Jedna osoba nie musi mieć racji, ale czy tysiące osób mogą się mylić? Kierowcy, na co dzień pokonujący przeróżne trasy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi zmotoryzowanymi. Na podstawie wystawionych przez nich opinii stworzyliśmy Ranking opon zimowych 2022!

kręta droga widziana z góryRanking opon zimowych 2022 to lista najlepiej ocenianych przez kierowców modeli.

Top 10 opon zimowych 2022

Aby dowiedzieć się, jakie opony zimowe polecane są przez kierowców, porównaliśmy oceny wystawiane przez osoby, które kupiły nowe sztuki na Oponeo. W ten sposób nie tylko wyłoniliśmy modele cieszące się dobrą sławą, ale i poznaliśmy ich średnie noty dla poszczególnych kategorii: jazdy na suchej, mokrej oraz ośnieżonej nawierzchni. Dzięki tak szczegółowym informacjom nie można mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z najlepszymi z najlepszych.

.
Model opony
Średnia nota* Średnia nota na suchej nawierzchni Średnia nota na mokrej nawierzchniŚrednia nota na śniegu
1.Michelin Alpin 6
5,75,85,75,7
2.Goodyear UltraGrip Performance +
5,655,75,65,7
3.
Michelin Pilot Alpin 5
5,65,75,65,6
4.Continental WinterContact TS 870
5,65,85,65,6
5.Bridgestone Blizzak LM005
5,555,75,65,5
6.Nokian Tyres WR Snowproof
5,55,65,55,5
7.Pirelli SottoZero Serie 3
5,55,65,55,5
8.Goodyear Ultra Grip 9+
5,55,65,55,5
9.Kleber Krisalp HP3
5,45,55,45,4
10.Dębica Frigo 2
5,355,45,25,4

*Średnie noty dla opinii wystawionych między 01.2021 a 09.2022 – mogą różnić się od prezentowanych na stronie.

Z tabeli wynika, że opony klasy premium są właściwie bezkonkurencyjne – zajmują osiem na dziesięć pozycji. Wyróżniają się one zrównoważonymi osiągami, które są istotą niezawodności ogumienia. Warto pamiętać, że w trudnych warunkach nawet niuanse mogą decydować o bezpieczeństwie naszym i innych uczestników ruchu.

1. miejsce: Michelin Alpin 6

Na czele rankingu najlepszych opon zimowych znalazła się propozycja od francuskiego producenta – Michelin Alpin 6. Już niejednokrotnie zajmowała ona wysokie miejsca w testach, doceniana była przez ekspertów w branży, a w rankingu opon zimowych 2021 wypadła świetnie. Jej doskonałe parametry jezdne nie umknęły uwadze użytkujących ją kierowców. 

Mimo że najwyższe cząstkowe oceny zyskała w kategorii poruszania po suchej nawierzchni, to pod względem jazdy po mokrej i ośnieżonej nawierzchni właściwie zdaje się nie mieć konkurencji. Odpowiadać może za to m.in. technologia EverGrip, dzięki której ogumienie rewelacyjnie radzi sobie w wymagających zimowych warunkach, w tym w niskich temperaturach. Co istotne, Alpin 6 oferuje również dalekie przebiegi.

2. miejsce: Goodyear UltraGrip Performance +

Goodyear UltraGrip Performance + to prawdziwy weteran niezależnych testów. Trudno się więc dziwić, że zajął wysoką pozycję również w tym rankingu opon zimowych. W porównaniu do konkurencji jego najmocniejszą stroną okazuje się jazda po zaśnieżonej nawierzchni. Z pewnością nie udałoby się to, gdyby nie zoptymalizowana rzeźba bieżnika, z bardzo gęstą siecią „wgryzających się” w puch lameli, utrzymujących przyczepność. To niezwykle cenna cecha, jeżeli nie chcemy, by warunki pogodowe uniemożliwiały nam bezpieczne docieranie do wybranych celów podróży. W modelu zadbano też o inne parametry, w tym bardzo dobrą kierowalność przy większych prędkościach.

3. miejsce: Michelin Pilot Alpin 5

Podium klasyfikacji opon zimowych, polecanych przez klientów Oponeo, zamyka Michelin Pilot Alpin 5. W opiniach kierowców często przewija się zdanie, że to ogumienie, na którym naprawdę można polegać niezależnie od pogody. Znajduje to odzwierciedlenie w przyznawanych notach. Producent zadbał, aby model oferował maksymalnie krótką drogę hamowania oraz jak największą kontrolę nad autem w zimowych warunkach. Pomyślano o wszystkim, także o aspekcie wizualnym – efekt Premium Touch sprawia, że satynowe boki opony wyglądają znakomicie!

 4. miejsce: Continental WinterContact TS 870

Continental WinterContact TS 870 jest modelem cieszącym się jedną z najwyższych not za jazdę po suchej nawierzchni. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania – w końcu stworzony został z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w najtrudniejszych warunkach na drodze. Poprawa osiągów, w porównaniu do popularnego poprzednika (TS 860) pokazuje, że udało się zrobić postęp. Do produkcji opony zastosowano mieszankę Cool Chilli z domieszką żywic, która rewelacyjnie radzi sobie w niskich temperaturach, a przy tym wolno się ściera. Bieżnik usłany lamelami zapobiega zrywaniu trakcji, w szczególności na śniegu.

5. miejsce: Bridgestone Blizzak LM005

Następnym modelem, który znalazł się w gronie polecanych opon zimowych jest Bridgestone Blizzak LM005. Opinie kierowców i ekspertów wydają się zbieżne – to świetne opony na sezon zimowy. Połączenie uznanej już mieszanki gumowej Nano Pro-Tech, zawierającej krzemionkę, z kombinacją lameli 2D i 3D przyczyniło się do uzyskania doskonałych parametrów jezdnych na śniegu i lodzie. Synergia mieszanki oraz dopracowanej rzeźby bieżnika przełożyła się również na ochronę przed aquaplaningiem czy skróconą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Jest to ogumienie o zrównoważonych, stabilnych osiągach w różnych warunkach.

Kierowcy wnikliwie badają osiągi opon zimowych, testując je w różnorodnych warunkach.Kierowcy wnikliwie badają osiągi opon zimowych, testując je w różnorodnych warunkach.

6. miejsce: Nokian Tyres WR Snowproof

Byłoby zaskoczeniem, gdyby w zestawieniu nie znalazła się żadna propozycja od fińskiej marki Nokian Tyres, nazywanej specjalistą od opon zimowych. Tym razem klienci Oponeo docenili model WR Snowproof, stworzony na bazie technologii Alpine Sense Grip, która ma zapewniać maksymalną kontrolę nad pojazdem zimą. W strefach barkowych umieszczono specjalne, ząbkowane krawędzie Brake Boosters, utrzymujące tor jazdy, nawet jeśli gwałtownie wdepniemy pedał hamulca. Wypustki Snow Claws dbają natomiast o jak najlepszą sterowność auta w trakcie dynamicznego manewrowania.

 7. miejsce: Pirelli SottoZero Serie 3

Kolejna pozycja na liście i kolejny przedstawiciel czołowych producentów klasy premium. Siódme miejsce zajmuje model Pirelli SottoZero Serie 3, który od dłuższego czasu cieszy się nie tylko popularnością wśród zmotoryzowanych, ale i ich zaufaniem. Ulokowanie pośród najlepszych opon zimowych zagwarantowała mu optymalna elastyczność w szerokim zakresie temperatur, jak również właściwości zapewnione przez bieżnik z szerokim żebrem centralnym, klockami o charakterystycznym kształcie oraz trójwymiarowymi lamelami. Elementy te sprawiają, że ogumienie precyzyjnie się prowadzi, bez względu na to, czy nawierzchnia pokryta jest wodą, czy śniegiem.

8. miejsce: Goodyear Ultra Grip 9+

Goodyear Ultra Grip 9+ to opona amerykańskiej marki, która pojawiła się już w rankingu opon zimowych 2021. W dużej mierze przyczyniło się do tego zwycięstwo w teście ADAC, dotyczącym rozmiaru 195/65 R15. Do produkcji modelu zastosowano kilka innowacyjnych technologii, dzięki którym docieranie do kolejnych celów podróży ma być bezpieczniejsze. Mieszanka Winter Grip wpływa na zwiększenie strefy kontaktu opony z drogą, a co za tym idzie na lepszą przyczepność i sterowność pojazdu. Warto wspomnieć też o Mileage+, czyli rozwiązaniu przedłużającemu żywotność ogumienia.

9. miejsce: Kleber Krisalp HP3

Pierwszą oponą z segmentu średniego, wyróżnioną najwyższymi notami, jest Kleber Krisalp HP3. To model, który spokojnie może rywalizować z przedstawicielami klasy premium, co widać choćby po wynikach niezależnych testów. Za co cenią go klienci Oponeo? Często wymieniają oni niezawodność w każdych warunkach zimą, pewne prowadzenie – w tym pokonywanie zakrętów i manewrowanie, a także skuteczne hamowanie. Przyczyniają się tego m.in. kierunkowy bieżnik oraz kanały rynnowe „Toboggan”, zmniejszające ryzyko poślizgu na zaśnieżonej lub mokrej drodze.

10. miejsce: Dębica Frigo 2

Top 10 opon zimowych zamyka produkowana w Polsce Dębica Frigo 2, czyli jedna z najchętniej wybieranych propozycji klasy ekonomicznej. W atrakcyjnej cenie oferuje ona satysfakcjonujące osiągi, zwłaszcza na suchej i zaśnieżonej nawierzchni. Masywne klocki na barkach zwiększają stabilność, a rozdzielające je rowki efektywnie odprowadzają wodę oraz błoto pośniegowe spod czoła opony.

Zwróć uwagę!

Szukasz nowych:

lub w większych rozmiarach? Sprawdź dostępne modele oraz śledź bloga Oponeo, na którym publikowane są najnowsze rankingi ogumienia polecanego przez kierowców.

Top opon zimowych 2022 w testach

Zebraliśmy nie tylko najlepsze opony zimowe zdaniem naszych klientów, ale te, wyróżnione przez ekspertów w dziedzinie motoryzacji, którzy co sezon testują różne modele w kilku rozmiarach. Wszystko po to, aby dostarczyć kierowcom interesujących danych na temat konkretnego ogumienia. Zestawiliśmy wyniki badań przeprowadzonych przez opiniotwórcze organizacje oraz media, w tym ADAC, „AutoBild”, „Auto, Motor und Sport” oraz „Autozeitung”. W ten sposób udało się wyróżnić najwyżej oceniane modele opon.

Sprawdź wszystkie opinie o oponach zimowych wystawione przez naszych Klientów.