Kalkulator spalania

Kalkulator spalania paliwa

Koszt paliwa to jeden z kluczowych aspektów, na jakie zwracają uwagę kierowcy przy codziennej eksploatacji samochodu. Różni się on w zależności od modelu posiadanego pojazdu oraz miejsca zamieszkania. Nasz kalkulator paliwowy pozwoli sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało zatankowanie do pełna, a także jak dużo zapłacisz za przejechanie 100 kilometrów i co składa się na cenę.

1. Ceny paliw

Województwo

Rodzaj paliwa

95 98 ON LPG

Twoja cena za litr: __,__

DOLNOŚLĄSKIE KUJAWSKO-POMORSKIE LUBELSKIE LUBUSKIE ŁÓDZKIE MAŁOPOLSKIE MAZOWIECKIE OPOLSKIE PODKARPACKIE PODLASKIE POMORSKIE ŚLĄSKIE ŚWIĘTOKRZYSKIE WARMIŃSKO-MAZURSKIE WIELKOPOLSKIE ZACHODNIOPOMORSKIE

Wyższa cena

Taka sama cena

Niższa cena

Średnie detaliczne ceny wybranego paliwa w poszczególnych
województwach w Polsce, z dnia 24.04.2024, podane w zł za litr.

Najtaniej zatankujesz w:

__,__ zł/L

Najdrożej zatankujesz w:

__,__ zł/L

2. Kalkulator kosztów paliwa

  • Średnie spalanie
  • Typ auta

Średnie spalanie
w pojeździe

L/100km

Typ auta

  • Miejskie 5,5 L/100km

    np. Ford Fiesta

  • Kompaktowe 6,0 L/100km

    np. Ford Focus

  • Klasa średnia 7,1 L/100km

    np. Mazda 6

  • Klasa Premium 8,6 L/100km

    np. Audi A6/A7/A8

  • SUV 7,3 L/100km

    np. Dacia Duster

  • SUV Premium 10,4 L/100km

    np. BMW X7

Koszt spalania na:

km
__,__ (przy dzisiejszej cenie paliw)

3. Koszt tankowania do pełna

Pojemność baku w pojeździe

L

Koszt
tankowania:

__,__ (przy dzisiejszej cenie paliw)

Składowe ceny paliwa (średnia dla całego kraju)

Aby poznać szczegóły ceny
1L wybranego paliwa

1L

Kalkulator spalania paliwa opracowany przez nasz zespół, to bardzo praktyczne narzędzie, które w prosty i intuicyjny sposób pozwoli Ci sprawdzić, gdzie korzystniej zatankujesz podczas dalszych podróży po kraju. Dowiesz się także, ile będzie Cię kosztowało tankowanie samochodu podczas trasy. Dzięki temu lepiej przewidzisz nadchodzące wydatki i oszacujesz środki konieczne do odbycia wycieczki. Zobaczysz też, co składa się na konkretną cenę za litr paliwa. Wystarczy uzupełnić pola podstawowymi informacjami, takimi jak model samochodu, czy województwo.

Kalkulator paliwa – jak działa?

Nasz przelicznik paliwa funkcjonuje w prosty i efektywny sposób, pozwalając Ci szybko oraz wygodnie sprawdzić podstawowe dane związane z paliwem w twoim samochodzie. Podzielony został na kilka sekcji, w których po uzupełnieniu danych, wyświetlą Ci się poszczególne informacje. Każda z sekcji opatrzona została symbolem „?” – wystarczy na niego kliknąć, aby zobaczyć wskazówki opisujące jej działanie.

Jak zmniejszyć spalanie w aucie?

Cena ropy to tylko jeden ze składników ogólnych kosztów paliwa. Doliczyć do tego należy także opłaty emisyjne, paliwowe, akcyzę, podatek VAT i kilka innych składowych, które sprawiają, że ogólny wydatek w skali miesiąca dość widocznie uszczupla nasz finanse.
Szczególnie dotyka to osób, które codziennie muszą dojeżdżać do pracy. Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób można obniżyć opłaty za paliwo. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ ceny benzyny i innych paliw w naszym kraju do najniższych nie należą.

Istnieje bardzo prosty sposób na redukcję spalania, a w konsekwencji także i nakładów pieniężnych związanych z tankowaniem. Mowa oczywiście o zadbaniu o odpowiednie ogumienie i jego właściwy stan. Najprostszy sposób stanowi często monitorowanie stanu ciśnienia w oponach.
Jeżeli jest ono zbyt niskie, samochód podczas jazdy będzie spalał więcej, a to odczuwalnie odbije się na stanie naszych finansów. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na stację benzynową i w prosty, szybki oraz praktycznie bezwysiłkowy sposób dopompować nasze koła zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrym sposobem na stałą kontrolę ciśnienia jest wyposażenie się w czujnik TPMS. To praktyczne urządzenie pozwalające poprawić bezpieczeństwo na drodze i zredukować spalanie.

