Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Historia opon General

Źródło: OPONEO.PL SA
aktualizacja: 08 maja 2009

Firma General Tire powstała 29 września 1915 roku w Akron w stanie Ohio, w oponiarskiej stolicy Ameryki, jako odłam Western Tire & Rubber Company. O’Neil i Fouse wierzyli, że pomimo zaostrzającej się rywalizacji na rynku, są w stanie wymyślić coś nowego.

O’Neil postanowił ominąć rynek wyposażenia oryginalnego i produkować wysokiej jakości opony na wymianę. Na początek – oponę nazwaną General Jambo oraz pneumatyczne ogumienie przeznaczone do samochodów ciężarowych. Wyróżniało się ono dużą wytrzymałością, a także doskonałym wykonaniem i choć jego cena była stosunkowo wysoka, klienci byli skłonni płacić więcej w zamian za towar z wyższej półki. Drugim asem w rękawie było stworzenie ogólnokrajowej, prężnie działającej sieci sprzedaży, dzięki której firma General Tire szybko wybiła się na jednego z liderów w branży.

 

logo General
Logo marki General.

W połowie lat dwudziestych inżynierowie General Tire wynaleźli nisko-ciśnieniowe opony General Balloon Jumbo. Charakteryzowały się one niskim (tylko 0,8 atmosfery) ciśnieniem powietrza, a ich konstrukcja zrewolucjonizowała koncepcję produkcji ogumienia. Była to pierwsza z opon nowego typu – odporna na rozerwanie, która podobnie jak modele Dual Balloon, Dual 8, Dual 10, Squeegee oraz Dual 90 umocniła pozycję General Tire na rynku. Pomogły w tym również inne wynalazki GT – gumowy nosek stopki w oponach do ciężarówek (rok 1928) oraz stworzenie w 1931 roku pełnej linii niskociśnieniowych opon balonowych do samochodów ciężarowych.


opony general
Siedziba General mieści się w Charlotte w Stanach Zjednoczonych.

Generalna ekspansja

W kolejnych latach firma poszerzała swoje wpływy w segmencie ogumienia dla pojazdów przemysłowych. W 1934 roku General Tire znalazł się na liście dostawców oryginalnego sprzętu dla International Harvester, potentata na rynku traktorów i maszyn rolniczych. Trzy lata później GT zaopatrywał już w swoje produkty wszystkich najważniejszych producentów ciężarówek w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie firma otworzyła swoją pierwszą zagraniczną filię w Meksyku (opony General Tire sprzedawano tam pod nazwą General Popo), a potem również w Kanadzie, a także nabyła 50 procent udziałów w fabryce opon Aldora Milss w Barnesville w USA.

Kolejny zakład General Tire otworzył w trakcie drugiej wojny światowej w miejscowości Waco w stanie Teksas. Uruchomienie dodatkowej produkcji w 1944 roku związane było z ogromnym niedoborem opon związanym z trwającym na świecie konfliktem zbrojnym. Wówczas fabryka w Waco była najnowocześniejsza na całym globie, zamknięto ją dopiero w 1986 roku. W latach pięćdziesiątych dalszy rozwój GT – umowa na dostarczanie oryginalnego wyposażenia do kilku firm samochodowych, w tym koncernu General Motors wymusił kolejne inwestycje. W 1959 roku General Tire zbudował największy na świecie tor do testowania opon w Uvalde w Teksasie. Rok później uruchomił swój trzeci zakład w Stanach Zjednoczonych, w Mayfield w stanie Kentucky, zaś siedem lat później – fabrykę opon przemysłowych w Bryan, Ohio oraz wkrótce potem fabrykę w Charlotte. W 1973 roku firma rozpoczęła produkcję opon radialnych w miejscowości Mt. Vernon w stanie Illinois. 

 

samochód terenowy na oponach General
General produkuje opony przeznaczone do różnych typów pojazdów.

Potrzeba matką wynalazku

Rynkowa ekspansja General Tire nie byłaby możliwa, gdyby nie efektywna praca inżynierów, których wynalazki wielokrotnie pchały do przodu cały przemysł oponiarski. W roku 1943 odkryli zasadę tworzenia przedmieszki lateksu z sadzą i w ten sposób rozwiązali problem dręczący od 40 lat całą branżę. Sześć lat później dokonali przełomu w pracach nad kauczukiem syntetycznym, wynajdując kauczuk modyfikowany olejem, który opatentowali w roku 1960. Stworzyli też klej Gen-Tac do kordu i uzyskali patenty na tkaninę kordową Nygen, maszyny do produkcji opon radialnych oraz na metodę oraz oprzyrządowanie poprawiające charakterystykę opon pneumatycznych. General Tire nie tylko rozszerzała swą działalność w branży oponiarskiej, ale też wkraczała na nowe obszary, takie jak lotnictwo i przemysł zbrojeniowy, rozrywka, radio i telewizja, chemikalia i tworzywa sztuczne oraz produkty dla przemysłu.

Mariaż z Continentalem

29 marca 1984 powstała spółka GenCorp. Udziałowcy General Tire & Rubber Company przyjęli przedstawioną przez spółkę propozycję zmiany nazwy i utworzenia GenCorp Inc. jako spółki holdingowej, zajmującej się działalnością inwestycyjną i nadzorem nad czterema głównymi firmami, które zgodnie z tym planem, miały być niezależnymi od siebie filiami GenCorp. Wszystkie filie powstały jako spółki prawa handlowego w grudniu 1984: DiversiTech General, Inc., przejęła sektory produktów dla przemysłu, chemikaliów i tworzyw sztucznych, RKO General została zrestrukturyzowana i nadal zajmowała się działalnością radionadawczą.

 

opony general
Marka General należy do koncernu Continental.

Natomiast General Tire, Inc. stała się odrębną spółką zależną, odpowiedzialną za działalność w branży oponiarskiej na całym świecie. 29 czerwca 1987 roku stała się ona własnością niemieckiego koncernu Continental AG. Continental przejął General Tire wraz z jej oddziałami krajowymi i zagranicznymi, płacąc za nie GenCorp 628 miliardów dolarów. Gotówką. Transakcja została sfinalizowana 30 października 1987 roku. Dzięki niej Continental stał się czwartym co do wielkości producentem opon na świecie.

Dziś siedziba General Tire, podobnie jak siedziba całego Continental Tire North America Inc., części koncernu Continental AG, mieści się w Charlotte w Stanach Zjednoczonych. Opony GT powstają w fabrykach w Mt. Vernon w USA oraz San Luis Potosi w Meksyku.

 

Kup opony General

 

dlaczego warto kupić w oponeo

Galeria

reklama opon generalreklama opon general

reklama opon generalreklama opon general

reklama opon generalreklama opon general

reklama opon generalreklama opon general

fabryka opon general

reklama opon general

reklama opon general

reklama opon general

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz