Dowiedz się, co ma wspólnego ABS z ryzykiem uszkodzenia opony podczas gwałtownego hamowania.

Jaki jest związek ABS-u z oponami?

W pewnych sytuacjach bardzo duży – wystarczy gwałtowne i bardzo mocne hamowanie, nawet na najrówniejszej drodze, aby w samochodzie niewyposażonym w system ABS doszło do splackowania opony

Jak duże są szanse uszkodzenia opony podczas gwałtownego hamowania w samochodzie bez ABS?

Wysokie. Prędkość wcale nie musi być duża. Wystarczy 80-90 km/h (być może mniej), a hamowanie wcale nie musi być samego do zatrzymania.

Zużyty bieżnik opony.

Zużyty bieżnik opony.

A może wystarczy hamować pulsacyjnie?

Niektórym kierowcom wydaje się, że są w stanie tak pulsacyjnie hamować, że nie dojdzie do zblokowania się kół. Mają rację – wydaje im się. Rzecz jasna jeśli mówimy o sytuacjach ekstremalnych, kiedy wybieramy między „dzwonem” a zdrowiem. Oczywiście, do takich sytuacji wcale nie musi dojść, ale mogą się one każdemu i bez jego wpływu.

Czy ABS "ratuje" opony także na suchej jezdni?

Na ogół akcentuje się zalety ABS-u na mokrej nawierzchni, gdzie umożliwia on ominięcie przeszkody. System przydaje się jednak także na suchej jezdni. O ile na mokrej nawierzchni zablokowane koło wcale nie oznacza znaczącego starcia bieżnika w jednym miejscu, zwanego splackowaniem, to na suchym wystarczy awaryjne hamowanie z 90 km/h i to niekoniecznie do zatrzymania pojazdu aby opona albo opony (na ogół na przedniej osi) nie nadawały się już do użytku.

Czy uszkodzenie chociażby jednej opony oznacza konieczność wymiany dwóch?

Tak. Ponieważ przynajmniej na jednej osi należy mieć jednakowe ogumienie – ten sam bieżnik i taką samą głębokość rowków. Różnice, zwłaszcza rodzaju bieżnika, na mokrej jezdni mogłyby skończyć się fatalnie.