Skuteczną metodę na redukcję spalania stanowi też eco-driving. Jego główne zasady to m.in.: unikanie gwałtownego przyspieszania, trzymanie się dolnego zakresu obrotów, a także hamowanie silnikiem i nierozgrzewanie go w trakcie postoju. Należy do nich także wspomniane wcześniej dbanie o właściwe ciśnienie w oponach.

Wybierz opony, które ograniczą spalanie

Warto również zdecydować się na wyposażenie samochodu w ogumienie wyróżniające się niskimi oporami toczenia. To, jak dany model ogumienia wpływa na spalanie, można sprawdzić na jego etykiecie, więc bez problemu znajdziesz produkt o takich właściwościach. Nie bez znaczenia pozostaje też typ użytkowanej opony – wersje terenowe i zimowe mocniej oddziałują na zużycie paliwa podczas jazdy. Wpływają na to kształt bieżnika w danym ogumieniu, a także szerokość całej konstrukcji oraz mieszanka zastosowana przy jej produkcji.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak obliczyć spalanie paliwa?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można miarodajnie obliczyć spalanie w ich autach. To bardzo ważna informacja, ponieważ pozwala kierowcy przewidzieć, jak dużo musi zatankować, aby móc przejechać określony dystans. Dzięki temu można uniknąć awaryjnego postoju i pieszej wędrówki do najbliższej stacji benzynowej. Zużycie paliwa policzyć można w prosty i szybki sposób za pomocą naszego kalkulatora lub ręcznie. W przypadku metody manualnej pierwszym krokiem będzie zanotowanie aktualnego przebiegu. Następnie należy zatankować konkretną ilość paliwa, np. 20 litrów i przejechać pewną odległość. Ostatni etap stanowi podzielenie ilości zatankowanego paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnożenie wyniku przez 100. W ten sposób dowiesz się, ile Twoje auto spala podczas 100 kilometrów trasy.

Jak obliczyć koszt paliwa?

Koszt paliwa to jedna z głównych rzeczy, na jakie zwracają uwagę kierowcy. W ten sposób mogą przewidzieć, ile będzie kosztowała ich podróż w określone miejsce oraz czy samochód będzie opłacalnym środkiem transportu. Można obliczyć to w sposób ręczny, np. jeżeli nasze auto spala 6,5 l/100 km, to przy trasie liczącej 300 km należy przemnożyć 6,5 przez 3, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez cenę za 1 litr paliwa. Zdecydowanie łatwiej i szybciej zrobisz to jednak przy użyciu opracowanego przez nasz zespół narzędzia! Wyliczenie, ile będzie kosztował Cię przejazd konkretnego odcinka zajmie dosłownie chwilę, a dzięki cotygodniowej aktualizacji cen zachowasz pewność, że wynik jest miarodajny i prawdziwy.

Jak obliczyć zużycie gazu?

Obliczanie zużycia gazu często rodzi wiele problemów. Choć kierowcy wiedzą, że podczas jazdy zużywa się go więcej, niż w przypadku benzyny czy diesla, to jednak dokładna różnica zazwyczaj nie jest im znana. W naszym kalkulatorze wzięliśmy ten fakt pod uwagę i przyjęliśmy, że spalanie tej cieczy jest o 15% wyższe niż w przypadku benzyny. Pozwoli Ci to w bardzo szybki i wygodny sposób sprawdzić, jak dużo LPG spali Twój samochód na konkretnym dystansie oraz przygotować się do tego zarówno tankując odpowiednią ilość paliwa, jak i odkładając niezbędne do tego celu fundusze.

Ile kosztuje benzyna?

Koszty benzyny zależne są od wielu czynników, które wpływają na finalną opłatę za litr paliwa. Pierwszy czynnik stanowi oczywiście cena ropy w rafineriach. Wpływają na nią różne wydarzenia na świecie, można to było zauważyć podczas pandemii, w trakcie lockdownów. Do tego dochodzą także inne składowe. Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce, w którym kierowca pragnie zatankować swój pojazd. Suma, jaką należy uiścić za litr paliwa różni się w poszczególnych województwach, dlatego np. podczas podróży z jednego na drugi koniec kraju zauważalne są spore rozbieżności na stacjach paliw. Dzięki naszemu narzędziu sprawdzisz, gdzie uzupełnianie baku jest najbardziej opłacalne, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i nieco zmniejszyć koszty dalekiego wyjazdu.

Gdzie najtaniej zatankować paliwo?

