Sosnowiec 2023
1 Miejsce
Rok 2023

Sosnowiec

Raport przygotowali

oponeo.pl yanosik.pl
Sosnowiec 2023

W tym roku liderem w kategorii miejscowości do 300 tys. mieszkańców w rankingu miast przyjaznych kierowcom jest Sosnowiec. Parkowanie? Bezpłatne. Ceny paliw? Przystępne. Płynność ruchu? Powyżej przeciętnej. Rozwinięcie w 2022 r. systemu stacji ładujących samochody elektryczne pozwoliło zdeklasować konkurencję.

Wysokie noty w niemal każdej z kategorii sprawiają, że kierowcom tutaj żyje się dobrze. Ruch możemy określić mianem płynnego – lepiej jeździ się tylko po Katowicach i Gliwicach. Parkowanie nie drenuje kieszeni zmotoryzowanych, co stanowi ewenement w skali całego Raportu. Ilość kolizji w Sosnowcu plasuje się poniżej średniej. To jeden z czynników, który sprawia, że ubezpieczenie OC nie nadwyręża nadmiernie kieszeni mieszkańców. Ceny paliwa w Sosnowcu również nie należą do wysokich.

W ramach propagowania idei zrównoważonego transportu miasto zainwestowało w rozwój sieci stacji ładujących dla e-samochodów. Do niedawna funkcjonowało jedynie 9 takich miejsc, obecnie do dyspozycji kierowców są 43 punkty. To wzrost aż o 378%. Aby utrzymać pozycję lidera, Sosnowiec powinien w przyszłości rozszerzyć system carsharingu. Obecnie na wypożyczenie czekają jedynie 22 auta. Dla kontrastu w Gdyni jest ich aż 332.

Średnie prędkości
poruszania się (km/h)

  • W obrębie centrum 30
  • Poza centrum w granicach miasta 43

Kolizje

  • Zgłoszone kolizje 1 536

Koszt ubezpieczenia auta
klasy średniej (zł)

  • Średnia cena OC 359

Średnie ceny paliw (zł)

  • LPG 2,85
  • ON 7,78
  • PB 6,55

Stacje ładowania
pojazdów elektrycznych

km2/ 1 stację2,1
Stacje ładowania43

Średni koszt wymiany
opony 205/55 R16 (zł)

Felga aluminiowa34
Felga stalowa30

Sprawdź, ile kosztuje obecnie wymiana opon w Sosnowcu.

Porównaj miasta

Sprawdź, jak zmieniały się wyniki z poszczególnych kategorii na przestrzeni lat.

Miasto:
Rok:
Miasto:
Rok: