Testy opon niemieckiej organizacji ADAC uznawane są z najbardziej wiarygodne. Sprawdź wyniki i zobacz jakie opony zimowe kupić w tym roku.
Automobilklub ADAC i fundacja Warentest tradycyjnie przeprowadziły testy opon na zbliżający się sezon zimowy. W rozmiarze 175/65 R 14 ocenie poddano 14 modeli z indeksem prędkości T (do 190 km/h). Pasują one do popularnych małych modeli samochodów, np.: Toyota Yaris, Opel Corsa (C), Ford Fiesta, Renault Clio, Peugeot 206, Citroen C3 i Honda Jazz.
Zima już niedługo - czas zastanowić się nad zakupem odpowiednich opon.
Oceny w teście opon zimowych ADAC 2011/2012
Dowiedz się więcej o testach opon
Oceny bardzo dobry nie otrzymał ani jeden model ogumienia.
Trzy produkty uzyskały notę dobry (odpowiada dawnemu zaleceniu szczególnie polecana):
-
Continental ContiWinterContact TS800,
-
Michelin Alpin A4,
-
Dunlop SP Winter Response.
Dziesięć wyrobów uznano za dostateczne (dawniej polecane):
-
Goodyear Ultragrip 8,
-
Semperit Master-Grip,
-
ESA Tecar Super Grip 7,
-
Vredestein Snow Trac 3,
-
Uniroyal MS plus 6,
-
Maloya Davos,
-
Firestone Winterhawk 2 Evo,
-
Sava Eskimo S3+,
-
Pirelli Winter 190 Snowcontrol Ser. 3,
-
Ceat Formula Winter.
Negatywnie wyróżnił się Falken Eurowinter HS439, który z powodu wyraźnie gorszych właściwości jezdnych na śniegu otrzymał notę mierny (dawniej warunkowo polecana).
Test opon zimowych ADAC 2011/2012 - najlepsze modele
Uzyskanie dobrych wyników w każdej kategorii to największe wyzwanie dla projektantów ogumienia. Wymagania bywają sprzeczne, ale producenci osiągają coraz lepszy kompromis. Najlepsze produkty pokazują, że da się pogodzić dobre właściwości jezdne z małym zużyciem paliwa i bieżnika. Oczywiście, to zawsze kompromis, ale ważne że z reguły na dobrym albo dostatecznym poziomie.
Na śniegu zdecydowanie najlepsza okazała się Continental ContiWinterContact TS800, a następnie Semperit Master-Grip i ESA-Tecar Super Grip 7.
Na lodzie najlepszy wynik uzyskała Michelin Alpin A4, wyprzedzając Sava Eskimo S3+ i Falken Eurowinter HS439 – nawet najsłabszy produkt w teście w pewnych warunkach należał do najlepszych.
W jeździe na mokrej nawierzchni najlepiej spisywała się Goodyear Ultragrip 8, a następnie Uniroyal MS plus 6 i Continental ContiWinterContact TS800. Z kolei na suchej jezdni prym wiodły: Michelin Alpin A4, Dunlop SP Winter Response oraz Sava Eskimo S3+.
Pod względem zużycia paliwa bezkonkurencyjna okazała się Continental ContiWinterContact TS800. Nieco ustępowały jej Goodyear Ultragrip 8 i Sava Eskimo S3+.
Z kolei najbardziej trwały bieżnik miały:
-
Michelin Aplin A4,
-
Vredestein Snowtrac 3,
-
Goodyear UltraGrip 8.
Testujący porównali także właściwości jezdne opisywanych opon zimowych oraz kilku modeli ogumienia całorocznego i orzekli, że produkty sezonowe są wyraźnie lepsze od modeli uniwersalnych. Dlatego lepiej mieć dwa osobne komplety opon na ciepłe i zimne miesiące niż jeden na cały rok.
Opony testowane przez ADAC poddawane są wielu wymagającym próbom.
Dobór opon w zależności od potrzeb
Wybierając opony dla siebie warto zwrócić większą uwagę na wyniki w warunkach w jakich będziemy użytkować auto. W terenie górzystym bardzo ważne jest zachowanie auta na śniegu i na lodzie – nierzadko decydujące czy zjedziemy bezpiecznie z góry (wjechać jest łatwiej). Z kolei na nizinach w ostatnich latach częściej podróżujemy po suchej i mokrej nawierzchni.
