierowców model premium – Bridgestone Blizzak LM005.

Autobild – test opon zimowych 2021

Kolejnym, również niemieckim magazynem sportowym, który w ubiegłym roku poddał testom opony zimowe, był Autobild. Odpowiedzialne za sprawdzanie ogumienia osoby badały, jakie modele poradzą sobie na suchej i mokrej nawierzchni oraz na śniegu. Sprawdziły też opory toczenia i poziom amortyzacji. Testom poddano m.in. opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16, wśród których wieniec zwycięstwa przypadł modelowi Continental WinterContact TS 870. Doskonale poradził on sobie w wymagających, zimowych warunkach, gwarantując pewne prowadzenie.

Warto zaznaczyć, że w tym przypadku testy wykonały także należące do Autobildu magazyny Autobild Allrad i Autobild Sportcars.

Opony zimowe 2021 test – Auto Motor und Sport

Auto Motor und Sport to kolejny niemiecki magazyn motoryzacyjny. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, także i w tym czasopiśmie przeprowadzane są coroczne testy ogumienia, mające na celu wyłonienie modeli, które najlepiej poradzą sobie na drogach w warunkach zimowych. W roku 2021 przetestowano ogumienie w popularnym rozmiarze 195/55 R16. Poddawane były one badaniom zarówno podczas jady na śniegu, jak i na lodzie. Zwycięstwo przypadło w udziale modelowi Bridgestone Blizzak LM005, docenionemu za krótką drogę hamowania, na mokrej, suchej i ośnieżonej nawierzchni oraz niskie opory toczenia, a także cichą pracę.


Przeczytaj opinie o oponach zimowych wystawione przez Klientów Oponeo.pl i sprawdź porównania modeli opon zimowych:
Nokian WR D4 vs Nokian WR Snowproof
Dębica Frigo HP2 vs Nokian WR D4
Bridgestone Blizzak LM005 vs Michelin Alpin 6
Barum Polaris 5 vs Dębica Frigo 2
Nokian WR D4 vs Kleber Krisalp HP3
Kormoran Snow vs Dębica Frigo 2
Sava Eskimo HP2 vs Dębica Frigo HP2