Kręci nas recykling

Ogólnopolska kampania proekologiczna Oponeo
Druga edycja

Za zebrane opony
posadziliśmy:

3732 drzew

#KręciNasRecykling 2023

Sprzątamy opony i sadzimy drzewa!

Już drugi rok z rzędu przeprowadziliśmy kampanię proekologiczną o nazwie Kręci Nas Recykling. W dniach od 21 marca do 22 kwietnia celem, który nam przyświecał, była edukacja Polek i Polaków w temacie recyklingu zużytych opon. Poza kampanią edukacyjną zorganizowaliśmy również akcje sprzątania terenów zielonych, w które zaangażowane zostały lokalne społeczności.

W 2023 roku zorganizowaliśmy ponad 60 akcji sprzątania na terenie całego kraju! Łącznie 1871 osób zdecydowało się zaangażować w kampanię. Razem uzbieraliśmy 14929 szt. opon i 47 ton odpadów. Na dole strony znaleźć można galerię przedstawiającą efekty naszej wspólnej pracy.

Nie tylko sprzątamy, ale też sadzimy drzewa. Każde 4 opony zamieniamy na 1 sadzonkę. Akcja dotyczy zarówno ogumienia znalezionego w terenie, jak i oddanego do naszych warsztatów partnerskich w okresie trwania projektu. W 2023 roku uzyskaliśmy wynik aż 3732 nowo posadzonych drzew!

A co dalej z oponami zebranymi podczas akcji? Zostaną w części przerobione na granulat gumowy. Z 70 ton takiego surowca można wyprodukować aż 6000 m2 bezpiecznych mat sportowych, które po zużyciu zostaną w 100% poddane recyklingowi.

Wiemy, że duch rywalizacji wzmaga chęć do działania, dlatego w ramach kampanii zorganizowaliśmy motywujący konkurs. Zawody dotyczyły ilości odpadów zebranych przez daną gminę podczas akcji terenowych - im więcej, tym lepiej. W 2023 roku firma Oponeo wesprze finansowo schroniska dla zwierząt, a 10 gmin, które zebrało najwięcej odpadów i opon wybierze placówki, do których trafią fundusze.

Efekty akcji Wspieramy schroniska
Dominik Dobrowolski Dominik Dobrowolski

Ekolog i podróżnik. Społecznik roku wg Tygodnika Newsweek Polska w 2022r. Członek Rady Naukowej Hydropolis. Organizator wielu akcji ekologicznych: „Recykling Rejs”, „Cycling Recycling”, „Recycling daje owoce”. W ramach akcji „Eko Walentynki” zebrał miliony zużytych baterii, a pod hasłem #KręciNasRecykling zainicjował wspólnie z Oponeo największą w Polsce akcję sprzątania i zbiórki zużytych opon.

Dowiedz się więcej
Dołącz do akcji sprzątania w Twojej okolicy

Ponad 60 akcji sprzątania
i 3732 zasadzonych drzew!

Wraz z lokalnymi sztabami zorganizowaliśmy 60 akcji sprzątania terenów w całej Polsce! Dzięki zebranym oponom zasadzimy 3732 drzew w miejscach, które potrzebują zalesienia. Zobacz, gdzie odbyły się nasze akcje i jakie były ich efekty, a także w jakich lokalizacjach zostaną posadzone drzewa.

Mapa województw Kontury województw

zrelizowane akcje

Posadzone drzewaposadzone drzewa

Zrealizowane akcje sprzątania Posadzone drzewa

Nasze drzewa to nie tylko liczby

Powierzchnia lasu 4142m2 Powierzchnia
lasu
Pochłanianie CO2 22392kg Pochłanianie
CO2/rok
Liczba drzew 3732 Liczba drzew
Tlen dla osób rocznie 2500 Tlen dla osób
rocznie
Ilość zwróconego papieru 216456kg Ilość zwróconego
papieru

Recykling opon

Co dzieje się z oponami, które oddajemy do punktu zbiórki? Najczęściej przetwarzane są one na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odzysk energetyczny, co oznacza, że surowiec staje się alternatywnym źródłem energii. Drugi, bardziej pożądany, to recykling materiałowy. W wyniku, którego powstają nowe przedmioty użytkowe.

Maty sportowe

70 ton granulatu daje
6 tys. m2 mat sportowych
uzyskanego z 10 tys. opon

Jak działa recykling opon i gdzie możesz oddać zużyte opony?

Partnerzy akcji

Partner strategiczny II edycji

Tegorocznym partnerem strategicznym akcji jest Grupa Recykl S.A. Dzięki tej współpracy część zebranych opon zostanie przerobiona na najwyższej jakości granulat gumowy, a następnie przekazana - za symboliczną złotówkę - firmie REKOPLAST Kompozyt. W ten sposób materiał odzyskany ze zużytych opon zamieni się w gumowe maty izolacyjne, które w 100% nadają się do dalszego recyklingu.

Pozostali partnerzy, którzy aktywnie włączyli się do akcji

Bydgoska Fundacja Zielone Jutro Już drugi rok intensywnie działa w ramach akcji Kręci Nas Recykling. Aktywnie realizuje cele w terenie, efektywnie zbierając i utylizując odpady, w tym także opony zalegające na terenach miasta Bydgoszczy i okolic. Również w tym roku pod szyldem Fundacji przeprowadzone zostaną kolejne akcje sprzątania.

Rekoplast Polski producent szerokiej gamy mat izolacyjnych z granulatu gumowego pochodzącego z recyklingu opon samochodowych. Celem firmy jest wytwarzanie produktów użytkowych z surowców wtórnych w oparciu o innowacyjne technologie. Działalność prowadzimy w zgodzie z obowiązującymi przepisami i wymogami, dotyczącymi bezpieczeństwa produktów oraz w pełnym poszanowaniu i wsparciu dla środowiska naturalnego.

Czysty Wałbrzych Grupa ludzi widzących potrzebę edukacji ekologicznej i pracy u podstaw, aby poprawić los środowiska, w którym żyjemy, jak i nas samych. Organizacja non profit z Wałbrzycha, która organizuje oraz uczestniczy w proekologicznych inicjatywach, zwłaszcza związanych ze sprzątaniem Ziemi i walką z jej zaśmiecaniem. Przewodnie hasło Stowarzyszenia to „DziałaMy lokalnie, myśliMy globalnie".

Artykuły

W konsultacji z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim stworzyliśmy artykuły, w których znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące recyklingu opon. Jeżeli szukasz podpowiedzi, co zrobić ze starymi oponami czy chcesz dowiedzieć się, jak przebiega proces ich recyklingu, to miejsce dla Ciebie!