W prywatnej eksploatacji drugorzędne znaczenie ma zużycie paliwa, podobnie jak zużycie bieżnika. Lepsze właściwości jezdne zapewniają większe bezpieczeństwo, a opona zimowa szybciej zestarzeje się niż zużyjemy jej bieżnik jeżdżąc prawie wyłącznie do pracy i na zakupy. Co innego w autach firmowych o dużych przebiegach rocznych, ale i tu należy pamiętać, że koszt naprawy blacharsko-lakierniczej jest na ogół większy niż różnica w cenach zakupu kompletów ogumienia.
Ceny opon zimowych - kupuj z głową!
Porównanie cen wykazało ogromne różnice w zależności od miejsca zakupu. W przypadku trzech modeli w niektórych niemieckich punktach sprzedaży żądano za ten sam produkt ponad dwukrotnie więcej niż gdzie indziej. W Polsce bywa podobnie, chociaż rozpiętość cenowa za ten sam asortyment jest mniejsza. Tradycyjnie potwierdziła się reguła, że cena nie determinuje jakości, najlepszy produkt nie musi być najdroższy, a najtańszy wyrób bywa lepszy od wielu droższych. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy specjalna oferta w jednym miejscu nie jest gorsza od normalnej gdzie indziej, np. internetowego oferenta.
Testy opon ADAC - kryteria ocen
Rok temu ADAC wprowadziło zmiany służące ujednoliceniu systemu oceniania różnych produktów. Zamiast zalecenia (szczególnie polecana, polecana, warunkowo polecana, nie polecana) wprowadzono oceny (bardzo dobry, dobry, dostateczny, mierny, niedostateczny), przy czym nota dobry odpowiada zaleceniu szczególnie polecana.
Największe znaczenie w teście miały osiągi na mokrej nawierzchni (30%), obejmujące hamowanie na betonie i asfalcie, aquaplaning wzdłużny i poprzeczny, kierowalność (inaczej łatwość prowadzenia pojazdu), jazda po okręgu oraz prowadzenie boczne. Zdaniem ADAC, dobre oceny na mokrej jezdni przekładają się na właściwości na drogach pokrytych pośniegowym błotem. Duże znaczenie (20%) miały także właściwości na śniegu, takie jak hamowanie, czy ruszanie z miejsca. Osiągi na suchej jezdni (stabilność jazdy, kierowalność, hamowanie na nawierzchni asfaltowej) otrzymały wagę 15%. Na 10% określono znaczenie właściwości na lodzie (hamowanie, prowadzenie boczne), zużycie paliwa i zużycie bieżnika. Wagę 5% przyznano hałaśliwości (w kabinie i na zewnątrz pojazdu). Z kolei test przyśpieszonego zużycia można jedynie zdać albo go nie zaliczyć.
Kolejność na podstawie wyliczonej oceny łącznej może odbiegać od miejsca w tabeli ponieważ ADAC obniża ocenę (dawniej zalecenie), jeśli nota w którejś z kategorii związanych z bezpieczeństwem (właściwości na 4 rodzajach nawierzchni) jest niższa od wartości progowej dla tej kategorii. Dzięki temu testy ADAC premiują wszechstronne opony, dobre w różnych warunkach drogowych, kosztem „specjalistów”, dobrych w jednej dziedzinie, ale kiepskich w innych.
Uwaga: Niższa ocena punktowa oznacza lepszy wynik. Rezultaty w testowanym rozmiarze można przenosić na „sąsiednie” wymiary, czyli w tym przypadku 185/65 R 14 i 165/65 R 14.
