Prawo jazdy to jeden z najbardziej pożądanych dokumentów, który stara się uzyskać zdecydowana większość Polaków. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie pojazdów, co znacznie zwiększa mobilność i ułatwia poruszanie się nie tylko po okolicy, ale również umożliwia dalsze wyprawy. Komfort posiadania uprawnień doceniają szczególnie te osoby, które często przemieszczają się z dużymi bagażami. Jednym z warunków, które pozwalają uzyskać „prawko” jest pozytywny wynik badań lekarskich. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

stetoskopPozytywny wynik badań lekarskich jest konieczny do uzyskania prawa jazdy.

Aby otrzymać prawo jazdy, konieczne jest nie tylko wcześniejsze ukończenie kursu, zaliczenie teorii oraz uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie praktycznym, ale również poddanie się badaniom medycznym. Pozwolą one określić, czy stan zdrowia kursanta pozwala na prowadzenie przez niego pojazdów. Z tekstu dowiesz się, jakie badania są wymagane od przyszłych kierowców, a także gdzie się na nie zapisać i ile kosztują. Ponieważ stwierdzenie niektórych chorób może stanowić przeciwwskazanie do wydania dokumentu (są to stosunkowo rzadkie przypadki), wymienimy te, które mogą stanowić przeszkodę dla kandydatów.

Jakie są wymagane badania na prawo jazdy?

Badanie na prawo jazdy powinno w sposób kompleksowy zweryfikować ogólny stan zdrowia. Lekarz posiadający uprawnienia nadane przez wojewodę, sprawdza, czy organizm kandydata na kierowcę funkcjonuje prawidłowo i nie stworzy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Niektóre schorzenia mogą znacząco obniżyć zdolność do prowadzenia pojazdów. Kierowca, cierpiący na jedno z nich może kierując stwarzać zagrożenie dla otoczenia. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wypełniania ankiety dotyczącej naszego stanu zdrowia, podawać prawdziwe informacje, a podczas wywiadu z medykiem nie zatajać informacji i szczerze odpowiadać na wszelkie zadawane przez niego pytania.

Uzyskanie prawa jazdy na świecie wymaga różnych rodzajów badań. O tym, jakie są konieczne testy w danych państwach, dowiesz się z innego artykułu na naszej stronie!

Jakie badania na prawo jazdy są wymagane w Polsce?

Przeprowadzający badanie lekarz ma obowiązek sprawdzić, czy u badanego nie występują poniższe schorzenia:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia psychiczne,
  • padaczka lub inne choroby układu nerwowego,
  • uzależnienie od alkoholu bądź środków psychotropowych,
  • choroby wzroku,
  • choroby słuchu,
  • choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego,
  • niewydolność nerek,
  • zaburzenia narządów ruchu i równowagi.

Po przeprowadzonym badaniu lekarz wydaje orzeczenie, w którym stwierdza zdolność badanego do kierowania pojazdem, a w razie drobnych problemów zdrowotnych, np. wady wzroku, umieszcza w dokumencie pewne ograniczenia zapisywane za pomocą specjalnych kodów. W powyższym przykładzie dotyczą one najczęściej wymogu stosowania przez daną osobę szkieł korekcyjnych podczas prowadzenia pojazdu.

W przypadku, gdy stwierdzony zostanie poważniejszy problem zdrowotny, medyk może wystawić skierowanie na badania u specjalisty. Dopóki nie zostaną one przeprowadzone, nie będzie możliwe ubieganie się o prawo jazdy.

Jak dostać się na badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie na prawo jazdy kat. b oraz pozostałych przeprowadzanie jest dowolnym, wybranym przez kursanta ośrodku zdrowia świadczącym taką usługę. Nie musi to być ten, wskazany przez szkołę jazdy. Zazwyczaj jednak takie badania organizowane są w konkretnych siedzibach firm oferujących kursy, co stanowi znaczne ułatwienie dla kursantów.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy nie może obecnie przekraczać 200 zł. Jest to jednocześnie najczęściej spotykana stawka, choć może się zdarzyć, że niektóre placówki będą świadczyły tę usługę za mniejszą kwotę. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Czasem szkoły jazdy badanie mają wliczone w cenę, warto więc zwrócić na uwagę na to, co zawiera kurs podczas wyboru miejsca, w którym będziemy chcieli się uczyć. 

Jakie są choroby wykluczające prawo jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy, wcale nie trzeba odznaczać się doskonałym stanem zdrowia. W większości przypadków osoby z różnymi schorzeniami mogą otrzymać ten dokument, jeśli tylko regularnie odwiedzają specjalistę i poddają się leczeniu. Istnieją jednak również choroby, które dyskwalifikują kandydata na kierowcę. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa zarówno samego zainteresowanego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz osób postronnych.

lekarz ze stetoskopemNiektóre schorzenia uniemożliwiają otrzymanie prawa jazdy.

Wyróżniane są dwie grupy kierowców. Do pierwszej należą Ci z kategoriami A, A1, A2, AM, B, B1, E, do drugiej natomiast posiadacze praw jazdy C, CE, C1, C1E, D, D1, DE, D1E. Każda z nich objęta jest innymi wymaganiami dotyczącymi stanu zdrowia.

Całkowitym przeciwwskazaniem dla prowadzenia samochodów i innych pojazdów mogą być bardzo poważne wady wzroku. W tym przypadku, szczególnie przyszli kierowcy zawodowi poddawani są restrykcyjnej weryfikacji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku narządu słuchu. O ile nawet całkowity brak słuchu nie jest przeciwwskazaniem w grupie pierwszej, o tyle w przypadku drugiej jest to już czynnik dyskwalifikujący.

Jedną z chorób, która może dyskwalifikować otrzymanie zaświadczenia o zdolności do kierowania pojazdem, jest padaczka. Ze względu na specyficzny przebieg schorzenia, lekarz wyda pozwolenie jedynie tym osobom, które posiadają dokument poświadczający o niewstępowaniu ataków w ciągu ostatnich 2 lat.

Decydujące przeciwwskazanie mogą stanowić choroby i zaburzenia psychiczne. Jeżeli wpływają one na postrzeganie sytuacji drogowej, zachowanie za kierownicą oraz szybkość reakcji kierowcy, uniemożliwią kandydatowi na kierowcę uzyskanie „prawka”.

Z pewnością nie będzie zaskoczeniem, że problem z uzyskaniem dokumentu będą miały również zdiagnozowane osoby uzależnione od alkoholu oraz środków psychotropowych. W przypadku pierwszej grupy wymagane jest udowodnienie przynajmniej rocznej abstynencji. Konieczny warunek stanowi również regularna obecność na spotkaniach z terapeutą.