Według statystyk Stołecznej Straży Miejskiej w 2017 roku warszawiacy zgłosili prawie 300 tysięcy przypadków nieprawidłowego parkowania na terenie miasta. Z roku na rok takich zgłoszeń jest coraz więcej. Nierzadko problemy z parkowaniem przyczyniają się do szkód, takich jak zarysowanie samochodu, co staje się dla nas finansowym obciążeniem. Jak uniknąć tego typu zdarzeń?

Parkowanie to bardzo ważna umiejętność i każdy kierowca powinien starać się poprawić ten element

Parkowanie to bardzo ważna umiejętność i każdy kierowca powinien starać się poprawić ten element

Szkoda parkingowa

Szacuje się, że w 2015 roku kierowcy brytyjscy zapłacili prawie 500 milionów funtów za naprawy, do których przyczyniło się uszkodzenie samochodu na parkingu. Nie znaczy to, że ludzie nagle zapomnieli, jak się parkuje, lecz to, że samochody stały się znacznie większe.

Nie istnieją żadne bezwzględne ograniczenia legislacyjne, są za to wytyczne stosowane przez władze miast i prywatne przedsiębiorstwa, które mówią, że jedno miejsce parkingowe powinno mierzyć co najmniej 2,5 m szerokości i 4,8 metra długości. Postępowanie niektórych prywatnych firm, takich jak supermarkety, prowadzi do tworzenia miejsc dla jak największej liczby aut, co udaje się poprzez okrojenie ich szerokości. W takich warunkach nie trudno o przytarty zderzak czy zarysowane drzwi samochodu.

Jako przykład zmiany wielkości aut może służyć popularny Ford Sierra z 1990 roku: zaledwie 4,5 m długości i 1,7 m szerokości. To znacznie mniej niż na przykład obecne Audi Q7, które ma prawie dwa metry szerokości i ponad pięć metrów długości! Uderzenie drzwiami na parkingu przy próbach wyjścia z potężnych wehikułów wciśniętych w miniaturowe miejsca to nic nadzwyczajnego.

Wymiary miejsc parkingowych w zatokach postojowych są na ogół nieco inne: 2,4 metra szerokości i 5,5 metrów długości, lecz to wciąż zdecydowanie za mało dla wielu dużych aut. Parkowanie samochodem osobowym nie powinno być trudne, jednak wszystko wskazuje na to, że musimy być wyjątkowo ostrożni.

Uniknij problemu: parkuj poprawnie

Nie ma złego parkowania, o ile stawiasz auto w miejscach dozwolonych, przy czym zachowujesz odpowiednie odległości i myślisz także o innych. Kluczem do każdej metody jest dobra widoczność i świadomość otoczenia – by stwierdzić, jak blisko jesteś innego samochodu czy przeszkody, nie musisz czekać na dźwięk miażdżonego metalu lub plastiku.

Różne sytuacje wymagają różnych technik parkowania

Różne sytuacje wymagają różnych technik parkowania.

Istnieją trzy podstawowe metody parkowania:

  • Parkowanie prostopadłe przodem

  • Parkowanie prostopadłe tyłem

  • Parkowanie równoległe

Jak dobrze zaparkować? Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady. Niektóre sytuacje wymagają wykonania konkretnego manewru, lepiej więc umieć wykonywać wszystkie trzy.

Parkowanie prostopadłe krok po kroku

Mówiąc krótko, prostopadłe parkowanie odnosi się wjeżdżania przodem lub tyłem na otwarte miejsce postojowe. Brzmi nieskomplikowanie, ale potrzebna jest pewna rozwaga, ponieważ rzadko kiedy kierowcom zdarza się zaparkować idealnie równo z liniami parkingowymi. Często trzeba jeszcze trochę pokręcić kierownicą, aby zaparkować w linii prostej. Wystarczy chwila nieuwagi, by zarysowanie auta na parkingu stało się naszym problemem.

Na ciasnym parkingu łatwo o stłuczkę.

Na ciasnym parkingu łatwo o stłuczkę.

By parkować prawidłowo tym sposobem, musisz ocenić swoje położenie w stosunku do innych samochodów lub linii miejsca parkingowego, wyglądając przez szybę lub za pomocą lusterek bocznych. Oczywiście jak we wszystkie innych metodach parkowania, jest to manewr wykonywany przy niskiej prędkości i wymagający stałego sprawdzania pozycji i dostosowywania tempa. Nie przejmuj się, że zirytujesz osoby czekające na przejazd – nigdzie się nie spiesz i staraj się wpasować auto dokładnie w wybrane miejsce, nawet jeśli będziesz potrzebować kilku prób. Lepiej poświęcić chwilę więcej na prawidłowe parkowanie niż na wypełnianie oświadczenie o szkodzie parkingowej.

Parkowanie prostopadłe z prawej strony wymaga zachowania tych samych zasad jak w przypadku strony lewej. Parkowanie tyłem wymaga patrzenia w lusterko wsteczne, aby upewnić się, że nie uderzymy w przeszkodę za autem. I analogicznie, jeżeli wjeżdżamy przodem w miejsce parkingowe, należy uważać na to, co jest przed maską, jako. Bardzo łatwo jest przedobrzyć i wjechać w coś tuż przed sobą.

Parkowanie prostopadłe może być wyzwaniem na małej powierzchni, gdzie zaparkowało już wiele innych samochodów

Parkowanie prostopadłe może być wyzwaniem na małej powierzchni, gdzie zaparkowało już wiele innych samochodów.

Parkowanie prostopadłe może być również problematyczne na wzniesieniach, ponieważ wymaga dużo większej kontroli sprzęgła w przypadku aut z ręczną skrzynią biegów, ale staje się prostsze, jeśli twoje auto jest wyposażone w skrzynię automatyczną. Z czasem i praktyką będziesz coraz lepiej mieścić się na małej przestrzeni. Jeśli jednak będziesz się spieszyć, może przydarzyć Ci się zadrapanie lakieru, a nawet stłuczka na parkingu.

Parkowanie równoległe: porady

Parkowanie równoległe wymaga bez wątpienia bardziej zaawansowanych umiejętności i pewnej techniki, ale gdy już je opanujesz, będziesz w stanie pomyślnie postawić auto w każdym, nawet niewiarygodnie małym miejscu postojowym. Manewr parkowania równoległego polega na stanięciu przed miejscem parkingowym pomiędzy dwoma innymi pojazdami i wjechaniu w to miejsce na wstecznym biegu.

Może to brzmi prosto, ale nauczenie się zaawansowanej techniki parkowania równoległego wyróżni cię spośród zwykłych kierowców. Jak zaparkować równolegle?

1.

Podjedź na około 1 metr za miejsce, w którym zamierzasz zaparkować. Absolutne minimum dla miejsca parkingowego to jeden metr długości więcej niż samochód.

2.

Twoja kierownica powinna być w linii prostej z kierownicą samochodu zaparkowanego obok.

3.

Tylna szyba powinna również być na wysokości tylnej szyby samochodu obok ciebie. Jeśli tak nie jest, podjedź nieco do przodu lub do tyłu, by stanąć w jednej linii z szybą sąsiadującego auta. Ważniejsze jest mimo wszystko, by w jednej linii były tylne szyby zamiast kierownic aut. 

4.

Obróć kierownicę do oporu tak, by po rozpoczęciu cofania móc zmieścić się w wyznaczonej przestrzeni. Utrzymuj niską prędkość poprzez pulsacyjne dociskanie hamulca i gazu powoli cofając w stronę miejsca parkingowego.

5.

Gdy jesteś już pod kątem 45 stopni, szybko obróć kierownicę o około jeden pełny obrót, co powinno wystarczyć, by wjechać na miejsce pod dobrym kątem, jednocześnie zatrzymując auto przez uderzenie w krawężnik tylnym kołem.

6.

Stojąc pod kątem 45 stopni, rozpocznij powolne wycofywanie, aż do momentu, gdy twoje lusterko boczne znajdzie się na wysokości tylnej części samochodu obok. Spójrz teraz w lusterko boczne lub wyjrzyj przez okno i sprawdź, jak blisko masz do krawężnika. Jeśli myślisz, że jesteś zbyt daleko (najlepiej stanąć około 10 cm od krawężnika), wyjedź i spróbuj ponownie, zaczynając od początku.   

7.

Jeśli odstęp jest prawidłowy sprawdź, czy twoje lusterko właśnie minęło tablicę rejestracyjną samochodu zaparkowanego przed tobą. Jeśli tak, obróć kierownicę i prostuj koła przednie cały czas cofając. Następnie po prostu spróbuj podjeżdżać do przodu i delikatnie wycofywać korygując położenie kierownicą, aby ustawić samochód równolegle do linii krawężnika i pośrodku miejsca parkingowego.

Porady dotyczące parkowania równoległego mogą pomóc ci zmieścić się na mniejszej przestrzeni

Porady dotyczące parkowania równoległego mogą pomóc ci zmieścić się na mniejszej przestrzeni.

Gdy opanujesz parkowanie równoległe do perfekcji, z łatwością zaparkujesz tam, gdzie wielu kierowców nie miałoby szans. Spróbuj jednak popełnić błąd, a zarysowanie samochodu na parkingu gotowe. Ucierpi zarówno Twoje auto, jak i to stojące obok. Jest to jeden z powodów, dla których parkowanie aut powinno odbywać się powoli, aby zminimalizować potencjalne szkody.

W końcu parkowanie to jedna z podstawowych umiejętności każdego kierowcy, ale istnieje wiele sytuacji, takich jak parkowanie równoległe, gdzie niezbędne są bardziej zaawansowane techniki i więcej doświadczenia. Jest to szczególnie ważne także ze względu na to, że miejsca parkingowe wcale nie rosną w stosunku do rosnących rozmiarów aut.