Menu

Opony Tigar

Ocena producenta
4,6
na podstawie 15 opinii
Popularne rozmiary:
Tigar 205/55 R16Tigar 195/65 R15Tigar 225/45 R17Tigar 175/65 R14Tigar 185/65 R15 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Tigar - Kraj: Serbia - Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 1935 – Właściciel: Michelin.


Francuska marka opon klasy ekonomicznej, obejmująca ogumienie do samochodów osobowych, lekkich aut dostawczych, samochodów ciężarowych oraz pojazdów rolniczych. Firma Tigar powstała w 1935 roku, założona przez Dimitrije’a Mladenovicia. Obecnie marka jest częścią koncernu Michelin, drugiego największego producenta opon na świecie.


Kluczowe daty:


1935 – założenie spółki Industrijska radionica Tigar, czyli Przedsiębiorstwo Tigar,
1959 – otwarcie pierwszej fabryki opon w miejscowości Pirot,
1972 – pierwsze opony radialne marki Tigar (model RD-201),
1973 – otwarcie w miejscowości Babusnica nowej fabryki dętek i opon rowerowych,
1978 – początek współpracy z BFGoodrich; trzy lata później Tigar otwiera swoją filię w USA,
1990 – Tigar tworzy swoje przedstawicielstwo w Wielkiej Brytanii,
2005 – debiut firmy na belgradzkiej giełdzie,
2007 – właścicielem marki zostaje koncern Michelin.


Ciekawostki:


Przez pierwsze 24 lata działalności, firma nie zajmowała się produkcją opon. Jeszcze po wojnie Tigar uchodził za potentata na lokalnym rynku obuwniczym.


W fabrykach Tigar powstają nie tylko opony serbskiej marki, ale też takich producentów należących do Michelin, jak Riken, Kormoran oraz właśnie Michelin.


igar to po serbsku tygrys. Podobizna drapieżnego kota znajduje się również w logo marki.

Historia marki Tigar

Tigar to po serbsku tygrys. Podobiznę tego pięknego zwierzęcia odnajdziemy nie tylko w nazwie, ale i logo marki Tigar, jednego z najbardziej znanych producentów opon z Bałkanów. Prawdziwe tygrysy żyją tam tylko w zoo. Historia firmy sięga 1935 roku. Wtedy powstała spółka Industrijska radionica Tigar, czyli Przedsiębiorstwo Tigar, założona przez Dimitrije’a Mladenovicia. Początek działalności przypadł na burzliwe czasy i praktycznie schyłkowy okres Królestwa Jugosławii. Firma zajęła się produkcją obuwia gumowego, w pierwszych latach wytwarzała gumowce przeznaczone dla rolników. Niedługo później marka Tigar stała się wiodącym graczem na krajowym rynku obuwniczym, a jej wyroby trafiały również na eksport, m.in. do Włoch. Wkrótce oferta zakładu poszerzała się o inne towary z gumy. Na debiut na rynku oponiarskim trzeba było poczekać do 1959 roku, gdy uruchomiona została nowa, przeznaczona do tego fabryka w miejscowości Pirot. Następnym krokiem było stworzenie obok centrum laboratoryjno-technologicznego, w którym odbywały się badania poprzedzające produkcje ogumienia. Logo marki Tigar. Partnerstwo z Amerykanami W 1972 roku z Pirot wyjechały pierwsze opony radialne marki Tigar (model RD-201). Dwa lata później serbska spółka rozpoczęła negocjacje z firmą BFGoodrich, czołowym producentem ze Stanów Zjednoczonych. Szefowie Tigar skorzystali ze ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
United Kingdom