Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

7 najciekawszych pomysłów na transport w przyszłości.

aktualizacja: 13 kwietnia 2017
OPONEO.PL

Jak będzie wyglądał transport przyszłości? 

150 lat temu skonstruowano pierwszy pojazd z silnikiem spalinowym, natomiast już w roku 2013 cztery stany USA miały uchwalone prawo, które zezwala na poruszanie się samochodów bezzałogowych po drogach publicznych.

Standard podróżowania, prędkość poruszania się oraz dostępność do środków komunikacji z roku na rok oferuje nam coraz więcej udogodnień i nowoczesnych rozwiązań.

Jeździmy szybciej, wygodniej i w coraz odleglejsze miejsca na świecie. Jak będzie wyglądał transport w przyszłości? Może już niebawem nasza rzeczywistość zacznie bardziej przypominać obrazy, które znamy z filmów i seriali?

W ramach ciekawostek zebraliśmy 7 koncepcji, które w przyszłości (mamy nadzieję bliższej, niż dalszej) mogą stać się standardem życia codziennego.

Futurystyczne projekty firmy Hankook.

Propozycja Hankook dotycząca nowoczesnych opon powstała z myślą o samochodach osobowych, sportowych oraz większych maszynach, którymi bezproblemowo pokonamy każdą ekstremalną trasę.

Opona Tiltread do samochodów sportowych składa się z 3 części, które działają niemal niezależnie od siebie. Zaprojektowana tak, aby jeszcze sprawniej pokonywać zakręty, bez utraty prędkości zachowując maksymalną stabilność pojazdu, wszystko poprzez zwiększenie powierzchni styku opony z podłożem.

 

 

Motiv Off Road to opona, przeznaczona do jazdy w bardzo trudnym terenie. Innowacyjność projektu polega na budowie opony. Na konstrukcję składają się małe poliuretanowe bloki, które dopasowują się do kształtu powierzchni. Dzięki innowacyjnej konstrukcji bieżnik ciągle się rozszerza, co zapewnia maksymalną przyczepność. 

 

 

eMembrane pracuje podczas jazdy zmieniając, w zależności od potrzeb, powierzchnię styku opony z podłożem. Mniejsza powierzchnia styku wpływa na niższe opory toczenia, co zapewnia oszczędność paliwa, większa - zapewnia maksymalną przyczepność oraz sportowe osiągi.

 

 

MAG-TRAC to inteligenta opona przyszłości, która dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego pozwala na cichą i niezwykle komfortową jazdę.

 

 

Opony Hankook to nie jedyne ciekawe koncepcje koreańskiej firmy. Warto zwrócić uwagę na projekt Design Innovation, który pokazuje bardzo śmiałe idee związane z przyszłością transportu w wielkich miastach. Warto zwrócić uwagę, że pojazdy przyszłości wyglądają na bardzo łatwe w użyciu, można nawet powiedzieć, że w tym przypadku intuicyjna obsługa sprzętu wchodzi na zupełnie nowy poziom.

 

 

Kula zamiast koła: Goodyear Eagle-360

Koncept marki Goodyear zakłada całkowitą eliminację tradycyjnego i dobrze znanego sytemu montowania ogumienia w samochodach. Tradycyjne opony Goodyear należą do jednych z najbardziej znanych na świecie.

W nowoczesnym koncepcie zamiast koła zastosowano kulę, która ma możliwość obracania się o 360 stopni. Pomysł jest rewolucyjny również ze względu na mocowania – a właściwie ich brak.

Karoseria samochodu zawieszona jest w polu magnetycznym, które utrzymuje konstrukcję w całości. Kształt kuli, która obraca się w każdym kierunku daje kierowcy nieznane dotąd możliwości.

