Sezon rowerowy za pasem i doskonale widać to na drogach. Cykliści aktywnie włączają się do ruchu i wraz z kierowcami pojazdów zmechanizowanych zapełniają polskie ulice. Kodeks drogowy reguluje prawa osób poruszających się jednośladami i pojazdami zmechanizowanymi. Zawiera informacje dotyczące wzajemnych relacji na jezdni, o czym niejednokrotnie zapominamy.

Zalety posiadania roweru są oczywiste: podczas, gdy samochody stoją w korku, rowerzyści swobodnie omijają wszelkie przeszkody. Jest to jeden z głównych argumentów przemawiający za jednośladem. Jednakże by podróż przebiegała w sposób komfortowy, warto zapoznać się z prawami, jakie posiadają cykliści na drodze.

Jak często korzystamy z roweru?

Piękna pogoda to doskonały bodziec do większej aktywności. Wielu z nas przesiada się wtedy z samochodu na rower lub wybiera inne alternatywny komunikacyjne. Ponad połowa cyklistów, którzy włączają się do ruchu drogowego, to kierowcy samochodów osobowych. Jeżeli i Ty zamierzasz zmienić swój środek lokomocji w najbliższym czasie, koniecznie zapoznaj się z prawami, które określa kodeks drogowy.

W których miastach jeździ się na rowerze najczęściej?

Rower to najpopularniejszy środek komunikacji w Opolu. Właśnie tam kolaże stanowią liczną, 85% grupę uczestników ruchu drogowego. Entuzjaści jazdy na dwóch kołach to również mieszkańcy Wrocławia, Łodzi, Krakowa i Torunia. 

Czy czujesz się bezpiecznie podczas jazdy na rowerze?

Rowerzyści zapytani o swoje bezpieczeństwo, często podkreślają, że obawiają się jazdy poza terenem zabudowanym. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego? Są to zazwyczaj tereny słabiej oświetlone, co stanowi dodatkowe niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Stosowanie obowiązkowego oświetlenia rowerowego jest warunkiem koniecznym, aby ten stan zmienić.  Dzięki odblaskom i migoczącym lampkom istnieje szansa, że kierowca samochodu wcześniej zauważy jadącego drogą rowerzystę i zachowa niezbędną ostrożność.

Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów

Lato sprzyja rowerowym eskapadom. Niekiedy na trasach można zauważyć całe rodziny, które aktywnie spędzają wolny weekend przemieszczając się na dwóch kołach. To także czas, gdy liczba wypadków z udziałem cyklistów drastycznie rośnie. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprzestrzeganie przepisów drogowych przez rowerzystów. Mając świadomość, jakie błędy najczęściej popełniają cykliści uczestniczący w ruchu drogowym, zachowaj dodatkową czujność. Dzięki temu, może uda się uniknąć wypadku i zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów. 

Dzięki nowelizacji ustawy dotyczącej ruchu drogowego, uczestnikiem ruchu drogowego jest zarówno rowerzysta, jak i kierowca pojazdu zmechanizowanego. Każdy z nich posiada prawa, których przestrzeganie znacznie ułatwiłoby jazdę po centrum. Co zatem może zrobić rowerzysta, żeby zadbać o bezpieczeństwo na drodze? 

Rowerzysto bądź widoczny!

Dane statystyczne dotyczące wypadków z udziałem rowerzystów są zatrważające. Liczba takich epizodów wzrasta latem, gdy temperatura na zewnątrz ośmiela do skorzystania z dwukołowego środka transportu. Wiadomo, że wybierając rower jako środek lokomocji dbasz o własne zdrowie, jednakże nie zapominaj o innych aspektach, które nie powinny Tobie umknąć. Przesiadając się z 4 kół na dwa, wystarczy, że będziesz pamiętał o:

- odblaskach, które sprawią, że będziesz widoczny,

- odpowiednim oświetleniu,

- przestrzeganiu zasad ruchu drogowego,

- wzmożonej ostrożności.

Oświetlenie rowerowe

Planując wyprawę rowerową zwróć uwagę na planowaną porę powrotu. Gdy zapada zmierzch, a tereny niezabudowane nie są odpowiednio doświetlone, musisz sam zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. W trosce o bezpieczeństwo własne, zawsze sprawdzaj stan oświetlenia w swoim rowerze. Te z pozoru małe detale sygnalizują o Twojej obecności na drodze kierowcom samochodów i mogą przyczynić się do uniknięcia tragedii. 

Stosuj odblaski!

Zawsze stawiaj na odblaski atestowane. Tylko dzięki produktom objętym surowymi normami jesteś widoczny na drodze z odległości od 300 do 400 metrów. Niech na Twoją wyobraźnię zadziała sytuacja, w której kierowca jadący samochodem z prędkością 80 km/h, zauważa Cię zbyt późno, żeby wykonać bezpieczny manewr omijania… 

Jakość odblasków rowerowych
Źródła