Jakie ciśnienie w oponach na lato?

Opony to jedyny element pojazdu mający kontakt z nawierzchnią. To jednak nie opony utrzymują ciężar samochodu a panujące w nich ciśnienie powietrza. Dbałość o odpowiednie ciśnienie jest niezbędna, jeśli opony mają zapewnić prowadzenie, trakcję i trwałość taką, jak przewidział ich producent.

Dlaczego ciśnienie opon się zmienia?

Ciśnienie opon zmienia się w sposób stały wraz z upływem czasu poprzez zjawisko przenikania powietrza przez ścianki opony. Ponieważ typowa wartość ciśnienia powietrza w oponie wynosi od 2 do 2,4 bara (dla samochodów osobowych) to mamy do czynienia ze stałą siłą, która usiłuje przepchnąć powietrze przez ścianki opony. Części powietrza udaje się ujść (nazywa się to przenikaniem) przez mikroskopijne przestrzenie pomiędzy molekułami gumy. Uwzględniając nieszczelność zaworów wentyli i zjawisko przenikania, można przyjąć, że ciśnienie w oponach spada o około 0,2 bara na miesiąc. Ciśnienie w oponach zmienia się również pod wpływem temperatur. Powietrze jest gazem, dlatego rozszerza się po podgrzaniu i kurczy po schłodzeniu. Przyjmuje się, że z każdą zmianą temperatury o 10 stopni, ciśnienie zmienia się o 0,1 bara. Inny powód zmian ciśnienia to np. niewielkie uszkodzenie mechaniczne na bieżniku lub boku opony.

sprawdzanie ciśnienia powietrza w kole manometr
Warto przestrzegać ciśnienia homologowanego przez producenta pojazdu.

Jakie ciśnienie powinienem mieć w oponach?

Każdy pojazd ma dedykowany przez producenta rozmiar opon, który zapewnia pełnię przewidzianych dla danego auta osiągów. Podobnie jest z ciśnieniem w oponach. Dla każdego pojazdu jego producent homologuje określoną wartość ciśnienia, której należy przestrzegać. Etykieta informująca o tym ciśnieniu umieszczona najczęściej jest w pojeździe: w otworze drzwi (w dolnej części słupka środkowego) po stronie kierowcy, na tylnej krawędzi drzwi kierowcy, obok fotela kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub w instrukcji pojazdu. Etykieta ta informuje o wartości ciśnienia przy różnych obciążeniach pojazdu.

Można również skorzystać z konfiguratora typu tabela ciśnień.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie należy sprawdzać okresowo, aby uwzględnić wpływ czasu, zmiany temperatury otoczenia lub ewentualnego niewielkiego przebicia opony.
Ciśnienie powietrza w oponie zalecane w instrukcji użytkowania pojazdu, to ciśnienie „na zimno”. Oznacza to, że należy je sprawdzać rano przed jazdą lub przed wzrostem temperatury otoczenia, bądź wystąpieniem oddziaływania promieni słonecznych.

Aby wartość ciśnienia w oponie była jak najbardziej stała, musimy ją często kontrolować. Raz w miesiącu i przed dłuższymi wyjazdami to minimum, zaś optymalnie - co dwa tygodnie. Umożliwia to uzupełnianie pojawiającego się z czasem spadku ciśnienia oraz wykrycie wszelkich spadków, wynikających z niewielkich uszkodzeń opony, zanim spadnie ono znacznie i uszkodzeniu ulegnie struktura wewnętrzna opony.

Jakie są zalety utrzymywania prawidłowego ciśnienia w oponach?

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach przyczynia się do uzyskiwania optymalnych osiągów opon i obniżenia zużycia paliwa. Właściwe ciśnienie w oponach umożliwia kierowcy pełne wykorzystanie oferowanego przez nie komfortu, trwałości i osiągów dostosowanych do danego rodzaju pojazdów. Dzięki prawidłowemu ciśnieniu, temperatura w oponach narasta w sposób kontrolowany, odpowiedni jest też opór toczenia. Właściwe ciśnienie powietrza w oponach pomaga ponadto w stabilizowaniu struktury opony oraz w uzyskaniu właściwych reakcji, trakcji i prowadzenia.

zbyt niskie ciśnienie w oponie
Zbyt niskie ciśnienie w oponie powoduje zwiększenie zużycia paliwa.

Jakie są skutki niewłaściwego ciśnienia w oponach?

Opona ze zbyt niskim ciśnieniem przyczynia się do zwiększenia oporów toczenia, co za tym idzie zwiększenia spalania. Niedobór ciśnienia może objawiać się „pływaniem” pojazdu w zakrętach oraz „ściąganiem” auta przy jeździe na wprost. Opona taka nadmiernie się rozgrzewa i znacznie skraca swoją żywotność. Po pewnym czasie, na bokach bieżnika pojawią się oznaki nieregularnego zużycia, co w dużym stopniu osłabia właściwości trakcyjne opony.

