Benzyna E10 sprzedawana jest na całym świecie, a od 2009 roku stopniowo pojawiała się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W 2024 roku przyszedł czas na Polskę, jako 19 w kolejności państwo członkowskie tego związku, które zdecydowało się wprowadzić do obrotu nowy rodzaj paliwa – E10. Co to oznacza?  

dystrybutor z oznaczeniem paliwa E10Czym jest paliwo E10?

Jednym z rozwiązań, które zdobywają popularność na całym świecie, jest paliwo E10. Ma ono być „lekarstwem” na zahamowanie skutków zmian klimatycznych czy zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W większości krajów Europy Zachodniej czy chociażby w Stanach Zjednoczonych kierowcy tankują właśnie je.

Czym jest nowe paliwo E10?

Benzyna oznaczona symbolem „E10” to rodzaj 95-oktanowej mieszanki paliwowej. W jej składzie znajduje się 10% biokomponentu (bioetanolu) pozyskiwanego głównie z roślin, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa lub ziemniaki. Surowce te zostają przetworzone w biorafineriach, przechodzą proces fermentacji, a stamtąd trafiają do docelowych rafinerii. 

Jakie zalety ma benzyna E10?

Zawarty w składzie bioetanol sprawia, że paliwo E10:

  • jest bardziej przyjazne dla środowiska i ekologiczne niż poprzednia wersja – E5 zawierająca 5% biokomponentów. Jego spalanie powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu do tradycyjnej benzyny, 
  • wpływa pozytywnie na jakość powietrza w dużych aglomeracjach miejskich,
  • pomaga zmniejszyć zależność od importowanej ropy naftowej,
  • uaktywnia lokalne sektory rolnicze, dostarczające surowce do produkcji etanolu.

Wady E10 – benzyna nie dla wszystkich

Nie wszystkie samochody są kompatybilne z nowym paliwem E10. W szczególności właściciele aut wyprodukowanych przed rokiem 2010 powinni zweryfikować, czy ten rodzaj benzyny może znaleźć się w bakach posiadanych pojazdów. 

Zawarty w benzynie etanol może przyczyniać się do powstawania korozji w obrębie niektórych elementów układu paliwowego i silnika, a także wpływać negatywnie na trwałość plastikowych i gumowych podzespołów w układzie paliwowym. Dotyczy to głownie starszych pojazdów lub tych, które nie są przystosowane do korzystania z benzyny E10. 

Eksperci twierdzą również, że niższa gęstość etanolu w porównaniu do benzyny może skutkować większym zużyciem paliwa. To może prowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu i skłonić do częstszych wizyt na stacjach benzynowych niż zazwyczaj. Aby dokładnie określić koszty tankowania, można skorzystać z kalkulatora paliwowego dostępnego na stronie internetowej Oponeo. Warto również wspomnieć, że wybierając opony o niskim oporze toczenia, można oszczędzić znaczącą sumę pieniędzy.

Stosując się do zasad ecodrivingu, można obniżyć wydatki na paliwo. O tym, jak jeździć ekonomicznie, dowiesz się z naszego artykułu.