Niewielkie auta mogą z powodzeniem radzić sobie z trudnymi warunkami zimowymi na drogach, potrzebują do tego jednak odpowiedniego ogumienia. Nie wszyscy podczas wyboru nowych opon zimowych chcą błądzić po omacku lub kierować się wyłącznie wynikami testów. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie pięciu zimówek najlepiej ocenianych przez kierowców na Oponeo. Opinie wystawione na podstawie tysięcy przejechanych kilometrów to źródło wiedzy, którego nie sposób zignorować.   

Opony zimowe powinny zapewniać bezpieczeństwo w zróżnicowanych warunkach.Opony zimowe powinny zapewniać bezpieczeństwo w zróżnicowanych warunkach.Oceny wystawiane poszczególnym modelom przez kierowców dotyczą takich aspektów użytkowania ogumienia, jak: ekonomia jazdy, komfort podróżowania, właściwości opony na suchej i mokrej nawierzchni. Doświadczenia realnych użytkowników mają tę przewagę nad testami, że są zbierane z jazdy najróżniejszymi samochodami oraz uwzględniają stosunek ceny do jakości.

Opony w rozmiarze 175/65 R15 montowane są w następujących modelach samochodów: Fiat Grande Punto, Honda Insight, Honda Jazz, Mercedes A Class, Mini Clubman, Mini Cooper, Mini One, Nissan Note, Suzuki Swift, Toyota IQ, Toyota Yaris.

Wymiary pasujące do danego auta, znajdziesz w naszej specjalnej bazie rozmiarów.

Najlepsze opony 175/65 R15 według kierowców

Model
Ocena*
1. Nokian WR D4
5,7
2. Hankook Winter i*cept RS2 W4525,3
3. Dunlop SP Winter Response 2
5,1
4. Imperial Snowdragon HP
5,1
5. Nokian WR D3
5,1

Stan na wrzesień 2019 roku. Średnia ocena została wyliczona na podstawie ocen przyznawanych przez klientów w okresie od stycznia 2018 do września 2019 roku. Obowiązywała szkolna skala od 1 do 6. W zestawieniu znalazły się modele, które zdobyły minimalną wymaganą liczbę opinii. Wyniki widoczne w naszym sklepie mogą się różnić od tych ujętych w zestawieniu, ponieważ przedstawione tutaj oceny dotyczą wyłącznie rozmiaru 175/65 R15.

Nokian WR D4 – 5,7

Nie ma przypadku w tym, że najlepiej ocenioną przez kierowców oponą zimową okazał się flagowy produkt marki, która 85 lat temu skonstruowała pierwszą „zimówkę”. Model WR D4 co roku bardzo dobrze wypada w niezależnych testach ogumienia. Bez względu na to, czy drogę pokrywa woda, błoto lub śnieg. Nokian ze wszystkimi tymi przeszkodami radzi sobie doskonale, zachowując pożądaną przyczepność oraz stabilność jazdy.

Nokian WR D4 na tle konkurencji wyróżnia się rzadkim połączeniem klasy „A” w zakresie hamowania na mokrej powierzchni oraz dobrego komfortu i ekonomii użytkowania.

Oto, co mają o nich do powiedzenia nasi klienci:

 • "Opony doskonałej jakości, bardzo ciche, doskonała przyczepność, rewelacyjnie spisały się w górach przy bardzo dużym zaśnieżeniu drogi. Nie było żadnego problemu nawet z wjeżdżaniem pod górę przy tak trudnych warunkach. Mamy porównanie, gdyż rok wcześniej wjazd pod tę samą zaśnieżoną i śliską górkę, na starych oponach innego producenta był nie lada wyzwaniem" – Robert

 • "Fajna, cicha opon, różnica w spalaniu pomiędzy kompletem letnich o podobnej klasie znikoma. Dobrze trzyma nawet przy plusowych temperaturach" – Mateusz J.

Hankook Winter i*cept RS2 W452 – 5,3

Drugie miejsce przypadło przedstawicielowi tzw. średniej klasy cenowej. Hankook Winter i*cept RS2 W452 to opona, która w niewygórowanej cenie oferuje pierwszorzędną przyczepność na śniegu. Ogumienie charakteryzuje się także niskimi oporami toczenia, przez co można je uznać za dobry wybór dla kierowców, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu spalania paliwa.

Klienci Oponeo doceniają ten model przede wszystkim za solidność wykonania oraz atrakcyjną cenę. Opona najlepiej sprawdzi się w jeździe typowo miejskiej, jednak poradzi sobie także na dalszych i bardziej wymagających trasach.

Co o tym modelu myślą kierowcy?

 • "Opona idealna na panujące warunki w naszym kraju. Fantastycznie sprawdza się na mokrych nawierzchniach" – Michał Pa

 • "W tej klasie opon zdecydowanie najlepsze" – Mariusz

 • "Jakość, komfort jazdy oraz bezpieczeństwo! To 3 atuty opon Hankook. Polecam!" – Paulina

Dunlop SP Winter Response 2 – 5,1

Na ostatnim stopniu „podium” znalazł się Dunlop SP Winter Response 2, czyli opona klasy premium o prawdziwie wyścigowej proweniencji. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo oraz maksymalną precyzję prowadzenia w zimowych warunkach. O tym, że projektantom tego modelu udało się to osiągnąć w 100%, najlepiej świadczą wyniki tegorocznych testów – pierwsze miejsce w badaniu przeprowadzonym przez ADAC w 2019 roku.

Kierunkowy bieżnik szybko odprowadza wodę i błoto pośniegowe spod czoła opony, dzięki czemu samochód unika zagrożeń spowodowanych aquaplaningiem. Natomiast nasi klienci zauważyli, że ogumienie dobrze radzi sobie zwłaszcza z dynamicznym przyspieszaniem.

Kierowcy następująco opisują pracę tych opon:

 • "Świetne opony, które zdały egzamin w różnych warunkach, zwiększając bezpieczeństwo jazdy. Ciche, co zwiększa komfort jazdy" – Magda

 • "Opony bardzo komfortowe pod względem samej jazdy. Super poprawiają tłumienie całego zawieszenia. Mam wrażenie, że sam komfort podróżowania wzrósł. Dodatkowo dużym zaskoczeniem był komfort akustyczny. Opony bardzo ciche. Naprawdę aż się nie spodziewałem. Serdecznie polecam i na pewno gdybym miał kupować ponownie, to bym wybrał" – Mateusz

 • "Opony uważam za dobry zakup, hamowanie na śniegu zasługuje na 5+, rewelacja. Opony nie mają problemu z szybszym ruszaniem na zaśnieżonej drodze, wiele razy się zdziwiłem. DUNLOP dobra firma i stosunkowo niedrogie opony. Polecam" – Daniel R

Imperial Snowdragon HP – 5.1

Pierwszy wyróżniony w rozmiarze 175/65 R15 model klasy ekonomicznej. Cieszy się bardzo dobrą opinią wśród kierowców, którzy wyróżniają to ogumienie za dobry stosunek ceny do jakości oraz niezawodność.Do produkcji Imperiala Snowdragon HP wykorzystano klasyczną, kierunkową rzeźbę bieżnik. Zestaw wzdłużnych oraz poprzecznych lameli sprawia, że opona zachowuje przyczepność w trudnych warunkach drogowych, dzięki czemu auto dobrze prowadzi się nawet na słabo odśnieżonych trasach. Dzięki mieszance gumowej odpornej na działanie niskich temperatur, ogumienie nie traci swojej elastyczności również w ujemnych temperaturach.

Oto, co o modelu Imperial Snowdragon HP pisali klienci Oponeo:

 • "Cenowo bardzo atrakcyjne i godne polecenia, ponieważ odgrywają swoją rolę w czasie jazdy w warunkach miejskich i podmiejskich w okresie zimowym. Opony są ciche, a słychać je dopiero powyżej 120-130 km/h" – Beata

 • "Zdecydowanie polecam każdemu te opony. Cena co do jakości jest zbyt niska - pierwszy raz trafiłam na opony, gdzie podczas intensywnych opadów śniegu, mrozu i lodu nie było problemu z wjazdem na góry (a jeżdżę po nich dużo w związku z wykonywaną pracą). Po jednym sezonie, opony wyglądają jak nówki sztuki. Każdemu, kto się waha polecam zamówić - są naprawdę świetne!" – Marta G.

Nokian WR D3 – 5,1

W zestawieniu najlepiej ocenianych przez kierowców opon zimowych w rozmiarze 175 65 R15 nie może dziwić dominacja weterana w dziedzinie ogumienia śniegowego – fińskiego Nokiana. Stąd obecność drugiego modelu od tego producenta. Doświadczenia zdobyte na drogach mroźnej północy Starego Kontynentu, pomogły opracować oryginalne technologie, przeznaczone do jazdy w najtrudniejszych warunkach.

Nowoczesna mieszanka gumowa nie tylko pozwala na ograniczenie spalania paliwa oraz emisji CO2 do atmosfery, ale także gwarantuje przedłużony okres eksploatacji opony.

Nokian WR D3 w ocenach naszych klientów:

 • „Polecam, ani razu nie wpadłam w żaden poślizg" – PR

 • "Opony zarówno na mokrej, jak i na suchej powierzchni zachowują się doskonale, na zakrętach bardzo dobrze trzymają, nie ma uślizgów, przy ruszaniu czuć klejenie się do asfaltu. Polecam" – Michał DR

 • "Długo szukałem dobrych opon zimowych, które nie gubiłyby trakcji przy ruszaniu na śniegu. Te opony wchodzą w śnieg jak nóż w masło, idealne na zimę" – Michał J

Jak wybrać dobre opony zimowe?

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w niezawodne ogumienie zimowe, postaw na sprawdzone rozwiązania. Informacji na temat poszczególnych modeli możesz zaczerpnąć w kilku źródłach. Po pierwsze, warto zaufać kierowcom, którzy mieli okazję sprawdzić dane opony w warunkach drogowych. Opisane przez nich wrażenia skonfrontuj z wynikami testów organizowanych przez specjalistów z branży motoryzacyjnej – np. tymi cyklicznie prowadzonymi przez niemiecki ADAC. Ostatnią rzeczą, z która warto się zapoznać przed kupnem, jest etykieta ogumienia. Zawiera ona znormalizowane oceny dotyczące oporów toczenia, hamowania na mokrej nawierzchni oraz generowanego hałasu. W ich przypadku należy jednak pamiętać o tym, że etykietowanie odbywa się w warunkach „letnich” i nie dotyczy parametrów najistotniejszych zimą.