Menu

Opony Sunny

Ocena producenta
4,5
na podstawie 93 opinii
Popularne rozmiary:
Sunny 205/55 R16Sunny 195/65 R15Sunny 225/45 R17Sunny 175/65 R14Sunny 185/65 R15 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Sunny - Kraj: Chiny - Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 2002 – Właściciel: South China Tire & Rubber.


Chińska marka opon klasy ekonomicznej, obejmująca ogumienie do samochodów osobowych (w tym SUV-ów) oraz lekkich aut dostawczych. Marka Sunny powstała w 2002 roku, założona przez chiński koncern South China Tire & Rubber, notowany na 45. miejscu w rankingu największych producentów ogumienia na świecie.


Kluczowe daty:


1988 – założenie spółki South China Tire & Rubber,
1990 – partnerstwo z firmą Firestone przy opracowaniu własnych opon radialnych,
2002 – powstanie marki Sunny, drugiego eksportowego produktu SCTR,
2003 – pierwsze opony radialne Sunny do samochodów osobowych, w tym minivanów,
2004 – premierowe modele ogumienia zimowego marki Sunny ,
2007 – skonstruowanie pierwszych w Chinach opon typu run-flat,
2008 – pierwsze opony ultra high performance marki Sunny.


Ciekawostki:


Spółka South China Tire & Rubber, właściciel marki Sunny, była pierwszym zmodernizowanym i urynkowionym państwowym przedsiębiorstwem gumowym w Chinach.


Siostrzaną marką Sunny jest Wanli, flagowy produkt koncernu South China Tire & Rubber.


Opony Sunny udoskonalane są w laboratoriach chińskiego koncernu, których partnerem jest uczelnia South China University of Technology.

Historia marki Sunny

Choć słowo „sunny" oznacza w języku angielskim określenie „słoneczny", chińska firma produkująca opony pod tą nazwą oferuje nie tylko ogumienie letnie. Sunny to marka koncernu South China Tires & Rubber, klasyfikowanego w czterdziestce największych producentów opon na świecie. Powstanie South China Tire & Rubber Pierwszy rozdział w historii tak Sunny Tires, jak i całego koncernu SCTR rozpoczyna się w 1988 roku. Właśnie wtedy w Kantonie (chin. Guangzhou), jednej z największych i najbardziej uprzemysłowionych miejscowości południowych Chin (prowincja Guangdong) powstała spółka South China Tire & Rubber. Stworzona została na bazie dużego państwowego przedsiębiorstwa i była pierwszym w kraju w ten sposób zmodernizowanym chińskim zakładem produkującym opony. Długo zanim na rynku zadebiutowało ogumienie marki Sunny (o tym później), szefowie SCTR nawiązali współpracę z amerykańską firmą Firestone. Ze Stanów Zjednoczonych do Chin przyleciała cała technologia produkcji opon radialnych. Firestone pomógł nie tylko we wdrożeniu, ale i stopniowym udoskonalaniu procesu produkcyjnego w pierwszej z fabryk South China Tire, zlokalizowanej w Panyu - dzielnicy Kantonu. Następnie opracowane know-how wykorzystano w dwóch kolejnych zakładach koncernu - w Chonghua i Huadu. Wyposażenie w nich było bardziej międzynarodowe - część maszyn została sprowadzona z Ameryki, ale ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA