Coroczny ranking miast przyjaznych kierowcom to idealna okazja, aby sprawdzić, jak wypadła miejscowość, w której mieszkamy na tle pozostałych. W tegorocznym zestawieniu w kategorii miejscowości liczących powyżej 300 tysięcy mieszkańców Łódź ponownie zajęła czwarte miejsce. Sprawdź, co zmieniło się na przestrzeni roku.

Łódź ponownie na czwartym miejscu w rankingu miast przyjaznych kierowcom.Łódź ponownie na czwartym miejscu w rankingu miast przyjaznych kierowcom.

W tegorocznym zestawieniu miast najbardziej przyjaznych kierowcom Łódź wypadła stosunkowo dobrze. W kategorii miejscowości powyżej 300 tysięcy mieszkańców uplasowała się ponownie na czwartym miejscu, tuż za Wrocławiem. Utrzymanie pozycji sprawia, że Łódź znajduje się w połowie stawki. Miasto uzbierało w tegorocznym rankingu łącznie 37 punktów, to o dwa mniej w porównaniu do 2018 roku. Przyjrzyjmy się kategoriom, w których Łódź wypadła najlepiej, a także tym, gdzie należałoby coś zmienić.

Najtańsze paliwo w Łodzi

Ceny paliw to dla kierowców jeden z najistotniejszych aspektów. W miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców Łódź ponownie znalazła się na czele stawki okazując się bezkonkurencyjną. Za litr benzyny bezołowiowej trzeba było zapłacić 4,93 zł. Mimo, iż to o 5 groszy więcej niż w 2018 roku, to i tak w Łodzi tankowanie było najtańsze. Najwięcej musieli zapłacić kierowcy w Bydgoszczy, bo aż 5,00 zł. Średnia cena benzyny bezołowiowej według miast znajdujących się w rankingu wzrosła o 1,01%.

Za litr oleju napędowego zmotoryzowani w Łodzi musieli zapłacić 4,99 zł, czyli osiem groszy więcej aniżeli w 2018 roku. Niestety nie tylko w Łodzi cena poszybowała w górę. W całym kraju zanotowano wzrost o 1,95% w stosunku do 2018 roku. Z kolei kierowców tankujących LPG czekało pozytywne zaskoczenie. Za litr gazu musieli zapłacić zaledwie 2,05 zł. To o dziesięć groszy mniej w porównaniu do roku 2018. Gaz w tej samej cenie był również w Lublinie. Z kolei taniej od łodzian tankowali tylko mieszkańcy Poznania, bowiem 2,04 zł. Najwięcej, bo aż 2,15 zł musieli zapłacić warszawiacy i gdańszczanie. Średnia cena za LPG spadła o 6,30% w stosunku do 2018 roku.

Wypadki w Łodzi? Nie zdarzają się często

Łódź podobnie jak w poprzednim roku zajęła wysokie trzecie miejsce pod względem najmniejszej liczby zgłoszonych kolizji i tym samym uplasowała się w ścisłej czołówce. W tej dziedzinie zdobyła 7 punktów, na dziewięć możliwych. To świetny wynik zważywszy na fakt, że niska liczba kolizji wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo poruszania się po mieście. Przyczynia się to również do oszczędności, bo przecież każda, nawet najmniejsza stłuczka może wiązać się z wydatkami po stronie kierowcy. Na szczęście wypadki drogowe w Łodzi zdarzają się stosunkowo rzadko w porównaniu z innymi miastami w Polsce.

W ubiegłym roku odnotowano 6181 stłuczek. Wynik ten przeliczony został na 1000 mieszkańców, tak by lepiej zobrazować, jak pod tym względem prezentują się pozostałe miejscowości. Lepiej jest tylko we Wrocławiu, tutaj wypadki drogowe zdarzają się najrzadziej (4628), a także w Gdańsku (3834) i Szczecinie (3287). Wśród najniebezpieczniejszych miast w Polsce to właśnie w stolicy kierowcy jeżdżą najmniej ostrożnie. Tylko w ciągu ubiegłego roku w Warszawie odnotowano aż 27687 stłuczek.