Kierowcy często zastanawiają się, gdzie mogą zatankować najtaniej, szczególnie podczas dalekich tras. Jeżeli Ty również planujesz wycieczkę i szukasz sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na paliwie, wykorzystaj nasz kalkulator! Pokazuje on, w których województwach opłaty za paliwo są największe, a w których najmniejsze. Pozwoli Ci to lepiej zaplanować tankowanie na wyjeździe, tak, aby cała podróż kosztowała Cię jak najmniej. Nie musisz obawiać się o aktualność danych. Średnie ceny w stworzonym przez nasz zespół narzędziu aktualizowane są każdego tygodnia, dlatego informacje w nim zawarte są wiarygodne i pewne. Wszystko przedstawione jest na dobrze oznaczonej mapie Polski, a informacje opisano w sposób przystępny i czytelny.

Co składa się na cenę paliwa?

Tankując paliwo, kierowcy często nie rozumieją, dlaczego należności są takie duże i zastanawiają się, gdzie trafiają ich fundusze. Opłata, jaką musimy uiścić przy kasie na stacji benzynowej nie składa się tylko z kosztów ropy i marży danej placówki. Na cenę paliwa wpływają czynniki takie jak opłaty akcyzowe, emisyjne, paliwowe, a także wartość hurtowa, podatek VAT oraz marża detaliczna. Przekłada się to na dużą dynamikę i częste zmiany w cennikach. Jeżeli jesteś ciekawy ile dokładnie wynoszą poszczególne wartości, to w naszym kalkulatorze spalania paliwa, przedstawione są za one pomocą czytelnego diagramu kołowego. Każdy z segmentów jest dokładnie opisany, dzięki czemu dowiesz się, jaka część Twoich pieniędzy zostaje przekazana na podatek VAT, a ile wynosi hurtowa cena paliwa.

1. Ceny paliw

Ceny paliwa zmieniają się dość dynamicznie, a zależne jest to od różnych czynników. Jednym z nich jest miejsce tankowania pojazdu. W tej sekcji wystarczy rozwinąć formularz i wybrać konkretne województwo. Wówczas wyświetlą się opłaty obowiązujące na największych stacjach paliwowych w danym rejonie. Do wyboru są benzyna 95 i 98, gaz LPG oraz diesel. Pozwoli Ci to zaplanować, gdzie najlepiej uzupełnić bak auta. Mając świadomość, jaka jest cena, paliwo nie będzie już stanowiło dla Ciebie nieprzewidzianego wydatku.

2. Kalkulator kosztów paliwa

Stworzone przez nasz zespół przeliczniki paliwa mają także dwie dodatkowe sekcje graficzne. Pierwsza z nich informuje, w którym z województw zatankujesz najtaniej, a w którym będzie Cię to kosztowało najwięcej, natomiast druga za pomocą czytelnego i dobrze opisanego diagramu kołowego wskaże Ci, co dokładnie składa się na kwotę, którą musisz uiścić przy kasie na stacji paliw.

3. Koszt paliwa przy tankowaniu do pełna

W tym segmencie uzupełnić trzeba pole z informacją o pojemności baku paliwa w użytkownym przez nas samochodzie. Wówczas nasz konfigurator obliczy, jaka będzie cena benzyny, diesla lub LPG przy zatankowaniu do pełna.

Składniki ceny paliwa

Stworzone przez nasz zespół przeliczniki paliwa mają także dwie dodatkowe sekcje graficzne. Pierwsza z nich informuje, w którym z województw zatankujesz najtaniej, a w którym będzie Cię to kosztowało najwięcej, natomiast druga za pomocą czytelnego i dobrze opisanego diagramu kołowego wskaże Ci, co dokładnie składa się na kwotę, którą musisz uiścić przy kasie na stacji paliw.

Spalanie dla poszczególnych typów aut

Spalanie dla poszczególnych typów aut wyliczono na podstawie informacji katalogowych podanych przez producentów dla konkretnych rodzajów paliwa (PB, ON, LPG). Wybrane wersje pojazdów zostały opracowane na podstawie bazy danych CEPiK, z której wyłoniono samochody najczęściej pojawiające się na polskich drogach, będące reprezentantami określonych segmentów. - Samochody miejskie (Segment B – przykładowe modele: Ford Fiesta, Opel Corsa, Citroen C3, Toyota Yaris) - Samochody kompaktowe (Segment C – przykładowe modele: Ford Focus, Audi A3, Kia Ceed, Opel Astra) - Klasa średnia (Segment D – przykładowe modele: Ford Mondeo, Audi A4, Volkswagen Passat, Mazda 6) - Klasa premium (Przykładowe modele: Audi A6/A7/A8, Porsche Panamera, BMW 540i/540d, Mercedes E450/400d) - SUV (Przykładowe modele: Toyota Rav4, Dacia Duster, Ford Kuga, Volkswagen Tiguan) - SUV Premium (Przykładowe modele: Audi Q7/Q8, Porsche Cayenne, Volvo XC90, BMW X7 40i/40d)