Quady cieszą się ciągle rosnącą popularnością na rynku polskim. Coraz częściej możemy je spotkać nie tylko na zamkniętych odcinkach terenowych, ale również na drogach publicznych. Obecnie niemal każdy kojarzy te ciekawe maszyny, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu były one uważane za coś dziwnego i niestandardowego.

Quad, nazywany zamiennie przez wielu również „wszędołazem” to pojazd mający pozwolić użytkownikowi wjechać w każde, nawet z pozoru niedostępne miejsce. W języku angielskim określany jest jako „ATV” czy All Terrain Vehicle. Prekursorem dzisiejszego quada był trójkołowy pojazd zaprojektowany oraz wyprodukowany w latach 60. ubiegłego wieku przez konstruktorów japońskiej Hondy.

Honda TRX 450
Honda TRX 450 (fot. Honda).

Dopiero 20 lat później stwierdzono, że dla poprawy poziomu bezpieczeństwa kierowcy należy zastąpić jedno przednie koła dwoma. Wpłynęło to na lepsze zachowanie pojazdu oraz większą stabilność. Z wyglądu klasyczny wszędołaz przypomina skrzyżowanie motocykla oraz małego samochodu terenowego.

Ze względu na wygląd, zastosowanie oraz specyfikę działania, quady w głównej mierze możemy podzielić na sportowe oraz przeprawowe. Różnice między tymi dwoma typami są najbardziej widoczne, poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne dla każdej z  grup.

Quady sportowe – agresywne i dynamiczne

Quady sportowe wykonywane są z lekkich materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej trwałości. Wygląd zazwyczaj podkreśla agresywny styl, a plastikowa obudowa wyprofilowana jest tak, by zachować ostre kąty i dynamiczną sylwetkę. W sportowych czterokołowcach nie ma co szukać przesadnych wygód. Ich wyposażenie ograniczone jest do koniecznego minimum. Wszystko po to, by móc zagwarantować jak najlepsze osiągi oraz najniższą możliwą wagę. Zazwyczaj waha się ona w przedziale ok. 150 – 200 kg.

Yamaha YFZ 450
Yamaha Raptor 700R (fot. Yamaha).

Z uwagi na konieczność osiągnięcia odpowiedniego poziomu przyczepności quady sportowe mają bardzo nisko umiejscowiony środek ciężkości. Stosuje się szeroki rozstaw kół oraz krótką i niewysoką bryłę. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na napęd, który w zdecydowanej większości przypadków przenoszony jest na jedną oś (4x2). Zazwyczaj dotyczy on tylnej osi, a moc przekazywana jest na koła za pomocą łańcucha. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia je spośród innych pojazdów typu ATV są koła. W zależności od osi różnią się rozmiarem.

Na przedniej osi stosuje się węższe opony o większej średnicy felgi, natomiast na tyle sytuacja jest odwrotna – używa się opony o większej szerokości na mniejszej obręczy. Taki podział ma na celu zapewnić zarówno łatwiejsze i bardziej sprawne kierowanie, ale również zwiększoną przyczepność oraz lepsze trzymanie w zakrętach. Do najbardziej popularnych wszędołazów sportowych zalicza się takie modele jak: Honda TRX 450, Suzuki LTZ 400 czy Yamaha YFZ 450.

Komfortowe i praktyczne quady przeprawowe

Quady przeprawowe wyróżniają się o wiele bardziej masywnym, terenowym wyglądem. Do ich produkcji używa się obszernej plastikowej zabudowy oraz dużych błotników. Na komfort jazdy w dużej mierze wpływają takie elementy budowy jak wygodna kanapa, bagażniki czy wodoodporne schowki. Wszystko po to, by było praktycznie oraz wygodnie. Waga takiej maszyny zazwyczaj przekracza 250 kg, natomiast rekordowe modele potrafią dochodzić nawet do 350 kg.

Yamaha Grizzly
Yamaha Grizzly (fot. Yamaha).

„Przeprawówki” mają mniejszy rozstaw osi, za to są dłuższe oraz wyższe. Jest to świadome działanie powodujące zwiększenie prześwitu. Z racji swojego zastosowanie pojazdy ATV tego typu mają za zadanie sprawdzać się w bardzo trudnych warunkach. Napęd przenoszony jest na obie osie (4x4), w zależności od modelu jest on stały albo odłączany. Niektórzy producenci stosują również typowo terenową funkcję – blokadę mechanizmu różnicowego.

„Wszędołazy” dla każdego

Bezprecedensowym atutem quadów przeprawowych jest automatyczna skrzynia biegów. Jest to duże udogodnienie podczas jazdy w terenie, ponieważ kierowca może skupić się na drodze bez konieczności dobierania odpowiedniego biegu do danej chwili. Uwagę zwrócić trzeba również na szeroką gamę rodzajów opon dedykowanych do konkretnego zastosowania. Inne opony powinny być stosowane w przypadku jazdy np. w terenach piaszczystych, a inne np. w terenach błotnistych. Cechą wspólną jest jednak ich wysoki bieżnik. Opony stosowane w quadach użytkowych są niemal identyczne na obu osiach. Zazwyczaj jednak koła tylne są nieco szersze. Jednymi z najbardziej popularnych modeli przeprawowych są: Suzuki Kingquad, Yamaha Grizzly czy Honda Rincon.

 

Sprawdź naszą ofertę opon do quadów

 

Quady ewoluują wraz z rosnącymi potrzebami i oczekiwaniami nowych klientów. Producenci starają się wychodzić naprzeciw potencjalnym klientom tworząc coraz to bardziej zaawansowane technicznie modele. Niemal każdy duży producent wszędołazów ma w swojej ofercie pojazdy dedykowane do różnego zastosowania. Ciekawą tendencją jest tworzenie modeli uniwersalnych, łączących w sobie zalety zarówno ATV sportowych jak i przeprawowych. Powstają dzięki temu np. quady sportowe z napędem na 4 koła.

 

dlaczego warto