Pracuj w Oponeo

Opony do Lamborghini

Wybierz parametry swojego Lamborghini i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Lamborghini

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Lamborghini

Początki. Lamborghini to włoski koncern produkujący samochody sportowe, ciągniki rolnicze oraz pojazdy wodne. Twórcą marki jest Ferruccio Lamborghini (1916-1993), który początkowo zajmował się wyłącznie produkcją ciągników rolniczych. W 1963 roku założył on firmę Automobili Ferruccio Lamborghini S.A. w miejscowości Sant’Agata (okolice Bolonii). Pierwszym modelem był 12-cylindrowy Lamborghini 350 GTV, który zaprezentowano światu w roku 1964. Był to lekki samochód sportowy z nadwoziem wykonanym z cienkiej blachy aluminiowej. Wzbudził on prawdziwą sensację na prestiżowej imprezie motoryzacyjnej w Genewie (Międzynarodowy Salon Samochodowy). W 1966 roku firma przedstawiła kolejny model – Lamborghini Miura, który przyniósł koncernowi ogromną sławę. Projekt nadwozia stworzył Marcello Gandini (czołowy konstruktor studia Bertone). Wizytówką Miury był silnik V12.

Rozwój. Kolejnym modelem w historii marki był Lamborghini Countach z tzw. lambo-doors, czyli słynnymi drzwiami otwieranymi do przodu (w górę), które do złudzenia przypominały skrzydła. Swoją premierę miał on w 1971 roku, a do seryjnej produkcji został wprowadzony w roku 1974. Lamborghini Countach produkowano przez 15 kolejnych lat. W 1986 roku do produkcji wprowadzono samochód terenowy LM002. Słynny model Countach w 1990 roku zastał zastąpiony przez Lamborghini Diablo. Jego kolejne zmodyfikowane wersje produkowano do roku 2000. Pierwsza wersja posiadała silnik o pojemności 5,7 litra i mocy 492 KM (był to silnik czterdziestoośmiozaworowy). W 2001 roku zaprezentowano Lamborghini Murcielago. Dwa lata później marka rozpoczęła produkcję modelu Gallardo.

Obecnie. W 1972 roku właściciel Lamborghini sprzedał swoje udziały dotyczące działu aut sportowych. Od tej chwili przedsiębiorstwo Lamborghini (dział Lamborghini zajmujący się autami sportowymi) miało kilku właścicieli. W 1987 roku zakupiła go firma Chrysler, a w 1998 r. koncern Audi AG, który do chwili obecnej pozostaje właścicielem marki. W lutym 2011 w Genewie po raz pierwszy firma zaprezentowała 2-drzwiowy model Aventador. Na rynek detaliczny samochód trafił w połowie roku 2011.

Wkład w motoryzację. Marka Lamborghini powstała jako konkurencja dla Ferrari. Szybko osiągnęła ona status jednego z najbardziej znanych producentów samochodów sportowych na świecie. Auta słyną ze stylowego wyglądu oraz silników o ogromnej mocy, które pozwalają osiągać zawrotne prędkości. Model Countach z otwieranymi charakterystycznie drzwiami, które przypominają rozłożone skrzydła stał się symbolem unikalnego designu wśród aut sportowych. Kolejnym kultowym modelem jest Diablo, który w 1990 roku zdobył tytuł najszybszego samochodu na świecie (329 km/h). Lamborghini Aventador osiąga przyspieszenie 0-100 km/h w 2,9 sekundy (prędkość maksymalna 350 km/h).

Ciekawostki. Stworzenie działu aut sportowych Lamborghini było wynikiem dyskusji Ferruccio Lamborghini z Enzo Ferrari. Model 350 GTV stał się niejako „odwetem” za zlekceważenie uwag Ferrucciego na temat wad konstrukcyjnych Ferrari. Szybko okazał się on lepszy od kultowych wówczas modeli konkurenta. Firma Lamborghini funkcjonuje także jako jeden z najbardziej znanych producentów ciągników rolniczych.

Aktualne modele: Lamborghini Diablo, Lamborghini Murcielago, Lamborghini Aventador, Lamborghini Gallardo.

Opony. Lamborghini Diablo posiada opony w rozmiarze fabrycznym 245/40 R17 (przód) i 335/35 R17 (tył). Dostępne są one m.in. w ofercie Michelin, Hankook, Dunlop oraz Bridgestone.