Z kolei zbyt duże ciśnienie w oponach oznacza, że guma jest nadmiernie sztywna, nie absorbuje nierówności nawierzchni w takim stopniu jak powinna. Oznacza to szybsze zużycie zawieszenia pojazdu oraz obniżenie komfortu podróżowania. Większe ciśnienie oznacza również większą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Podoba Ci się artykuł?
Daj nam plusa


Dziękujemy

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Komentarze
Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Czarny 2010-02-16 Odpowiedz

Dobra a jest ktos mądry kto powie mi jaka bedzie roznica w ciesniu powiedzmy 2br na zimnej oponie przy -20 i tej samej oponie z tym samym powietrzem przy +20 ?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
ziomson 2014-06-25 Odpowiedz

Mam opony 205/60 r16 producent zaleca 2,5 bara na 3 osoby, jeżdzę głównie a nasze drogi są jakie są i ile obniżyć aby poprawić komfort jazdy??

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Canonic 2013-08-07 Odpowiedz

Należy utrzymywać ciśnienie jakie podaje producent, ale przy uwzględnieniu temperatury. Latem gdy opony bardzo się nagrzewają, w zależności od stylu jazdy ciśnienie powinno być niższe o 0,2-0,5.(analogicznie zimą). Ciśnienie również wpływa bardzo na charakterystykę prowadzenia się samochodu (bardziej nad/podsterowny lub neutralny) ale to trzeba wiedzieć jak robić. Dla przykładu u mnie producent podaje 2,3/2,1, natomiast ja jeżdżę na 2,5/1,8 (Clio sport).

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
bzzzzzzzzzzzzz 2013-08-07 Odpowiedz

@Czarny poniewaz pomineimy zmiane objętości gazu stosując proste prawa fizyki róznica temperatur to 40 stopni, czyli wzrosło z 253 K do 293K jest to wzrost o 1,16 razy dla uproszczenia zastosujemy rownanie gazu doskonalego, tak aby pokazac uproszcozny schemat zmiany cisnienia, wiec cisneinie wzrośnie proporcjonalnie do wzrostu temperatury czyli o 1,16 razy, wiec jezeli przy -20 stopni celsjusza (253K) wzrośnie temperatura do +20 stopni celsjusza (293K) to cisnienie wrosnie np z 2,0 bara do 2,31 bara oczywiście to uproszczenie normalnie trzeba zastosowac równania van der waalsa lecz dla koła gdzie cisienie nie są duże jak i objętośc mała możemy to pominąc a teraz uwaga o było w 8 klasie szkoły podstawowej... :-)

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
janko 2013-08-08 Odpowiedz

@Czarny napompuj azot do właściwych parametrow dla auta i będziesz miał względny spokój z wachaniami temperatury!

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Maykel 2013-08-08 Odpowiedz

Dla tych co chcą poznać sami różnicę ciśnienia, proponuję skorzystać ze znanego ze szkoły wzoru - równania Clapeyrona.

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Dominik 2013-04-26 Odpowiedz

Mam Nissana Almerę N16 waga samochodu 1200kg i jak ja bym napompował 2.1bara to samochód pływa tańcuje po ulicy ! Pompuje 2.5bara do opon 195/65R15 opony letnie ! Auto prowadzi się pięknie ,opony zużywają się równomiernie ,w deszczu nie ma uślizgów w zakrętach ,zawieszenie nie trzepie od twardości opon . Na dokładkę powiem ze na felgach Alu nie mam ołowiu ani nabitego ani naklejonego ;-) Wyważam proszkiem elektrostatycznym polecam ale działa od profilu 65!

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
jaaa 2012-08-03 Odpowiedz

jakie cisnienie mam załadowac do opon 225x55x17 do mercedesa Vito 110D 1997r.??

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
asd 2013-08-07 Odpowiedz

@jaaa przod 2.2 tyl 2.4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
ARCHANGEL 2011-06-21 Odpowiedz

Ja mam zamiast oryginalnych kółek wsadzone 14" 185/60 w corsie b Ile powinienem mieć?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Wojtello 2011-05-04 Odpowiedz

Na słupku po otwarciu drzwi widać na tablicy znamionowej jakie ciśnienie zaleca producent. Jak wygląda praktyka. 2,2 bara jest w moim przypadku optymalne. Zauważyłem, że jak wpuszczę 2,3 to samochód nabiera bardziej sportowej charakterystyki na zakrętach ale gorzej tłumi nierówności. Wybór należy do was, warto jest dostosowywać do samopoczucia. Jest lato mam zamiar pogrzać (oczywiście rozsądnie) daję 2,3. Pamiętajcie, że przy dużych prędkościach, na autostradach powinno się zwiększać ciśnienie według wskazań producenta. U mnie (Mazda) producent powyżej 180 km/h sugeruje 2,4 bara

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
KrzysiekJawor 2010-04-12 Odpowiedz

Nie jestem madry: ale roznica 2 bar przy +20 i -20°C to ~ 0.45 bara (czyli dosc znacznie).

