Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Zamarznięte drzwi w samochodzie, czyli czym smarować uszczelki w aucie?

aktualizacja: 29 listopada 2018
OPONEO.PL

Kiedy temperatura zaczyna zbliżać się do granicy 0°C, należy być przygotowanym na to, że któregoś poranka może nie udać nam się wejść do auta. Na nic zda się klęcie czy chuchanie w zamek, jeżeli odpowiednio nie przygotowaliśmy pojazdu do zimy. Oto kilka porad, jak otworzyć przymarznięte drzwi w samochodzie, aby niczego nie uszkodzić, w tym cennych uszczelek.

Kiedy temperatura spada do 0°C , zwiększa się ryzyko, że rano zastaniemy zamrożony samochód.

Kiedy temperatura spada do 0°C , zwiększa się ryzyko, że rano zastaniemy zamrożony samochód.

 

Zamarznięte drzwi w samochodzie

Kierowcy nie przepadają za ujemnymi temperaturami nie tylko ze względu na trudniejsze warunki drogowe. Wilgoć, która osiada na uszczelkach lub w zamku, podczas przymrozków zamienia się w lód. Opady śniegu czy deszczu będą zwiększały ryzyko zastania niemiłej niespodzianki o poranku. Zamarzające drzwi mogą być także efektem np. pozostawienia mokrych dywaników – wbrew pozorom, otrzepywanie butów ze śniegu czy błota przed wejściem do auta ma więcej zalet niż jedynie zachowanie porządku.

Wyobraź sobie, że pewnego zimowego dnia musisz szybko wyruszyć w drogę, ale zamarznięte drzwi w aucie nie reagują na Twoje ciche „no dalej!”. W tej sytuacji nerwy są najgorszym doradcą i z pewnością niczego nie przyspieszą. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie pociągać za klamkę z całej siły. Jeżeli ten sposób zadziała, niekoniecznie powinieneś się cieszyć. Musisz liczyć się z tym, że uszkodzeniu mogły ulec delikatne uszczelki.

 

Uszczelki do drzwi samochodowych
 

Choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje, to uszczelki są bardzo cennym elementem wyposażenia samochodu. Jeżeli ulegną one zużyciu lub uszkodzeniu – np. podczas siłowej próby otworzenia samochodu, musimy przygotować się na ich wymianę. Koszt takiej usługi to nawet kilkaset złotych za sztukę, w zależności od modelu auta.

 

Jak odmrozić drzwi w samochodzie?

Zatem, jak otworzyć przymarznięte drzwi samochodu? Zacznij od skontrolowania, czy wszystkie wejścia są zablokowane. Być może uda Ci się dostać do środka od strony pasażera, dzięki czemu będziesz mógł odpalić auto i włączyć ogrzewanie. Wtedy wystarczy chwilę odczekać. Zwróć jednak uwagę, że według ustawodawcy postój z odpalonym silnikiem nie może trwać dłużej niż minutę – za przekroczenie tego czasu grozi mandat.

Jeśli ta metoda nie zadziała, sprawdź, czy na przeszkodzie nie stoi Ci zamarznięty zamek w samochodzie. W takim wypadku przyda Ci się odmrażacz zamków samochodowych, który zimą warto mieć zawsze przy sobie. Możesz również spróbować ogrzać kluczyk zapalniczką (nie za mocno, aby nie uszkodzić immobilizera) lub w ostateczności użyć butelki z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Więcej porad na temat tego, jak odmrozić zamek w samochodzie znajdziesz w osobnym artykule.

 

Odmrażanie auta warto rozpocząć od rozpoznania przyczyny blokady drzwi.

Odmrażanie auta warto rozpocząć od rozpoznania przyczyny blokady drzwi.

 

Zamarzanie zamków to nie wszystko. Jeżeli kluczyk gładko się przekręca, a drzwi dalej nie ustępują, pora zająć się inną kwestią. Jest kilka metod na odmrożenie uszczelek w samochodzie, które działają, jednocześnie nie szkodząc. Oto one:

1.