Ubezpieczenie OC w Łodzi

W tej kategorii Łódź uzyskała pięć punktów na dziewięć możliwych, oznacza to, że koszty za ubezpieczenie plasują się na umiarkowanym poziomie w skali całego kraju. Średnia cena OC dla najpopularniejszych aut z klasy średniej wynosi tutaj 632 zł. W porównaniu do ubiegłego roku ubezpieczenie OC w Łodzi potaniało o niemal 100 złotych (727zł). Niemniej jednak miasto zaliczyło spadek z czwartej pozycji. Wszystko za sprawą faktu, że średnia cena ubezpieczenia OC w naszym kraju jest niższa w porównaniu do roku 2018. Najniższy koszt wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców poniosą mieszkańcy Lublina (536 zł) oraz Krakowa (599 zł).

Stawka za ubezpieczenie OC samochodu jest uzależniona od wielu czynników, takich jak: wiek pojazdu, historia kolizji, doświadczenie kierowcy czy właśnie miasto, po którym się poruszamy.

Wymiana opon w Łodzi

Posiadacze aut doskonale wiedzą, że utrzymanie samochodu wiąże się z kosztownymi obowiązkami. Poza jego ubezpieczeniem, kierowcy średnio dwa razy do roku decydują się na wymianę ogumienia. Średnia cena za wymianę opon w Łodzi wynosi 26,61 zł za jedno koło. W porównaniu z 2018 rokiem zanotowano wzrost o 1,60 zł. To niemal o ponad 6 zł więcej aniżeli w Lublinie, gdzie zapłacimy średnio 20,14 zł. Przy korzystaniu z usługi wymiany ogumienia na nowe przy czterech sztukach różnica ta staje się istotna. Niestety koszty zmiany opon na nowe wzrosły we wszystkich miastach w Polsce.

Z jaką prędkością przez Łódź?

Korki to obecnie zmora większości kierowców poruszających się w dużych aglomeracjach. Jak na tle innych miast wypadła Łódź? W kategorii „średnia prędkość” samochodów zajęła ona czwarte miejsce. W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia to spadek z drugiej pozycji, więc łodzianie nie będą zachwyceni faktem, że ich miasto niestety stało się bardziej zakorkowane. W centrum miasta kierowcy pojadą z prędkością 27 km/h, poza nim 41 km/h. Najszybciej poruszają się zmotoryzowani w Lublinie, gdzie przez miasto przejedziemy z prędkością 31 km/h, a poza jego granicami 42 km/h.

Łódź – strefa płatnego parkowania

Średnio za godzinę postoju kierowca będzie musiał zapłacić tutaj 3,13 zł. Dokładnie tyle samo, co w ubiegłorocznym zestawieniu. To sprawia, że w kategorii „parkowanie” Łódź otrzymała 5 pkt, przez co uplasowała się w połowie stawki. Strefa płatnego parkowania w Łodzi obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach między 8:00 a 18:00. Najtaniej ponownie jest w Szczecinie. Za pozostawienie samochodu w centrum miasta na cztery godziny zapłacisz tam średnio 2,43 zł. Zdecydowanie najdrożej jest w Krakowie, gdzie koszt pozostawienia auta w strefie płatnego parkowania wynosi zawrotne 5 zł.

Nowoczesne rozwiązania? Nie w Łodzi

W kwestii nowoczesnych rozwiązań niestety Łódź pozostaje daleko w tyle. Od poprzedniego roku nie zmieniło się za wiele w tej kwestii. Miasto nie posiada infrastruktury Park N Go, inaczej Parkuj i Jedź, która ma na celu zachęcić kierowców do pozostawienia swoich samochodów, w celu dalszego przemieszczania się komunikacją miejską. Rozwiązanie to pomaga zmniejszyć natężenie ruchu w miastach.

Infrastruktura nie uległa znacznemu rozwojowi. Stacji ładowania samochodów elektrycznych w Łodzi jest zaledwie 13, z czego jedna stacja przypada na 23 km2 miasta. Najlepiej pod kątem ekologicznej jazdy wygląda stolica. W Warszawie znajduje się 140 stacji służących naładowaniu elektrycznego auta.

Carsharing w Łodzi?

W tegorocznym zestawieniu rankingu miast przyjaznym kierowcom pojawiła się ósma, zupełnie nowa kategoria. Carsharing, czyli tak zwany system wspólnego korzystania z aut osobowych, udostępnianych za opłatą. Zjawisko to coraz prężniej rozwija się w naszym kraju. W zestawieniu wszystkie miasta w Polsce liczące powyżej 300 tysięcy mieszkańców za wyjątkiem Szczecina otrzymały po jednym punkcie. Czas pokaże, które z nich wyjdzie na prowadzenie w kolejnych latach.