Menu

Artykuły o oponach » strona 5

Opona z dętką – charakterystyka

08 lutego 2019

Opony dętkowe, często zwane również klasycznymi, w zasadzie nie są już stosowane w samochodach. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy zapomnieć o tym przełomowym dla przemysłu oponiarskiego oraz automobilizmu okresie, gdy modele dętkowe były czymś powszechnym. W tym artykule przypominamy historię ich powstania, zasadę funkcjonowania, wady i zalety.

Czytaj więcej

Opony z kolcami, a warunki w Polsce

05 lutego 2019

Czym jest kolcowanie opon i w jakich warunkach takie rozwiązanie się sprawdza? Przekonaj się, czy w Polsce tego typu ogumienie jest dozwolone. Poznaj najważniejsze wady i zalety opon kolcowanych.

Czytaj więcej

Opona radialna - charakterystyka

01 lutego 2019

Od zastrzeżenia patentowego opony radialnej przez francuską markę Michelin w 1946 roku minęło już ponad 70 lat. Z perspektywy czasu, wydarzenie to całkowicie odwróciło trendy w dziedzinie produkcji ogumienia. Lata 50. XX wieku okazały się cezurą, po której cały świat zwrócił się od opon diagonalnych w stronę radialnych.

Czytaj więcej

Komplet felg - inny na lato i zimę

31 stycznia 2019

Sezonowe wymiany opon stają się standardem. Większość kierowców jest świadoma pozytywnego wpływu takich działań na bezpieczeństwo. Z drugiej strony wielu narzeka, że wymiana opon wiąże się z kosztami. W skali kilku lat rosną one do sporych sum. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Czytaj więcej

Opony ciężarowe – jakie powinno być prawidłowe ciśnienie?

25 stycznia 2019

Motocykl, osobówka czy samochód ciężarowy – rodzaj pojazdu nie ma znaczenia, ponieważ wszystkich obowiązuje jedna zasada: ciśnienie w oponach należy kontrolować regularnie. Jednak to kierowcy ciężarówek powinni najdokładniej przyglądać się swoim oponom. Optymalne ciśnienie jest dla nich podstawą komfortowej pracy, a trudne warunki (dalekie trasy i znaczne obciążenie) przyspieszają proces naturalnego uchodzenia powietrza z ogumienia.

Czytaj więcej

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

25 stycznia 2019

Zastanawiasz się, jak rozróżnić opony zimowe od letnich? Sprawdź, jakie różnice występują między modelami sezonowymi w zakresie użytej mieszanki, zastosowanej rzeźby bieżnika oraz oferowanych osiagów.

Czytaj więcej