Szczegółowe wyniki testu opon zimowych ADAC 2011/2012
|
UWAGA! Niższa ocena oznacza lepszy wynik, kolorem czerwonym wyróżniono noty, które spowodowały obniżenie oceny ADAC. |
Ocena ADAC |
Na suchej nawierzchni |
Na mokrej nawierzchni |
Na śniegu |
Na lodzie |
Hałas |
Zużycie paliwa |
Zużycie bieżnika |
|
Continental ContiWinterContact TS800 |
dobry |
2,5 |
2,1 |
1,7 |
2,5 |
3,2 |
1,5 |
2,0 |
|
Michelin Alpin A4 |
dobry |
2,4 |
2,5 |
2,4 |
2,1 |
3,7 |
1,9 |
0,6 |
|
Dunlop SP Winter Response |
dobry |
2,4 |
2,4 |
2,5 |
2,5 |
2,8 |
2,2 |
2,5 |
|
Goodyear UltraGrip 8 |
dostateczny |
2,5 |
2,0 |
2,7 |
2,3 |
3,0 |
1,7 |
1,3 |
|
Semperit Master-Grip |
dostateczny |
2,8 |
2,3 |
2,0 |
2,3 |
3,3 |
1,8 |
2,3 |
|
ESA-Tecar Super Grip 7 |
dostateczny |
2,8 |
2,7 |
2,0 |
2,4 |
3,0 |
1,9 |
2,0
|
|
Vredestein Snowtrac 3 |
dostateczny |
2,5 |
2,7 |
2,7 |
2,3 |
3,4 |
2,0 |
1,0 |
|
Uniroyal MS Plus 66 |
dostateczny |
2,8 |
2,1 |
2,6 |
2,5 |
3,4 |
2,4 |
2,5 |
|
Maloya Davos |
dostateczny |
2,5 |
2,6 |
2,5 |
2,4 |
3,7 |
2,1 |
2,0 |
|
Firestone Winterhawk 2 EVO |
dostateczny |
2,5 |
3,0 |
2,3 |
2,6 |
2,7 |
2,2 |
1,8 |
|
Sava Eskimo S3+ |
dostateczny |
2,4 |
2,8 |
2,6 |
2,2 |
3,3 |
1,7 |
2,5 |
|
Pirelli Winter 190 Snowcontrol Serie 3 |
dostateczny |
2,8 |
2,5 |
2,5 |
2,3 |
3,7 |
2,0 |
3,0 |
|
Ceat Formula Winter |
dostateczny |
3,0 |
3,3 |
2,6 |
2,6 |
3,1 |
2,3 |
2,5 |
|
Falken Eurowinter HS439 |
mierny |
2,5 |
3,3 |
4,2 |
2,2 |
3,0 |
1,9 |
2,8 |
Progi punktowe dla poszczególnych ocen:
|
|
b. dobry |
dobry |
dostat. |
mierny |
niedostat. |
|
Na suchej nawierzchni |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
|
Na mokrej nawierzchni |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
|
Na śniegu |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
|
Na lodzie |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
|
Zużycie paliwa |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
|
Zużycie bieżnika |
0,5-1,5 |
1,6-2,5 |
2,6-3,5 |
3,6-4,5 |
4,6-5,5 |
źródło: ADAC, RIB.
Charakterystyka poszczególnych modeli:
|
Model opony |
Zalety |
Wady |
|
Continental ContiWinterContact TS800 |
wszechstronna opona, bardzo w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem, najlepsza na śniegu oraz pod względem zużycia paliwa |
brak |
|
Michelin Alpin A4 |
wszechstronna opona, bardzo dobra w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem, najmniejsze zużycie bieżnika |
stosunkowo hałaśliwa |
|
Dunlop SP Winter Response |
wszechstronna opona, bardzo dobra w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem |
brak |
|
Goodyear Ultragrip 8 |
najlepsza na mokrej nawierzchni, małe zużycie bieżnika |
słabsza na śniegu |
|
Semperit Master-Grip |
dobra w prawie wszystkich dziedzinach związanych z bezpieczeństwem |
słabsza na suchej nawierzchni |
|
ESA-Tecar Super Grip 7 |
dobra w zimowych warunkach |
słabsza na mokrej jezdni i na suchej nawierzchni |
|
Vredestein Snowtrac 3 |
bardzo małe zużycie bieżnika |
słabsza na mokrej jezdni i na śniegu
|
|
Uniroyal MS Plus 66 |
dobra na mokrej nawierzchni |
słabsza na suchej jezdni i na śniegu, największe zużycie paliwa
|
|
Maloya Davos |
stosunkowo małe zużycie bieżnika |
słabsza na mokrej nawierzchni, stosunkowo hałaśliwa |
|
Firestone Winterhawk 2 EVO |
stosunkowo małe zużycie bieżnika |
słabsza na mokrej jezdni i na lodzie |
|
Sava Eskimo S3+ |
małe zużycie paliwa |
słabsza na mokrej nawierzchni i na śniegu |
|
Pirelli Winter 190 Snowcontrol Serie 3 |
(brak wyraźnych zalet, poziom dostateczny) |
słabsza na suchej jezdni, duże zużycie bieżnika, stosunkowo hałaśliwa
|
|
Ceat Formula Winter |
(brak wyraźnych zalet, poziom dostateczny) |
słaba na mokrej nawierzchni |
|
Falken Eurowinter HS439 |
stosunkowo małe zużycie paliwa |
bardzo słaba na śniegu (najgorsza ocena w teście) |
Przeczytaj pozostałe testy opon zimowych na sezon 2011/2012: