Podczas zakupu nowego auta wybierać można spośród wielu odcieni karoserii, aby w końcu zdecydować się na ten, który najbardziej nam się podobna. Podobnie jest z felgami, zwłaszcza aluminiowymi, które oferowane są w niezliczonej liczbie kombinacji wzorów, kolorów oraz wykończeń. A co z ogumieniem? Okazuje się, że kierowcy mają wiele pomysłów na to, jak uczynić je wyjątkowym.

Kolorowe napisy najczęściej występują na sportowych oponach.Kolorowe napisy najczęściej występują na sportowych oponach.

Kolorowe opony

Kolorowe opony samochodowe to elementy wizualnego tuningu, które kojarzyć mogą się nam głównie ze światem motorsportu. W końcu na ulicach raczej nie zobaczymy całych czerwonych albo zielonych egzemplarzy – na torze wyścigowym już tak. Prezentują się one bardzo efektownie, co więcej mogą zostawiać za sobą kłęby wielobarwnego dymu, co naprawdę robi wrażenie. Ale o ile ma to swoje zastosowanie na pokazie podczas zawodów driftowych, to w codziennym użytkowaniu niekoniecznie.

Ogumienie stosowane w pierwszych samochodach było kremowo-białe i nie bez przyczyny z biegiem lat nabrało czarnego koloru. Za ciemny odcień odpowiada przede wszystkim domieszka sadzy, bez której ogumienie nie miałoby odpowiednich właściwości. Uogólniając – byłoby mniej bezpieczne i trwałe. Stąd trudno szukać na rynku również kolorowej opony, która otrzymałaby homologację do użytku na drogach publicznych. Jeśli już na „farbowane” modele trafimy, to przeważnie mają one przeznaczenie pokazowe i przy okazji są dość drogie.

A co z oponami samochodowymi, które mają charakterystyczne białe boki? Dedykowane są one przede wszystkim do oldtimerów, a ich produkcją – oczywiście za pomocą współczesnych technologii, zajmują się wyspecjalizowane firmy. Ogumienie dedykowane do klasyków prezentuje się doskonale, podkreślając przy tym wyjątkowość aut sprzed kilku dziesięcioleci. Niewątpliwie zdarza się także, że i do nowoczesnych samochodów powstają opony z białym paskiem, ale te, niekierowane do sportowych wozów, to raczej wyjątki.

Dla kierowców, którym wyjątkowo podoba się zaczerpnięty od oldtimerów efekt jasnych boków, wyjściem mogą być białe nakładki na opony. Zazwyczaj wykonywane są one z tworzywa sztucznego, a montuje się je pomiędzy oponą i rantem felgi. Rozwiązanie to nie należy jednak do najtrwalszych, ponieważ zdarza się, że elementy te się przecierają lub nawet gubią podczas jazdy.

Nakładki na opony dają efekt białych pasków.Nakładki na opony dają efekt białych pasków.

Malowanie opon 

Aby nadać autu do codziennej jazdy bardziej sportowego, aniżeli klasycznego sznytu, niektórzy kierowcy stawiają na opony z białymi napisami. Jak osiągnąć ten efekt? Najprościej jest kupić model, który od początku spełnia nasze oczekiwania. Wybór co prawda nie jest szeroki, ale można znaleźć pojedyncze egzemplarze, np. w ofertach znanych producentów.

Białe napisy na oponach można też wykonać samodzielnie, domowymi metodami. Jedną z nich jest użycie specjalnej naklejki na opony – zazwyczaj podkreśla ona markę lub model ogumienia. Można też zdecydować się na inny tekst, co daje spore pole do popisu. Rozwiązanie to nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, choć może być kosztowne, bo cena za jedną literę wynosi od kilku do kilkunastu złotych. A koła są przecież cztery.

Zdecydowanie bardziej ekonomiczne jest ręczne malowanie napisów na oponach. Popularne jest zarówno wypełnianie całych liter – fabrycznie wyróżniających się na boku, jak i samych ich konturów. Potrzebna będzie do tego specjalna, elastyczna farba do opon oraz pewna ręka, bez której efekt naszych starań może być co najmniej niezadowalający. Precyzja jest kluczowa! Na szczęście na rynku znaleźć można wiele produktów ułatwiających wykonanie tego zadania. Należy do nich biały marker do opon, którym można precyzyjnie rysować linie. Farby do malowania opon nierzadko oferowane są również w małych pojemniczkach z dołączonym pędzelkiem.

Opony z białymi napisami wyglądają bardzo ciekawie.Opony z białymi napisami wyglądają bardzo ciekawie.

Z całą pewnością nie warto słuchać internetowych porad, mówiących, że wystarczy nam zwykły, biurowy korektor lub flamaster, bo te szybko się wykruszą lub stracą kolor, a ogumienie ostatecznie będzie wyglądać mało estetycznie. Dedykowany pisak do opon dobrej jakości sprawi, że efekt naszej pracy utrzyma się nieco dłużej. Musimy być jednak przygotowani na to, że ten wymarzony, kolorowy napis po pewnym czasie będzie wymagał poprawek

Zanim jednak w ruch pójdzie mazak do opon (naklejki z resztą też), pamiętajmy o oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu malowanej powierzchni, a także o przeczytaniu instrukcji na opakowaniu.

Świecące wentyle samochodowe – hit czy kit?

Jak przy każdej innej metodzie na wizualny tuning samochodu, odpowiedź na to pytanie jest kwestią gustu. Jeżeli jednak chcemy zamontować świecące wentyle do auta, należy pamiętać, że ich użytkowanie jest niezgodne z polskim prawem. Dlatego zamiast tego lepiej rozważyć zakup nowych felg aluminiowych, które mogą wyróżnić się wzorem i kolorem. Obok nich na pewno nikt nie przejdzie obojętnie.