Ostukaj drzwi dookoła, nie używając przy tym nadmiernej siły. W ten sposób być może udać Ci się rozkruszyć kryształki lodu, które złączyły drzwi z resztą pojazdu.

2.

Wykorzystaj odmrażacz do szyb. Wystarczy spryskać szczelinę wokół drzwi płynem i chwilę odczekać. Kiedy uszczelki odłączą się od karoserii, warto oczyścić je z pozostałości preparatu aby pozbyć się dodatkowej wilgoci. Nie jest Ci potrzebny żaden specjalistyczny odmrażacz do uszczelek samochodowych (choć i takie są dostępne na rynku). Sprej do szyb to koszt od kilku do kilkunastu złotych, bez problemu kupisz go na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Pamiętaj, aby odmrażaczy nie trzymać w aucie – wówczas nie będziesz mógł z nich skorzystać!

3.

Jeżeli pojazd stoi w garażu z dostępem do prądu, skorzystaj z suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza nakierowany na uszczelki szybko uwolni Cię od kłopotu. Metoda ta może zadziałać także na zamek.

 

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest użycie gorącej wody bezpośrednio na zamarznięty samochód. Wyobraź sobie, że chcąc odmrozić uszczelki, lejesz na nie wodę z kubka, butelki czy nawet czajnika, a ta zaczyna spływać po całych drzwiach. Nie trudno się domyślić, że polewanie szyby samochodowej ciepłą wodą w zimowych warunkach może doprowadzić do jej pęknięcia. Ucierpieć może także karoseria. Takie działania nie tylko nie rozwiążą naszego problemu, ale także narażą nas na dodatkowe koszty.

Poza tym woda to prosty przepis na to, aby zamrożony samochód popsuł nam następny poranek ze zdwojoną siłą. Warto przypomnieć, że cieczy można użyć, ale pod warunkiem, że nie ma ona zbyt wysokiej temperatury i przelaliśmy ją do szczelnej butelki lub torebki. Takim termoforem ogrzewamy przymarzające drzwi kawałek po kawałku.

 

Rozmrażanie samochodu to tylko jeden z etapów przygotowań do jazdy zimą.

Rozmrażanie samochodu to tylko jeden z etapów przygotowań do jazdy zimą.

 

Czym smarować uszczelki w aucie?

Odmrażanie drzwi w samochodzie może pozostać w sferze sennych koszmarów, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do przymrozków. Najprostszym i najtańszym sposobem jest zastosowanie gliceryny. Kupisz ją w każdej aptece za ok. 2 zł. Odpowiednio zaaplikowana nie tylko nie będzie brudziła ubrań, ale również zadba o uszczelki. Jak ją nałożyć?

  • Zadbaj o to, aby temperatura była dodatnia – jeżeli nie masz ogrzewanego garażu, nałóż glicerynę na uszczelki zanim nadejdą przymrozki lub wykorzystaj słoneczny dzień.

  • Dokładnie oczyść uszczelki z zanieczyszczeń.

  • Za pomocą ściereczki wetrzyj glicerynę w uszczelki – nie potrzebujesz jej dużej ilości. Na koniec jeszcze raz przetrzyj całość, aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru substancji.

Innym sposobem jest także zastosowanie ogólnodostępnych i wygodnych w stosowaniu sprejów, które zazwyczaj produkowane są na bazie silikonu. W tym wypadku po oczyszczeniu uszczelek wystarczy spryskać je preparatem, a następnie przetrzeć suchą szmatką. Cena tego typu środków to ok. 10 – 20 zł.

Profilaktyczną smarowanie uszczelek warto powtarzać raz na kilka miesięcy, a z pewnością tuż przed sezonem zimowym. Po co zastanawiać się nad tym, jak odmrozić samochód i niepotrzebnie tracić nerwy stojąc na zimnie, jeżeli można w prosty i szybki sposób się przed tym zabezpieczyć? Nie można także zapomnieć o wymianie ogumienia na zimowe. Sezonowe opony zapewnią większą stabilność i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach.

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz