Menu

Opony Akina

Popularne rozmiary:
Akina 235/60 R18 Rozwiń listę rozmiarów Zwiń listę rozmiarów

Akina - Kraj: Singapur - Segment: ekonomiczny – Rok powstania: 2008 – Właściciel: Stamford Tyres.


Singapurska marka klasy ekonomicznej, obejmująca opony do samochodów osobowych, w tym SUV-ów. Akina powstała w 2008 roku. Właścicielem i twórcą marki jest singapurska spółka Stamford Tyres, której początki sięgają lat 30. ubiegłego stulecia. Siostrzanymi markami Akiny są Sumo, Firenza i Cougar.


Kluczowe daty:


1930 – początek Stamford Tyres – wówczas jako małego sklepu z oponami,
1991 – wejście Stamford Tyres na singapurską giełdę,
2008 – powstanie marki Akina, produkcja pierwszych opon Akina,
2009 – pierwsze opony Akina do SUV-ów,
2009-2010 – debiut opon Akina w Europie,
2015 – debiut opon Akina w Stanach Zjednoczonych.


Ciekawostki:


Stamford to słowo-klucz nie tylko w historii marki Akina, ale i całego Singapuru. Thomas Stamford Raffles to bohater i budowniczy Singapuru. Przy Stamford Road działał pierwszy sklep z oponami dzisiejszego właściciela Akiny. Nazwisko Stamforda nosi też spółka-matka marki.


Opony marki Akina powstają w fabrykach w Singapurze oraz Tajlandii.


Słowo „Akina” w języku mandaryńskim oznacza „pokrewieństwo”.

Opony Akina na sezon letni

Historia marki Akina

Słowo „akina”, w zależności od regionu Azji, ma wiele znaczeń. Może oznaczać „wiosenny kwiat”, „mnogość rzeczy” lub, jak w przypadku oponiarskiej marki o tej nazwie, odnosić się do „pokrewieństwa”. Logo marki opon Akina.   Pokrewieństwo w Stamford Tyres To pokrewieństwo w wielojęzycznym Singapurze (językami urzędowymi są mandaryński, malajski, tamilski i angielski), skąd pochodzi ogumienie marki Akina, łatwo dostrzec i zrozumieć, patrząc na strukturę właścicielską i jej historię. Akina to siostrzany brand marek Firenza, Sumo i Cougar. Zaś architektem całości tego pokrewieństwa jest firma Stamford Tyres. W przeciwieństwie do młodego stażu, szczególnie marek Akina, Firenza i Cougar, Stamford to przedsiębiorstwo z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Powstało w 1930 roku w Singapurze, początkowo jako mały sklep z oponami na stacji benzynowej przy głównej ulicy.  Ulica do dziś nazywa się Stamford Road, jej patronem jest Brytyjczyk Thomas Stamford Raffles, jeden z narodowych bohaterów tego azjatyckiego państwa-miasta. To on założył i budował Singapur, jego miasto, port i poszczególne dzielnice w czasach, gdy terytorium to było jeszcze kolonią brytyjską. Jego nazwisko w naturalny sposób posłużyło też twórcom oponiarskiego przedsiębiorstwa z Singapuru. Opony Akina to nowoczesne rozwiązania technlogiczne (między innymi zaawansowane ... Czytaj dalej >

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
United Kingdom