Na ogumieniu możemy znaleźć wiele symboli, które odpowiednio odczytane, przekazują nam wiele istotnych danych, dotyczących parametrów oraz właściwości danego modelu. Jednym z takich oznaczeń jest DOT opony. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to skomplikowany ciąg alfanumeryczny, zawiera on w sobie bardzo istotne informacje dla każdego kierowcy. Czego możemy dowiedzieć się z tego oznaczenia?
Co to jest DOT opony?
Umieszczony na oponie symbol DOT to skrót od Department of Transportation. Dzięki niemu wiemy, że ten egzemplarz spełnia wszystkie normy jakości i bezpieczeństwa amerykańskiego Departamentu Transportu, obowiązujące również w innych krajach. Na oznaczenie DOT składa się z seria liter i cyfr, które można znaleźć na zewnętrznej stronie ściany bocznej ogumienia. Kod ten zawiera istotne informacje o danym egzemplarzu, związane z jego datą oraz miejscem powstania (uwzględnia tydzień i rok produkcji opony).
Jak odczytać DOT?
Ciąg znaków umieszczony na ścianie bocznej składa się z 11 lub 12 elementów i jest poprzedzony opisem DOT. Najistotniejsza dla użytkownika część znajduje się na jego końcu. Są to cztery cyfry, w których zawarta jest data produkcji opony. Dwie pierwsze wskazują tydzień, w którym została ona wyprodukowana, a kolejne dwie oznaczają rok produkcji. Przykładowo, zapis: DOT XXYY ZZZZ 2523 oznacza, że ta konkretna sztuka zeszła z linii produkcyjnej w 25. tygodniu 2023 roku.

Oprócz najważniejszych dla kierowcy informacji o roczniku opony, DOT zawiera również dane dotyczące miejsca jej produkcji. Uwzględnia on dokładną lokalizację fabryki, z której wyjechała, a także kod producenta. Mimo, iż takie dane raczej nie będą zbyt istotne dla konsumenta, pozwalają one zidentyfikować całą partię np. w przypadku wady produkcyjnej.
Ponownie przyjrzyjmy się wspomnianemu wcześniej numerowy DOT opony: XXYY ZZZZ 2523. Oto, co oznaczają poszczególne elementy w nim zawarte:
- XX - kod fabryki, w której została wyprodukowana opona;
- YY - kod rozmiaru opony;
- ZZZZ - informacja o producencie opony.

Korzystając z przygotowanego przez Oponeo.pl kalkulatora DOT opony, w szybki i prosty sposób możemy rozszyfrować najważniejsze informacje zawarte w tym kodzie.
Dlaczego data na oponie ma znaczenie?
Zwracanie uwagi na wiek opon zamontowanych w samochodzie to prosty sposób na poprawę bezpieczeństwa na drodze oraz zapewnienie sobie i innym większego komfortu jazdy. Warto sprawdzać DOT nie tylko przy kupnie nowych egzemplarzy, ale także przed każdą sezonową wymianą ogumienia. Warto mieć na uwadze, że eksperci nie zalecają jazdy na ogumieniu starszym niż X lat, gdyż po tym czasie zaczyna ono tracić swoją elastyczność oraz właściwości jezdne.
Oznaczenie daty produkcji opony powinno być jedną z ważniejszych kwestii branych pod uwagę przy zakupie, jednak nie jedyną. Warto zwrócić uwagę na poziom zużycia bieżnika, ewentualne pęknięcia czy wybrzuszenia, a także kondycję wewnętrznej części opony. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy względnie nowe sztuki ze względu na złe przechowywanie lub nadmierną eksploatację nie nadają się do dalszego użytkowania i powinny zostać zutylizowane.