Menu

Opony Minerva

Ocena producenta
4,3
na podstawie 171 opinii
Popularne rozmiary:
Minerva 205/55 R16Minerva 195/65 R15Minerva 225/45 R17Minerva 175/65 R14Minerva 185/65 R15 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Minerva - Kraj: Belgia - Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 1992 – Właściciel: Deldo Autobanden N.V.


Belgijska marka opon segmentu ekonomicznego, obejmująca ogumienie do samochodów osobowych, SUV-ów i lekkich aut dostawczych. Marka Minerva jest prywatnym brandem i flagowym produktem firmy Deldo Autobanden N.V., jednej z największych w Europie hurtowni ogumienia. Powstała w 1992 roku, stworzona przez właścicieli Deldo, małżeństwo Josa Delcroix i Pauli Donkers. Bliźniaczymi markami Minervy w portfolio belgijskiej spółki są Fortuna i Tristar.


Kluczowe daty:


1973 – założenie w Antwerpii spółki Deldo Autobanden N.V.,
1992 – powstanie marki Minerva, pierwszego prywatnego brandu Deldo,
1993 – pierwsze opony samochodowe Minerva, stworzone przy współpracy z koncernem Continental,
2001 – porozumienie z chińską firmą South China Tire and Rubber Company, przeniesienie produkcji opon do jej fabryk,
2007 – nowy katalog opon, w którym debiutuje ogumienie do SUV-ów marki Minerva,
2010 – obroty Deldo przekroczyły 325 milionów euro, zaś sprzedaż – 7,5 miliona sztuk ogumienia,
2011 – Minerva prezentuje opony do lekkich samochodów dostawczych,
2013 – Minerva przekracza granicę sprzedaży opon na poziomie miliona sztuk rocznie.


Ciekawostki:


Minerwa to rzymska bogini, patronka m.in. rzemieślników, artystów i lekarzy. Jej podobizna widnieje w logo belgijskiej marki.


Bezpośrednią inspiracją dla nazwy marki była belgijska firma Minerva, która na początku XX wieku produkowała luksusowe, sportowe samochody, konkurujące nawet z Rolls-Royce’ami.


Zanim produkcja opon Minerva trafiła do Chin (ale też Korei Południowej i Rosji), w ramach współpracy z koncernem Continental, odbywała się ona w fabryce niemieckiego koncernu w Rumunii.

Historia marki Minerva

Na cześć rzymskiej bogini sztuki, rzemiosła, ale i mądrości, na początku XX wieku nazwano firmę produkującą samochody. Na cześć tej firmy, prawie sto lat później, nazwano markę oponiarską. Wszyscy w tej historii noszą imię Minerva. Ten łańcuszek analogii na dobrą sprawę rozpoczyna się jeszcze wcześniej, bo Minerwa, rzymskie bóstwo przedstawiane w zbroi i hełmie, ma swój rodowód w mitologii etruskiej, w której istniała podobna bogini Menfra. Utożsamiano ją z grecką Ateną, a hołd jej oddawali nie tylko rzemieślnicy, ale i artyści oraz lekarze. Ponad dwa tysiące lat później stała się wdzięcznym symbolem nie tylko w sztuce, ale i najróżniejszych gałęziach przemysłu. Tak było na przełomie XIX i XX wieku, gdy w Belgii powstała samochodowa marka Minerva, która w późniejszych latach specjalizowała się w produkcji dużych, luksusowych aut o sportowym charakterze. W czasach świetności jej modele konkurowały nawet z Rolls-Royce’ami. Firma zniknęła z rynku w latach trzydziestych XX wieku, ale jej renoma, szczególnie w krajach Beneluksu, była na tyle mocna, że w 1992 roku jej nazwą ochrzczono nową markę opon stworzoną od podstaw w Antwerpii (dużo później na cześć samochodów Minerva, tak samo nazwano jedną z belgijskich stacji radiowych). Minerva to mniej znana marka, ale posiadająca długą historię. Pod skrzydłami Deldo Jej twórcą i właścicielem od ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA