Menu

Opony Federal

Ocena producenta
4,5
na podstawie 100 opinii
Popularne rozmiary:
Federal 205/55 R16Federal 195/65 R15Federal 225/45 R17Federal 175/65 R14Federal 185/65 R15 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Federal to najsłynniejszy producent opon z Tajwanu. Marka przez lata współpracowała z czołowymi producentami opon na świecie, co przekłada się na wysoką jakość oferowanych produktów oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii przy ich produkcji.


Firma Federal Corporation została powołana w 1987 roku, wcześniej przez 33 lata tworzyła opony pod nazwą Tayfeng Rubber oraz Tayfeng Tire Co. Pierwsze opony diagonalne marki TRI pojawiły się na rynku w roku 1958.


Tajwańska firma przez wiele lat współpracowała z dużymi koncernami oponiarskimi, pierwszym z nich był Bridgestone, który zapewnił firmie wsparcie technologiczne i dystrybucyjne. Po 20 latach umowa z japońskim gigantem wygasła, więc ówczesna firma Tayfeng Tire Co mogła rozpocząć współprace z Sumitomo, producentem opon, który należał do Dunlop Tire Japan.


Największy rozkwit Federal przypadał na lata ’80, w tym czasie opony firmy trafiły do Europy oraz Australii gdzie cieszą się ogromną popularnością do dziś.


Opony marki Federal świetnie sprawdzają się w samochodach sportowych, osobowych, jak i terenowych. Maksymalne bezpieczeństwo, komfort prowadzenia i cicha praca opon – to najczęściej podkreślane zalety opon tej marki. Wykorzystywane przy produkcji materiały są najlepszej jakości, co zapewnia użytkownikom opon Federal pełną kontrolę nad pojazdem.

Historia marki Federal

Pierwsza marka oponiarska stworzona od podstaw na Tajwanie w czasach, gdy należąca do Chin wyspa przeżywała rozkwit gospodarczy i weszła w skład tak zwanych czterech azjatyckich tygrysów. W 1954 roku firmę Tayfeng Rubber Industries Co., Ltd. założył w Chung-li City na Tajwanie Ma Chi San. Czasy na wyspie były wyjątkowe – kończyła się wojna pomiędzy Republiką Chińską i Chińską Republiką Ludową. Po samoizolacji Chin, Tajwan mógł skupić się na gospodarce, którą zarządzano liberalnymi metodami. Istotna była też pomoc Stanów Zjednoczonych oraz potencjał przemysłowy i edukacyjny odziedziczony po Japończykach, którzy władali Tajwanem do lat czterdziestych. Tayfeng - początki marki Federal Należy na wstępie zaznaczyć, że choć tajwańska gospodarka była w tym czasie wspierana przez kapitał z USA, obecna firma Federal nie ma nic wspólnego z amerykańskim przedsiębiorstwem Federal Rubber Company, które największą popularność święciło w okresie przedwojennym. Wróćmy zatem do spółki z Chung-li. W 1955 roku Tayfeng Rubber zostało oficjalnie zarejestrowane z kapitałem 75 tysięcy dolarów. Przez pierwszych kilkanaście miesięcy działalności firma produkowała i sprzedawała pasy transmisyjne, węże i podobne towary wykonane z gumy. W 1958 roku na rynku pojawiły się pierwsze opony diagonalne marki TRI. Jeszcze przed końcem dekady, tajwańskie przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA