Branża motoryzacyjna dąży do tego, aby podróż samochodem była nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna. Jednym z rozwiązań, mających na celu większą kontrolę nad samochodem, jest system TPMS. Citroen, jeden z czołowych europejskich producentów samochodów osobowych, chętnie stosuje je w swoich modelach już od ponad 30 lat.
Sensory montowane w autach francuskiego producenta cechują się dużą dokładnością, wytrzymałością oraz niezawodną pracą. Dzięki temu kierowca ma pewność, że uzyskane pomiary są miarodajne, a jazda bezpieczna.
Rodzaje czujników ciśnienia w Citroenach
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, każde auto sprzedawane na terenie wspólnoty wyprodukowane po 2014 musi być wyposażone w czujniki ciśnienia. Citroen stosuje dwa rozwiązania w oferowanych modelach samochodów. Pierwszym jest system pośredni opierający swoje działanie na danych ze sterowników ABS lub ESP. Z ich pomocą system analizuje prędkość obrotową kół. W przypadku utraty ciśnienia koło zaczyna kręcić się szybciej, a dane o nieprawidłowościach przesyłane są do komputera pokładowego.
Drugim, znacznie bardziej precyzyjnym rozwiązaniem, jest system bezpośredni, po raz pierwszy zastosowany w modelu C4. W tej wersji w każdym kole zamontowany jest czujnik TPMS, wyglądem przypominający wentyl samochodowy. Sensory drogą radiową przesyłają dane o ciśnieniu i temperaturze ogumienia bezpośrednio do komputera pokładowego. Główną zaletą tej wersji jest możliwość dokładnego wskazania, w którym kole występuje problem, co pozwala kierowcy na szybką reakcję. System bezpośredni działa znacznie dokładniej od pośredniego, jednak jego eksploatacja wiąże się z wyższymi kosztami.
Obsługa czujników ciśnienia TPMS - Citroen
Aktywacja czujników ciśnienia TPMS w Citroenie z systemem pośrednim zazwyczaj odbywa się automatycznie. W przypadku bezpośredniego, należy zaprogramować odpowiednią wartość w komputerze samochodowym.
Pierwszy krok, to napompowanie kół do poziomu wskazanego przez producenta. Kiedy mamy pewność, że jest ono prawidłowe, można przystąpić do zapisania ustawień. W tym celu należy odpalić zapłon (bez konieczności włączania silnika). W menu komputera należy wejść w Menu pojazdu, wybrać opcję Ustawienia i wejść w Ciśnienie Opon. Tutaj wybieramy przycisk „resetuj czujniki” i potwierdzamy akcję, aby ciśnienie zostało zapisane.
Teraz wystarczy przejechać kilkaset metrów, aby czujniki się aktywowały. Jeżeli poziom ciśnienia jest prawidłowy, na desce rozdzielczej powinna zgasnąć charakterystyczna pomarańczowa kontrolka przekroju opony z wykrzyknikiem.
Resetowanie błędu TPMS w Citroenie
Kasowanie kontrolki ciśnienia opon w Citroenie jest niezwykle proste. Podczas postoju należy dłużej przytrzymać przycisk SET do momentu, aż na desce rozdzielczej pojawi się komunikat „reset zapamiętany”, a kontrolka przestanie się podświetlać. Jeżeli jednak po chwili jazdy pojawi się ponownie pomimo utrzymywania prawidłowego poziomu ciśnienia, o pomoc należy zwrócić się do specjalisty w celu skalibrowania czujników TPMS.