Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu kierowców pyta jakie opony należy użytkować jesienią i kiedy warto zmienić opony z letnich na zimowe. Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.

W okresie jesiennym mamy do czynienia ze zmienną pogodą. Raz jest słonecznie, a innym razem deszczowo. Pogoda może się zmieniać nawet kilka razy w ciągu dnia. Bardzo często mamy do czynienia z mokrą nawierzchnią, która dodatkowo jest pokryta liśćmi. Są to trudne warunki, stanowiące duże wyzwanie dla opon. Jakie ogumienie najlepiej sprawdzi się w tych warunkach? Odpowiedź jest bardzo prosta: opony w dobrym stanie.

opony jesien
Liście w połączeniu z mokrą nawierzchnią stwarzają bardzo niebezpieczne warunki na drodze.

Jakie opony na mokrą nawierzchnię?

Klasa opon, wyniki testów lub ich cena mają znaczenie, ale nie takie duże jak głębokość rzeźby bieżnika. Ma ona wpływ na przyczepność opon na mokrej nawierzchni:

  • odporność na aquaplaning,
  • prowadzenie i hamowanie na mokrej drodze.

Im bardziej zużyty bieżnik, tym osiągi opon na mokrej nawierzchni są gorsze. Obrazowo przedstawia to grafika przygotowana przez brytyjską organizację Motor Industry Research Association.

Organizacja opracowała wykres, na którym widoczna jest zależność pomiędzy głębokością bieżnika, a dystansem potrzebnym do zatrzymania samochodu z prędkości 100 km/h.

Hamowanie na mokrej nawierzchni w zależności od głębokości rowków bieżnika

hamowanie wykres
źródło: MIRA.

Obserwacje:

100% - droga hamowania na mokrej nawierzchni na nowych oponach (bieżnik 8 mm),
 
 70% - droga hamowania na suchej nawierzchni na nowych oponach (bieżnik 8 mm),
 
 125% - droga hamowania na mokrej nawierzchni przy bieżniku 4 mm, 
 
 170% - droga hamowania na mokrej drodze przy bieżniku 1,6 mm (granica zużycia dopuszczana przez prawo).

Wniosek:

Jesienią nie należy jeździć na oponach o głębokości bieżnika mniejszej niż 3-4 mm (niezależnie od tego czy są one letnie, zimowe czy całoroczne). Jeśli mamy opony letnie o bieżniku mniejszym niż 3 mm, lepiej nie jeździć na nich do końca, tylko szybciej wymienić na opony zimowe. Na sezon wiosenny można pomyśleć o zakupie nowego kompletu opon letnich.

glebokosc bieznika sprawdzenie
Na mokrej nawierzchni najlepsze będą opony o bieżniku głębszym niż 3 mm.

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Od wielu lat jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących opon. Podanie konkretnej daty jest niemożliwe. Każdego roku opady śniegu i znaczące ochłodzenie występuje w innym czasie, często po tym następuje jeszcze chwilowe polepszenie pogody.

Najlepiej stosować się do sprawdzonej zasady „siedmiu stopni”. Jeśli temperatura regularnie spada w ciągu dnia poniżej 7 stopni Celsjusza, należy wymienić opony. W Polsce ma to często miejsce na przełomie października i listopada. Obecnie mamy zatem odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe.

Im wcześniej kupisz opony zimowe, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz kolejek w serwisach, a opony zakupisz w korzystnej cenie. Ponadto wybór produktów z pewnością będzie większy. Jeśli Twoje opony letnie mają poniżej 3 mm nie zwlekaj zbytnio z ich wymianą na opony zimowe. 

W kolejnym artykule szereg informacji dotyczących gwarancji na opony. Przeczytaj koniecznie!