To pytanie zadawał sobie pewnie niejeden kierowca. Wynikało ono czasami z czystej ciekawości – czy się da – lub po prostu zachodziła taka potrzeba. W związku z drugim wariantem pojawiała się kolejna zagwozdka – zdejmowanie opony z felgi można wykonać samodzielnie czy lepiej skorzystać z pomocy ekspertów? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Zakłady wulkanizacyjne posiadają w swoich ofertach tego typu usługę, ale bywają śmiałkowie, którzy przy pomocy narzędzi próbowali zdjąć oponę z felgi, także w domowym warsztacie. Ryzykujemy wiele, a jeżeli pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia, przyniosą one więcej kosztów niż ewentualna oszczędność.

Czy demontaż opony z felgi jest skomplikowany?

Specjaliści uważają, że czynność ta nie należy do najprostszych i bardzo łatwo popełnić błąd, który zaważy na naszym bezpieczeństwie. Opony ściśle przylegają do felgi, więc nietrudno o naruszenie konstrukcji jednego czy drugiego elementu.

felgi i oponyPrzy użyciu dedykowanego sprzętu jesteśmy w stanie bezpiecznie zdjąć oponę z felgi.

Wiąże się to oczywiście z kolejnym wątkiem, jakim jest posiadanie specjalistycznego sprzętu i umiejętność obchodzenia się z nim. W przeciwnym wypadku możemy nabawić się odkształceń i uszkodzeń opony, co naturalnie nie będzie korzystne. Prowizoryczne narzędzia nie są wskazane, a profesjonalne nie należą do najtańszych, dlatego na własny użytek nie opłaca się w nie inwestować, ponieważ częste zdejmowanie opon z felgi wpływa negatywnie na ich stan techniczny. Może pojawić się problem z konstrukcją stopki ogumienia, prowadzący do nieszczelności i uchodzenia powietrza. Zbyt niskie ciśnienie będzie oddziaływać także na nierównomierne ścieranie się bieżnika i szybszą konieczność wymiany opon na nowe. Zalecane jest posiadanie dodatkowego kompletu felg, aby co pół roku nie zdejmować z nich gumy, w związku ze zmianą sezonu.

Jak zdjąć oponę z felgi samochodowej?

W internecie można znaleźć wiele filmików instruktażowych, jak kierowcy radzą sobie z tą czynnością swoimi sposobami. Taki krok nie gwarantuje nam stuprocentowej pewności, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a wspomniane ogumienie i felgę będzie można wykorzystać powtórnie. Demontaż opony w domowych warunkach, wchodzi w grę, gdy uznamy, że guma nie będzie już więcej eksploatowana.

Jeżeli potrzebujemy ściągnąć oponę z felgi, skorzystajmy z oferty zakładu wulkanizacyjnego. Jego pracownicy przy pomocy montażownicy (półautomatycznej lub automatycznej) uporają się sprawnie z całym procesem. Jest to maszyna przeznaczona do montażu i demontażu opon na i z felgi.

Jakie czynności krok po kroku należy wykonać w przypadku posiadania montażownicy półautomatycznej?

  • W pierwszej kolejności wymagane jest upuszczenie nieco powietrza, co pomoże sprawnie oddzielić poszczególne elementy koła.   
  • Łyżka zbijaka zostaje włożona pod kołnierz felgi, w celu podważenia (odbicia) opony od wewnętrznej i zewnętrznej strony.
  • Tak przygotowane koło można posmarować pastą montażową w miejscu stopki opony i zamontować na stole montażownicy – szczękami od zewnątrz.
  • Przy zdejmowaniu gumy z felg aluminiowych należy pamiętać o osłonach między innymi na szczęki, które zapobiegną porysowaniu rantów.
  • Na ramię montażownicy nakłada się fragment opony, podważonej za pomocą dedykowanych łyżek ręcznych do samochodów.
  • Obracane ogumienie pozwala na uwolnienie jego jednego boku od felgi. Po wykonaniu obrotu o 360 stopni, należy znów sięgnąć po łyżki, aby oddzielić również drugą stopkę ogumienia.

W ten oto sposób opona swobodnie schodzi z felgi aluminiowej, bądź stalowej w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Pracownicy muszą szczególnie uważać, gdy ogumienie posiada czujniki ciśnienia TPMS. Najechanie na nie może spowodować uszkodzenie.

zdejmowanie opony z felgiPrzy użyciu montażownicy zdejmowanie opon z felgi jest o wiele prostsze.

Jeżeli zakład posiada montażownicę automatyczną, sama maszyna wykona za nas całą pracę. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć guzika, a zadaniem pracownika –  oprócz uważnego oberwania całego procesu – jest założenie koła na podajnik maszyny, ustawienie zbijaka rolkowego i naciskanie adekwatnego pedału na dole montażownicy. Ten wariant urządzenia polecany jest również w przypadku zdjęcia opon niskoprofilowych oraz typu Run Flat.

Zdejmowanie opony z felgi – koszty

Okazuje się, że zakłady wulkanizacyjne nie życzą sobie kolosalnych kwot za wykonanie tego typu usługi. W przypadku demontażu ogumienia samochodowego z felgi stalowej możemy zapłacić nawet mniej niż 10 złotych za jedną sztukę! Kierowca, który jeździ na komplecie alufelg musi liczyć się z dopłatą, rzędu kilku złotych. Ceny mogą być oczywiście różne w zależności od warsztatu czy wielkości kół. Niemniej jednak, nie są to sumy nie do zaakceptowania, stąd może warto zastanowić się nad skorzystaniem z fachowej pomocy, zamiast wykonać zdejmowanie opon z felgi ręcznie w domowych warunkach.