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Maciek z Klanu 2010-04-14 Odpowiedz

Ale nie ma takiej amplitudy temp. w ciagu doby to po co takie pytania ? Kontrolowac tak jak producent zaleca i basta !

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Hahah dobre 2010-04-21 Odpowiedz

Takie jak zaleca producent.

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
joozef 2010-02-16 Odpowiedz

U mnie w 225/55 16 różnica wyniosła 0,3 - 0,4 bara.

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
CZarnty 2010-02-23 Odpowiedz

Kolego interesujaca odpowiedz, a zdradzisz mi jak to sprawdziłes ? Co do cisneinia na lato, orientuje sie moze ktos moze kiedy jest wieksze pradopodobienstwo uszkodzenia opony przez dziure ? Zalecena przez producenta wiecej czy niej powietrza ?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Reggy 2010-03-12 Odpowiedz

Można to łatwo zrobić. Sprawdzić ciśnienie przy -20 stopniowym mrozie i następnie zabrać oponę do domu (+20) względnie ogrzewanego garażu i znów spawdzić. Co do respektowania zaleceń - nie można przesadzać zbytnio ani w jedną ani w drugą stronę. już - 0,5 bara mniej od zalecanego to -20% na żywotności opony (czyli ładne kilka tysięcy kilometrów). Nalezy pamiętać że za niskie cisnieni to nie tylko szybsze zużycie bieżnika które widzimy i możemy ocenić, ale też zużycia wewnętrzne, które mogą być niebezpieczne. pozdr

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Eryx 2010-03-02 Odpowiedz

Ogolnie po to producent cos zatwierdza i dedykuje zeby sie stosowac do jego zalecen. Jak wiadomo kombinowanie na wlasna reke nie zawsze przynosi porzadane skutki i lepiej juz sie trzymac tabliczki z cisnieniami. Po co potem ponosic dodatkowe koszta?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
autorek 2010-03-02 Odpowiedz

Cisnienie w oponach określa producent auta i ogumienia. Trzeba pamietac o prawidłowym ciśnieniu. Na wlasnym przykładzie moge powiedziec że jest to wazne bo przez nieprawidłowe cisnienie( tak stwierdzono póżniej) miałem nieprzyjemny wypadek. OSTRZEGAM

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
PIpekedekRR 2010-03-02 Odpowiedz

Opony wysokiej klasy koncza sie błyskawicznie jak zaniedbujemy cisnienie. Lepiej jak juz moim zdaniem to za duzo troche niz za mało.;

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
kno_s 2010-03-04 Odpowiedz

ja mam tak jak na belce i jezdzi mi sie dobrze, sprawdzam raz na m-c zeby nie bylo placzu pozniej

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
szaman 2010-03-04 Odpowiedz

statystyki mowia, ze jest fatalnie jeśli chodzi o cisnienie w oponach u statystycznego Polaka. a potem narzekania...bo pękła, bo się nadmiernie zużyła bo bombel mi wyskoczył i narzekania, ze dana opona jest do d...nie opona jest do d...ale sam jested do d...bo nie chce Ci sie sprawdzic raz na miesiac cisnienia Polaku !

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
NAjSi 2010-03-05 Odpowiedz

Proste, zakladamy w intrukcje lub na naklejke na progu i wszystko jest napisane. Jesli nie ma to wchodzimy na tabele cisnien jakiegos producenta opon i nie ma bledu!. Po co kombinowac?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
abecadlo 2010-03-06 Odpowiedz

ja i tak bym skorzystał z pompowania azotem, dluzej trzyma i nie zmienia sie cisnienie a trasy mam zroznicowane wiec to dla mnie duzy plus

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
e46 - pytanie do abecadło ? 2010-03-11 Odpowiedz

Kolego a duza była różnica powietrze/azot ?? PO jakim czasie uzupełniałes ? Pamietasz tak dokładnie ? MNie bardziej martwi wilgoc w powietrzu przy takich marketach stacjach itd.

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
lukwoj21 2010-03-22 Odpowiedz

a jakie powinienem miec cisnienie w oponach 225/45r17 audi 80 B4 tdi

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
ja 2010-03-28 Odpowiedz

wrzuc 3,0 do duzych predkosci

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Janusz 2010-04-10 Odpowiedz

Producent samochodu uzależnia ciśnienie od stopnia obciążenia pojazdu. Ja pompuję zawsze na maksymalne obciążenie, choć często jeżdżę sam. Myślę, że jest to mniejsze zło, niż wtedy gdybym jechał w pełni obciążonym samochodem z niskim ciśnieniem. Czy mam rację?

Re: Jakie ciśnienie w oponach na lato?
Piter 2013-07-14 Odpowiedz

@Janusz gdy masz za niskie ciśnienie bieżnik zużywa się bardziej po bokach a jak masz za wyskokie to bardziej po środku.. ciśnienie powinno być tak dobrane żeby bieżnik zużywał się równomiernie

Dodaj komentarz
(Uwaga: Treść wpisu jest moderowana)

Informacje o plikach cookies


Dlaczego oponeo