Menu

Opony Petlas

Ocena producenta
3,7
na podstawie 20 opinii
Popularne rozmiary:
Petlas 205/55 R16Petlas 195/65 R15Petlas 225/45 R17Petlas 185/65 R15Petlas 205/60 R16 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Petlas - Kraj: Turcja- Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 1976 – Właściciel: Petlas.


Turecka marka opon klasy ekonomicznej, obejmująca pełną gamę ogumienia do samochodów osobowych (w tym SUV-ów), lekkich aut dostawczych, aut ciężarowych i autobusów, pojazdów rolniczych i przemysłowych oraz pojazdów wojskowych i samolotów. Firma Petlas powstała w 1976 roku. Obecnie sklasyfikowana jest na 56. miejscu wśród największych producentów opon na świecie. Należy do niej również marka Starmaxx.


Kluczowe daty:


1976 – założenie firmy Petlas,
1977 – współpraca z japońskim konsorcjum Yokohama, Kope Stell oraz Sumitomo przy budowie fabryki firmy,
1981 – produkcja opon do samolotów na licencji Dunlopa,
1993 – pierwsze opony marki Petlas do samolotów tureckich sił zbrojnych,
1997 – prywatyzacja firmy Petlas – wykupuje ją koncern Kombassan Group,
2005 – nowym właścicielem Petlas zostaje koncern Abdulkadir Ozcan Group,
2007 – pierwsze opony radialne do pojazdów rolniczych,
2010 – pierwsze opony radialne do samochodów osobowych marki Petlas,
2011 – debiut opon całorocznych typu ultra high performance do aut dostawczych i SUV-ów.


Ciekawostki:


Firma Petlas powstała jako państwowe przedsiębiorstwo, którego celem w pierwszych latach działalności była wyłącznie produkcja na rzecz tureckiej armii.


Początkowo firma była częścią wielkiego państwowego holdingu petrochemicznego Petrokimya. Od złożenia pierwszych liter („Pet”) i skróconego słowa opona (po turecku „lastik”) powstała nazwa Petlas.


W połowie lat 90., w trakcie procesu prywatyzacyjnego, firma Petlas stanęła w obliczu likwidacji: długo nie udawało się znaleźć inwestora, a fabryka z powodu kosztów musiała wstrzymywać produkcję. Sytuację odmienił dopiero mariaż z koncernem Abdulkadir Ozcan Group.

Historia marki Petlas

Petlas to jedna z czołowych tureckich marek oponiarskich. Jej powstanie w pewnym sensie było jednak możliwe dzięki burzliwej sytuacji na pobliskim Cyprze w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Historyczne logo marki Petlas. Petlas, zgodnie z planem Stan polityczno-wojskowego napięcia trwał na Wyspie Afrodyty niemal od początku XX wieku. Cypr wędrował z rąk brytyjskich ku zjednoczeniu z Grecją, następnie przeżywał wojnę domową pomiędzy Grecją i Turcją, która w 1983 roku doprowadziła do proklamowania Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Choć w 1974 roku konflikt grecko-turecki został częściowo zażegnany, wyspa wciąż była mocno obsadzona siłami zbrojnymi obu stron. Tureckie lotnictwo uczestniczące w operacjach wojskowych na Cyprze borykało się wówczas z niedoborem opon do swoich samolotów. Niejako w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, w połowie lat siedemdziesiątych zaczęto formować państwową spółkę Petlas, której pierwszym głównym zadaniem miało być dostarczanie ogumienia na potrzeby tureckich sił powietrznych. Petlas był częścią wielkiego rządowego projektu – petrochemicznego holdingu Petrokimya (zwanego w skrócie Petkim), którego tworzenie, w ramach pięcioletniego planu rozwoju,  rozpoczęło się jeszcze w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. W 1971 roku w Canakkale zaczęła działać pierwsza fabryka gumy i tworzyw sztucznych. Pięć ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
United Kingdom