 

 

Piętrowy autobus: Transit Elevated Bus

 

Wizje transportu przyszłości dotyczą nie tylko samochodów osobowych, znaleźliśmy propozycję, która może zrewolucjonizować transport miejski. Nowoczesny chiński autobus przyszłości jest zainstalowany i porusza się po szynach, które są zamontowane po obu stronach jezdni tak, aby pod nim mogły swobodnie przejeżdżać samochody. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z autobusów bez konieczności stania w korkach. Usprawnienie ruchu miejskiego to jedna z głównych zalet tego pojazdu, ale nie jedyna.

Jednorazowo, nowoczesny autobus, który liczy sobie 21 metrów długości, może przewieźć 300 pasażerów, poruszając się maksymalnie 60 km/h, dla porównania przypomnijmy, że autobusy miejskie w Polsce, przewożą maksymalnie ok 200 osób. 

 

 

E-Truck: Kabina kierowcy wyposażona w łazienkę i sypialnię.

Projekt autorstwa Francisco Calado prezentuje futurystyczną wizję ciężarówki przyszłości. Nie tylko sam wygląd jest dość osobliwy. Tym, co rzuca się w oczy najbardziej, jest brak bocznych drzwi prowadzących do kabiny kierowcy. Wejście zostało przeniesione na przód auta, dodano schody łazienkę i wygodną sypialnię. Przód ciężarówki został stworzony tak, aby zachować najwyższy wskaźnik aerodynamiki, i zmniejszyć opory powietrza podczas jazdy. 

Zaproponowane rozwiązania mogły by znacznie podnieść komfort pracy zawodowych kierowców, którzy po raz pierwszy mogli by mieć wszystko, czego potrzebują, bez wychodzenia z kabiny. 

Auto jest ekologiczne, posiada silnik elektryczny i nie emituje szkodliwych substancji.

 

 

Paczki dostarczą drony.

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy w sklepach internetowych, obecnie chyba nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, aby wiodąca marka nie prowadziła sprzedaży wysyłkowej.

Ciągły wzrost popularności sprzedaży przez internet prowadzi do udoskonalania i rozwoju centrów logistycznych.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Mercedes prezentuje samochód dostawczy przyszłości, który potrafi sam się załadować, dojechać do wskazanej lokalizacji oraz za pomocą drona dostarczyć przesyłkę pod nasze drzwi.

 

 

Latający samochód „Hover Car”.

Volkswagen zorganizował konkurs na projekt samochodu marzeń, którego uczestnicy mogli puścić wodze fantazji. Nadesłane projekty przekroczyły najśmielsze oczekiwania organizatorów, okazało się, że jeśli chodzi o transport miejski oczekiwania użytkowników są niezmienne od lat, najczęściej projekty pokazywały samochody bezpieczne/bezkolizyjne oraz ekonomiczne. 

Z pośród 190 tys. pomysłów to Hover Car - latający samochód, został wyłoniony, jako najciekawszy, wśród nadesłanych projektów. Dwuosobowa kapsuła miałaby się unosić wykorzystując pole elektromagnetyczne nowoczesnych dróg. Zastanawiające jest tylko, co jest trudniejsze: wprowadzić taki pojazd do masowej produkcji czy wymienić sieć dróg na całym świecie? 

 

 

Latająca deskorolka Lexus.

Zaprezentowana przez firmę Lexus, latająca deskorolka Hoverboard, to spełnienie marzeń wszystkich fanów serii filmów „Powrót do przeszłości”, niestety - projekt nie trafi jednak do masowej produkcji.

Stworzenie tego niezwykle imponującego i nowoczesnego gadżetu było częścią akcji promocyjnej firmy.

Deskorolka powstawała przez 18 miesięcy przy współpracy naukowców z Drezna oraz Evico.
Niestety, aby polatać na Hoveboard należy wybrać się do Hiszpanii, ponieważ tylko tam zbudowany został specjalny plac z polem magnetycznym, bez którego deskorolka niestety nie działa.

 

 

Warto zwrócić uwagę, że liczne nowoczesne koncepcje dotyczące przyszłości transportu opierają się na zastosowaniu pola magnetycznego. Czy to jest ten kierunek, w którym zacznie podążać nowoczesna technologia? 

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA