Odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji to czynności, które warto wykonać przed sezonem letnim. W końcu każdemu kierowcy zależy na sprawnym działaniu tego elementu wyposażenia auta, by w razie konieczności użycia, poczuć z nawiewu przyjemnie chłodne i neutralnie pachnące powietrze. Jednak jego posiadanie w samochodzie wiąże się z pewną dozą odpowiedzialności – w końcu stan klimatyzacji należy regularnie kontrolować, a sam system odgrzybiać. Dlaczego jest to aż tak istotne i jak prawidłowo podejść do tego tematu?

kratka od nawiewu w samochodzieWspółcześnie niemal każdy nowy samochód posiada klimatyzację w standardzie.

System klimatyzacji w samochodzie jest o wiele bardziej rozbudowany, niż można by podejrzewać. Składa się nie tylko z wywietrzników, skraplacza, osuszacza czy kompresora, lecz także z całego ciągu łączących je przewodów, które zajmują się transportem powietrza. To właśnie w tych kanałach osadzają się wszelkie drobnoustroje, kurz czy grzyby, które mogą dostawać się do kabiny pojazdu wraz ze schłodzonym powietrzem i przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Przy dłuższym kontakcie istnieje ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, alergii czy duszności. Dodatkowo zagrzybiona klimatyzacja generuje nieprzyjemny zapach, który może towarzyszyć podróżującym nawet przy wyłączonym nawiewie. Na szczęście takiego stanu można bez trudu uniknąć, pamiętając o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej.

Odgrzybianie klimatyzacji – najpopularniejsze metody

Proces odgrzybiania można wykonać samodzielnie, jak i zlecić specjalistom, zależnie od naszego doświadczenia, budżetu czy chęci. Druga opcja jest oczywiście zdecydowanie pewniejsza, wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Niezależnie jednak od obranego przez nas kierunku, czyszczenie klimatyzacji samochodowej przebiega zazwyczaj według jednej z trzech podstawowych metod.

 1. Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie metodą ultradźwiękową?
  Pierwsza metoda jest stosunkowo najmłodszą z dostępnych na rynku, a przy tym uważana za najbardziej zaawansowaną technologicznie. Odgrzybianie klimatyzacji ultradźwiękami polega na umieszczeniu substancji aktywnej w przewodach, wykorzystując dźwięki o niskiej częstotliwości. Płyn bakteriobójczy zostaje rozprowadzany wewnątrz systemu przy pomocy samej wentylacji. Dużą zaletą tej metody jest jej skuteczność w dezynfekcji. Odgrzybianie klimatyzacji ultradźwiękiem ma jednak jedną zasadniczą wadę – dość charakterystyczny zapach unoszący się w samochodzie po wykonaniu procesu oczyszczania. Można go zniwelować wykorzystując dodatkową substancję, która pomoże także pozbyć się innych zapachów z kabiny, np. po paleniu papierosów.

 2. Popularna i skuteczna metoda ozonowa.
  Cieszy się ona dużym zainteresowaniem i jest często wykonywana w większości profesjonalnych zakładów dezynfekujących klimatyzację. Można ją wykonać także we własnym zakresie, jednakże trzeba pamiętać, podczas samodzielnego ozonowania samochodu wydzielane są wysokie stężenia ozonu są silnie trujące, należy więc obchodzić się z tym z dużą rozwagą. Odgrzybianie klimatyzacji ozonem polega na wpuszczeniu do obiegu powietrza tritlenu (O3), który zabija osadzające się wewnątrz kanałów grzyby, przykre zapachy i drobnoustroje. Sam proces jest wyjątkowo prosty, opiera się na ustawieniu wewnątrz samochodu ozonatora, który przy pomocy promieni UV i wysokiego napięcia generuje ozon. Następnie klimatyzacja jest ustawiana na wysokie obroty, wprowadzając tritlenek do systemu.

 3. Odgrzybianie klimatyzacji przy użyciu pianki.
  Sięgnięcie po piankę do klimatyzacji jest uznawane za najbardziej „garażowy” sposób, który wykonać można we własnym zakresie – małym nakładem pracy oraz pieniędzy. Polega na wprowadzeniu przy pomocy rurki pianki dezynfekującej do wnętrza przewodów klimatyzacji oraz na skraplacz. Produkt osadza się na ściankach, zbierając zalegające tam nieczystości. Wymaga to jednak trochę wprawy, a przy tym nie jest gwarancją pozbycia się wszystkich bakterii. Samodzielne odgrzybienie klimatyzacji metodą piankową ma jeszcze jedną poważną wadę. Po zaaplikowaniu środka do przewodów, trzeba się liczyć z tym, że przez kilka dni pozostanie on wewnątrz, narażając tym samym pasażerów na kontakt z chemikaliami. 

Odgrzybianie klimatyzacji – jak często powinno się to wykonywać?

W przypadku klimatyzacji najważniejsza jest regularność w jej konserwacji. Odgrzybianie to czynność, którą powinniśmy wykonywać raz na 12 miesięcy, najlepiej wiosną. Dlaczego akurat w tym okresie roku? Ze względu na panującą w sezonie jesienno-zimowym wilgoć, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej można wykonać w serwisach oferujących tego typu usługi. Nie muszą być to wyłącznie wyspecjalizowane w tym warsztaty, często w swoich cennikach mają to także zakłady wulkanizacyjne czy mechaniczne.

serwis klimatyzacji w warsztacieWarto dokonywać regularnych przeglądów klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji – cena usługi

Cena odgrzybiania klimatyzacji samochodowej zależy przede wszystkim od wybranej przez nas metody oraz tego, czy decydujemy się wykonać ją samodzielne, czy przy pomocy specjalisty. W przypadku tej drugiej opcji ważny jest także zakres wybranej usługi. Więcej zapłacimy za pełen serwis z przeglądem, sprawdzeniem szczelności układu i uzupełnieniem czynnika chłodzącego niż za samo odgrzybianie. 

 • Samo odgrzybianie metodą ultradźwiękową wykonane w serwisie kosztuje od około 100 zł do nawet 180 zł, zależnie od cennika danego warsztatu, rodzaju pojazdu i miejsca wykonywania usługi. Do ceny często doliczyć trzeba także sprawdzenie szczelności układu (ok. 80-140 zł) oraz wymianę filtra kabinowego (ok. 30-55 zł).

 • W przypadku metody ozonowej koszt samej usługi może być odrobinę niższy i będzie to od około 80 zł do 135 zł (do tego dochodzą możliwego koszty analogiczne do metody ultradźwiękowej). Warto zaznaczyć, że samodzielne próby ozonowania klimatyzacji, ceną mogą nieco odstraszać. Za podstawowy ozonator należy zapłacić około 400 zł. Bardziej zaawansowane urządzenie to wydatek sięgający nawet 4500 zł.

 • Najtańsza jest oczywiście metoda piankowa. Jej głównym wydatkiem jest zakup samej substancji, a produkt można znaleźć w praktycznie dowolnym sklepie motoryzacyjnym lub w marketach wielkopowierzchniowych. Koszt zakupu pianki do klimatyzacji wynosi od około 20 zł do 80 zł, zależnie od producenta.

Nabijanie klimatyzacji

Podczas odgrzybiania samochodowej klimatyzacji, warto także pomyśleć o drugim kluczowym aspekcie niezbędnym dla jej prawidłowego funkcjonowania. Chodzi oczywiście o nabicie klimatyzacji, czyli uzupełnienie czynnika chłodzącego. Jego utrata jest nieunikniona, nawet jeśli z climatronika korzystamy tylko sporadycznie, ponieważ z biegiem czasu przenika on przez gumowe przewody.

Czynnik chłodzący stanowi kluczowy element, który w upalne dni umożliwia obniżanie temperatury w samochodzie, a w warunkach wysokiej wilgotności pomaga osuszać powietrze. Warto przy okazji wizyty w zakładzie związanej z czyszczeniem klimatyzacji poprosić specjalistę o pomiar poziomu czynnika w układzie i jego uzupełnienie do wskazanej przez producenta wartości.

Nabijanie klimatyzacji – cena za usługę

Koszt nabicia klimatyzacji zależy od rodzaju czynnika i tego, jak dużo należy go uzupełnić w konkretnym pojeździe – zaczyna się w okolicach 120 zł, a może uszczuplić portfel nawet o 650 zł. Mimo tego, warto zadbać o tę kwestię, od której zależy nie tylko odpowiednie funkcjonowanie całego systemu, ale także zdrowie wszystkich podróżujących samochodem.