Kręci nas recykling

Ogólnopolska kampania proekologiczna Oponeo
Druga edycja

#KręciNasRecykling

Sprzątamy zużyte opony!

Niebezpieczne substancje wydzielane przez odpady szkodzą środowisku oraz nam wszystkim. Aby zapobiegać ich rozkładowi i dążyć do czystego, zdrowego otoczenia, organizujemy 50 akcji sprzątania śmieci, w tym zużytych opon zalegających na terenach zielonych. Dołącz do inicjatywy. Razem możemy więcej!

Zostań wolontariuszem
Sadzimy
drzewa

Kupując ogumienie w OPONEO z usługą montażu, możesz bezpłatnie oddać zużyte opony w warsztacie samochodowym po wymianie na nowe. Serwisy biorące udział w akcji oznaczyliśmy logiem kampanii. W trakcie Kręci Nas Recykling - od 21 marca do 22 kwietnia 2023 - za każdy oddany komplet opon posadzimy jedno drzewo.

Oddaj zużyte opony
Wspieramy schroniska dla zwierząt

W tegorocznej edycji dodatkowo będziemy wspierać schroniska dla zwierząt. Do kampanii włączymy ducha rywalizacji. 10 gmin, które w czasie swoich zbiórek uprzątną największą ilość odpadów, będzie mogło wybrać placówki, które OPONEO wesprze finansowo.

Wspieramy schroniska
Dominik Dobrowolski Dominik Dobrowolski

Ekolog i podróżnik. Społecznik roku wg Tygodnika Newsweek Polska w 2022r. Członek Rady Naukowej Hydropolis. Organizator wielu akcji ekologicznych: „Recykling Rejs”, „Cycling Recycling”, „Recykling daje owoce”. W ramach akcji „Eko Walentynki” zebrał miliony zużytych baterii, a pod hasłem #KręciNasRecykling zainicjował wspólnie z Oponeo największą w Polsce akcję sprzątania i zbiórki zużytych opon.

Dowiedz się więcej
Dołącz do akcji sprzątania w Twojej okolicy

Dołącz do akcji sprzątania w Twojej okolicy!

Wraz z lokalnymi sztabami organizujemy akcje sprzątania terenów zielonych w całej Polsce! Za zebrane opony sadzimy drzewa, w zeszłym roku zasadziliśmy ich prawie 3 tysiące, w tegorocznej edycji chcemy temu wynikowi dorównać, a Ty możesz się do tego przyczynić. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy zaplanowana jest akcja i dołącz jako wolontariusz!

Mapa województw Kontury województw

akcje nadchodzące

akcje zakończone

Nadchodzące zbiórki Zakończone zbiórki

Gdzie oddać zużyte opony?

Wyrzucanie i niewłaściwe składowanie zużytych opon jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także niezgodne z prawem. Jeżeli chcesz bezpłatnie zutylizować ogumienie, istnieje kilka możliwości.

 • Serwis
  partnerski
  0

  Serwis partnerski OPONEO Jeśli zamówisz opony na OPONEO.PL z opcją „dostawa z montażem” do serwisu partnerskiego oznaczonego zielonym logiem kampanii, możesz w tym samym serwisie bezpłatnie pozostawić zużyte ogumienie. Zutylizujemy je za pośrednictwem Centrum Utylizacji Opon.
  Lista serwisów partnerskich

 • PSZOK 0

  PSZOK lub MPSZOK w Twojej gminie W każdej gminie funkcjonują PSZOK-i lub MPSZOK-i. To miejsca, gdzie możesz oddać opony do pojazdów o całkowitej wadze do 3,5 ton. Każdy punkt indywidualnie ustala zasady, na jakich przyjmuje odpady. Dokumentem, który może być od Ciebie wymagany podczas wizyty, jest potwierdzenie uregulowania płatności za wywóz śmieci.

 • Śmieciarka 0

  Wywóz odpadów wielkogabarytowych Część gmin umożliwia mieszkańcom oddanie zużytych opon (do pojazdów o łącznej wadze do 3,5 tony) w ramach cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Jeżeli chcesz zutylizować ogumienie, sprawdź na stronie internetowej Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, jakie zasady obowiązują w Twojej miejscowości.

Wyrzucanie opon jest szkodliwe dla środowiska Wraz z upływem czasu ogumienie pozostawione w środowisku ulega defragmentacji. Toksyczne mikroplastiki zatruwają glebę, a następnie przenikają do wody. Są zagrożeniem dla zdrowia i życia, nie tylko zwierząt, ale także ludzi.

Drzewo

Recykling opon

Co dzieje się z oponami, które oddajemy do punktu zbiórki? Najczęściej przetwarzane są one na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odzysk energetyczny, co oznacza, że surowiec staje się alternatywnym źródłem energii. Drugi, bardziej pożądany, to recykling materiałowy. W wyniku, którego powstają nowe przedmioty użytkowe.

Jak działa recykling opon i gdzie możesz oddać zużyte opony?

Partnerzy akcji

Partner strategiczny II edycji

Tegorocznym partnerem strategicznym akcji jest Grupa Recykl S.A. Dzięki tej współpracy część zebranych opon zostanie przerobiona na najwyższej jakości granulat gumowy, a następnie przekazana - za symboliczną złotówkę - firmie REKOPLAST Kompozyt. W ten sposób materiał odzyskany ze zużytych opon zamieni się w gumowe maty izolacyjne, które w 100% nadają się do dalszego recyklingu.

Pozostali partnerzy, którzy aktywnie włączyli się do akcji

Bydgoska Fundacja Zielone Jutro Już drugi rok intensywnie działa w ramach akcji Kręci Nas Recykling. Aktywnie realizuje cele w terenie, efektywnie zbierając i utylizując odpady, w tym także opony zalegające na terenach miasta Bydgoszczy i okolic. Również w tym roku pod szyldem Fundacji przeprowadzone zostaną kolejne akcje sprzątania.

Rekoplast Polski producent szerokiej gamy mat izolacyjnych z granulatu gumowego pochodzącego z recyklingu opon samochodowych. Celem firmy jest wytwarzanie produktów użytkowych z surowców wtórnych w oparciu o innowacyjne technologie. Działalność prowadzimy w zgodzie z obowiązującymi przepisami i wymogami, dotyczącymi bezpieczeństwa produktów oraz w pełnym poszanowaniu i wsparciu dla środowiska naturalnego.

Czysty Wałbrzych Grupa ludzi widzących potrzebę edukacji ekologicznej i pracy u podstaw, aby poprawić los środowiska, w którym żyjemy, jak i nas samych. Organizacja non profit z Wałbrzycha, która organizuje oraz uczestniczy w proekologicznych inicjatywach, zwłaszcza związanych ze sprzątaniem Ziemi i walką z jej zaśmiecaniem. Przewodnie hasło Stowarzyszenia to „DziałaMy lokalnie, myśliMy globalnie".

Artykuły

W konsultacji z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim stworzyliśmy artykuły, w których znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące recyklingu opon. Jeżeli szukasz podpowiedzi, co zrobić ze starymi oponami czy chcesz dowiedzieć się, jak przebiega proces ich recyklingu, to miejsce dla Ciebie!