Ciężarki naklejane na felgę aluminiową są dobrą alternatywą dla wersji nabijanych na rant, stosowanych w wersjach stalowych. Nie naruszają one na struktury obręczy, jednak po ich zdjęciu bardzo często pozostaje uporczywy ślad. Podpowiadamy, czym usunąć klej po odważnikach z felg, aby nie naruszyć struktury lakieru.

Ciężarki pomagają zrównoważyć masę koła, ale po ich usunięciu często pozostaje nieestetyczny ślad.

Odważniki do felg - jaka jest ich rola?

Problem z wyważeniem koła to jedna z najczęściej spotykanych trudności przy wymianie ogumienia. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjalne odważniki, które montowane są w odpowiednim miejscu na feldze. Mają one za zadanie zrównoważyć wagę koła, przywracając równowagę poprzez dostarczenie dodatkowej masy. W przypadku felg aluminiowych stosowane są ciężarki naklejane bezpośrednio na obręcz. Niestety, ich stosowanie nieco psuje efekt wizualny. Szczególnie w przypadku kolorowych felg, każde dodatkowe elementy umieszczone na obręczy negatywnie wpływają na całokształt wyglądu koła.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie problemu z wyważeniem koła jest odpowiedni dobór felg do auta, a także wybór opon w rozmiarze homologowanym przez producenta. Dzięki temu  będziemy mieli pewność, że obręcze zamontowane na będą w pełni kompatybilne z naszym samochodem i z dużą pewnością nie będą wymagały zastosowania dodatkowych odważników.  

Usuwanie kleju z felg za pomocą środków chemicznych

Usuwanie kleju po odważnikach z felgi to czynność, z którą możemy bez problemu poradzić sobie w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, by robić to umiejętnie i z odpowiednim wyczuciem. Zdecydowanie nie powinniśmy szorować tego miejsca ostrym narzędziem czy drucianą szczotką, gdyż to prosty sposób na uszkodzenie lakieru.

W sytuacji, gdy ślad pozostały po odważnikach jest w miarę świeży, najlepszy sposób na jego pozbycie się to zastosowanie odpowiedniego środka czyszczącego. W tym przypadku sprawdzi się profesjonalny preparat do usuwania kleju po ciężarkach (ang. tar and glue remover). Należy go zaaplikować na wybrane miejsce, odczekać chwilę, a resztki kleju ściągnąć z pomocą plastikowej szpatułki lub przetrzeć obręcz szmatką z mikrofibry. Możliwe, że by uzyskać zamierzony efekt, czynność tę trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć.

Warto wspomnieć, że tego typu środek sprawdzi się nie tylko w przypadku czyszczenia felg aluminiowych z resztek kleju. Będzie również przydatny przy usuwaniu metalowych opiłków z klocków hamulcowych z obręczy, a także pomoże w czyszczeniu karoserii ze smoły czy drobinek asfaltu.

Usuwanie kleju z felgi aluminiowej z użyciem gumowego krążka

Stosowanie środka do usuwania resztek kleju z felg aluminiowych będzie skuteczne jedynie wtedy, gdy warstwa ta nie jest zbyt gruba i wyschnięta. W przypadku trudniejszych zabrudzeń efektywniejsza okaże się metoda mechaniczna.

Sprawdzony sposób na ślady po odważnikach to użycie gumowego dysku w formie krążka lub zdzieraka montowanego na wkrętarkę. Jego użycie sprawia, że warstwa kleju będzie skutecznie zdrapywana pod wpływem ciepła powstałego podczas tarcia. Należy jednak uważać – zbyt mocny docisk może doprowadzić do przegrzania się lakieru, spowodować jego odparzenie, a w rezultacie uszkodzenie powłoki.

Po usunięciu starej warstwy kleju z zastosowaniem takiej metody zdarza się, że na feldze pozostanie wyczuwalna warstwa lepkiego osadu. Z pomocą przyjdzie tutaj zmywacz silikonowy. Wystarczy nasączyć szmatkę środkiem i przetrzeć wybrane miejsce. Jeżeli nie posiadamy tego typu detergentu, z powodzeniem możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej.