Pracuj w Oponeo

Felgi do Abarth

Wybierz parametry swojego Abarth i dobierz odpowiednie felgi

Abarth

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Abarth

Włoską firmę Abarth założył w 1949 roku Karl Abarth. Nazwisko to niejedyny wątek osobisty związany z marką. W logo firmy jest skorpion (znak zodiaku założyciela) na tarczy herbowej. Sam Karl Abarth to postać nietuzinkowa. W wieku niespełna 11 lat założył na koła swojego skutera skórzane paski. Wszystko po to, by wygrać zawody z kolegami. W wieku 25 lat przyszły założyciel marki urządził sobie wyścig z Orient Expressem na trasie Wiedeń-Ostenda. Abarth jechał na motocyklu z wózkiem bocznym i pokonał 1300 kilometrowy odcinek szybciej niż pociąg. Mając 57 lat kierowca odżywiał się wyłącznie jabłkami i zrzucił 30 kg. Wszystko po to, by osiągnąć rekord przyspieszenia w jednoosobowym pojeździe w klasie E.


Firma Abarth specjalizuje się w przerabianiu samochodów marki FIAT na modele bardziej usportowione. W przeszłości Włosi współpracowali także z innymi producentami – m.in. Alfa Romeo i Reanult. Firma tuninguje silniki, by osiągały większą moc. Zmienia elementy układu ssącego i wydechowego. Modyfikacja Abarth obejmuje również zmiany zewnętrzne, dzięki którym samochód zyskuje bardziej agresywny wygląd.


Firma stała się częścią koncernu FIAT w 1971 roku. Z tego związku narodziły się największe sukcesy Abartha. Marka przez cztery lata była rajdowym mistrzem świata w klasie producentów. Świetną passę zakończyło wejście do rajdów modelu Lania Delta.


Na początku XXI wieku Abarth wrócił do gry i zaprezentował Seicento oraz Stilo. W 2007 roku marka odzyskała samodzielność i pokazała samochody, bazujące na Grande Punto i „500”. Dziś w portfolio włoskiej firmy są modele, zbudowane na FIAT 124 Spider i FIAT 500.


Według założyciela marki, samochody „muszą być łatwe w prowadzeniu, muszą osiągać doskonałe wyniki i dysponować dużą mocą, ale przede wszystkim muszą być małe i „złe”, tak jak skorpion”.


W modelach Abarth 124 Spider i 124 Spider Turismo montuje się opony w rozmiarze 205/45/R17. Do Abarth 595 i 695 zakładane są 195/45/R16 i 205/40/R17.