Felgi do Daewoo Matiz

Zmień model

Nie znaleziono auta

Podaj

1998 - 2005 (gen. I)

  • Daewoo Matiz Hatchback I 0.8 (52 KM)
  • Daewoo Matiz Hatchback I 1.0i (64 KM)

Daewoo Matiz

Daewoo Matiz to kultowy samochód z wielu względów. Przez część kierowców wychwalany, dla innych stanowił temat do żartów. Prawdą jest jednak, że ten model był dla koreańskiego koncernu dokładnie tym, czego potrzebował – międzynarodowym sukcesem.


Na rynek Matiz trafił jako konkurent dla niezwykle popularnego Fiata Seicento. Jego koncepcję oparto zresztą na projekcie, który początkowo przymierzany był właśnie do włoskiej marki. Projekt pod nazwą „Italdesign Lucciola” był wyjątkowo ambitny. Miał być nie tylko niedrogi, a przy tym futurystyczny. Zakładał stelażowe fotele, obracane w dowolnym kierunku czy nawet hybrydowy napęd. Ostatecznie Daewoo Matiz, które ujrzało światło dzienne w trakcie turyńskich targów w 1993 roku, z włoskim projektem wspólny miał głównie styl wizualny.


Nazbyt ambitną w tamtym czasie jednostkę hybrydową zastąpiono niezbyt mocny, choć stosunkowo oszczędnym czterocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 64 KM. Jednostka była mało dynamiczna, jednak w ruchu miejskim wystarczająca.


Samochód produkowano łącznie w 9 zakładach świecie, jednak na polski rynek trafiały w większości modele wyrabiane w zakładach FSO na Żeraniu. Samochód miał rywalizować o rynek z Seicento, a jego głównym argumentem były lepsze wyniki w testach zderzeniowych oraz niższa cena. W podstawowym wyposażeniu samochód nie oferował wielu uznawanych dziś za podstawowe udogodnień, jak chociażby ABS czy poduszki powietrzne, oferując je tylko za dodatkową opłatą.


W 2005 roku koreański koncern Daewoo postanowił zakończyć produkcję kultowego Matiza. Była ona kontynuowana jeszcze przez jakiś czas pod nazwą FSO w warszawskich zakładach. Ostatecznie sprzedaż przekroczyła 2 miliony egzemplarzy.


Pomimo kilku lat od zakończenia produkcji popularne Matizy w wersji Daewoo czy spod logo Chevroleta wciąż licznie uczęszczają polskie drogi. Konstrukcję warto wzmocnić odpowiednio dobranymi felgami aluminiowymi lub stalowymi, które nie tylko rozwiną nieco wygląd samochodu, ale również lepiej poradzą sobie z nierównościami na drogach czy wysokimi krawężnikami w mieście.