Menu

Opony Viking

Ocena producenta
4,0
na podstawie 65 opinii
Popularne rozmiary:
Viking 205/55 R16Viking 195/65 R15Viking 225/45 R17Viking 175/65 R14Viking 185/65 R15 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Viking - Kraj: Norwegia - Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 1906 – Właściciel: Continental.


Norweska marka opon segmentu ekonomicznego, specjalizująca się w ogumieniu do samochodów osobowych, w tym SUV-ów i lekkich aut dostawczych. Za pierwszą datę w historii firmy Viking przyjmuje się rok 1906, wtedy bowiem została powstała spółka Viking Gummivarefabrik, założona przez norweskiego biznesmena Petera Mathiasa Olsena. Dopiero w 1931 roku marka weszła na rynek ogumienia. Obecnie Viking jest częścią niemieckiego koncernu Continental, czwartego największego producenta opon na świecie.


Kluczowe daty:


1906 – założenie firmy Viking Gummivarefabrik – przez pierwsze lata zajmującej się produkcją kaloszy, podeszw do butów, uszczelek i innych akcesoriów gumowych,
1920 – firma zmienia nazwę na Askim Gummivarefabrik,
1931 – produkcja pierwszych opon marki Viking,
1938 – otwarcie nowej fabryki w Stavanger,
1971 – kolejna zmiana nazwy firmy – na Viking-Askim,
1983 – eksportowa kampania firmy – opony Viking trafiają m.in. do Niemiec, Holandii, Austrii, Włoch, Szwajcarii i USA,
1987 – połączenie marek: Viking i Gislaved ze Szwecji pod jednym szyldem Nivis AB,
1992 – Nivis AB, w tym Viking zostaje przejęty przez koncern Continental,
2008 – Viking przekracza granicę miliona opon sprzedawanych rocznie na całym świecie.


Ciekawostki:


Viking Gummivarefabrik był pierwszą norweską firmą działającą w branży gumowej.


Nazwa marki nie odnosi się wyłącznie do najbardziej oczywistego skojarzenia: wikingowie-wojownicy z Norwegii. Wikingowie byli również wprawnymi rzemieślnikami – to najważniejsze przesłanie w niej zawarte.


Niebiesko-czerwono-białe barwy marki to nawiązanie do norweskich barw narodowych. W logotypie firmy widnieje też podobizna Olafa Białego, legendarnego władcy wikingów.

Historia marki Viking

W 1906 roku, nieopodal stolicy Norwegii firmę Viking Gummivarefabrik założył Peter Mathias Olsen (właściwie: Peter Mathias Brit Ass Rowde Olsen), norweski biznesmen, specjalizujący się wcześniej w budownictwie przemysłowym. Z taśm produkcyjnych jego zakładu jeszcze w tym samym roku wyjechały pierwsze kalosze, a niedługo później inne akcesoria obuwnicze – gumowe podeszwy i obcasy. Viking Gummivarefabrik był pierwszą norweską firmą działającą w branży gumowej.   Logo marki Viking. W 1920 roku przedsiębiorstwo Olsena zostało przemianowane na Askim Gummivarefabrik. Jedenaście lat później na rynku debiutowały pierwsze opony nazwane Viking, zgodnie z początkami historii spółki. Właściciele firmy podkreślali, że Wikingowie byli nie tylko znakomitymi wojownikami, zasłynęli też jako wykwalifikowani rzemieślnicy. Vikingowe opony na zimę Premierowe modele Vikinga były przystosowane do jazdy zimą - trudno o lepsze warunki do testowania zimowego ogumienia niż mroźna Skandynawia. Oprócz tego, firma rozwijała też ofertę innych produktów gumowych - niedługo potem rozpoczęła wytwarzanie opon rowerowych, węży oraz technicznych elementów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Te ostatnie od 1932 roku powstawały w nowej fabryce przedsiębiorstwa zlokalizowanej w miejscowości Mjondalen. Sześć lat później Askim Gummivarefabrik wzbogacił się o ... Czytaj dalej >

Opony Viking opinie

W wyborze odpowiedniego modelu pomóc mogą opinie o oponach Viking. Sprawdź co na ich temat sądzą nasi klienci, którzy mieli okazję przetestować ich zachowanie na drodze, ekonomię oraz komfort jazdy.

  • Viking 5,2

    Viking CITYTECH 2

    Opony kupione trochę "na szybko", przymierzałem się do FULDY, ale nastąpiła całkowita awaria starych GOODYEAR-ów NCT5 i potrzebowałem opon od ręki. W warsztacie mieli właśnie VIKINGI. Trochę niepewny, ale kupiłem i w sumie nie żałuję. Ciężko mi porównać z innymi oponami - bo z ośmioletnimi GOODYEAR-ami to tak jakby zmienić drewniane trepy na buty do biegania za połowę średniej krajowej. Mogę je porównać do 3-letnich BARUM-ów BRAVURIS 2 z Corsy C mojej żony i wg mnie są cichsze, zachowują się podobnie na suchym, w deszczu są lepsze/pewniejsze, wydaje mi się że wolniej się zużywają (Barumy są nietrwałe), natomiast jedyną wadą dla niektórych może być wygląd . Sam bieżnik jest ok. natomiast Więcej > VIKINGI mają zbyt wiele grafiki na boku opony.
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA