Każdy kierowca pojazdów typu ATV (ang. All Terrain Vehicle, popularnie nazywany quadem, wszędołazem) wie, że jedną z najbardziej istotnych rzeczy w każdym pojeździe jest odpowiednio wybrany komplet kół.

Quad Yamaha
Prawidłowo dobrane opony wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy (fot. yamaha-motor.eu).

W zależności od tego po jakiej nawierzchni chcemy się poruszać, powinniśmy zastosować dedykowany typ bieżnika. Założenie na pojazd opon adekwatnych do potrzeb pozytywnie wpływa na jego kierowalność, przyczepność czy płynne pokonywanie zakrętów. Ma to również kolosalne znaczenie w kwestii hamowania, co bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa.

Szosowe

Pierwsza grupa to opony szosowe - dedykowane dla kierowców preferujących jazdę quadami sportowymi po asfalcie. Taki typ ogumienia, podobnie jak w przypadku opon do samochodów osobowych, ma za zadanie gwarancję odpowiedniej przyczepności zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. 

Co bardzo istotne, wybierając komplet opon szosowych należy zwrócić uwagę na homologację drogową (dopuszczenie ich do użytku na drogach publicznych). Pamiętajmy o tym, ponieważ większość opon ATV takiej homologacji nie posiada.

Quad Kawasaki
Przed zakupem opon warto zastanowić się na jakich nawierzchniach będą eksploatowane (fot. kawasaki.com).

Popularnymi modelami użytkowanymi w przypadku opon szosowych jest Duro DI2020 Scorcher i Journey P354.

Uniwersalne

Kolejną grupę stanowią opony uniwersalne, idealnie nadające się do jazdy po suchych nawierzchniach szutrowych oraz leśnych. Jest to najbardziej wszechstronne ogumienie, które dobrze poradzi sobie w każdym niezbyt wymagającym terenie. W głównej mierze stosuje się je we wszędołazach z napędem na tylną oś, same bieżniki posiadają zaś raczej delikatną budowę (najczęściej opony 2-warstwowe i 4-warstwowe).

Jednymi z najbardziej znanych modeli tego typu są: Duro DI2025 Power Grip, ITP Terracross czy Journey P350.

Suzuki quad
Opony powinny być kupowane rozsądnie i świadomie, aby spełniać oczekiwania użytkownika (fot. suzukicycles.com).

Terenowe

Ostatnią, najbardziej wymagającą grupę stanowią opony terenowe, dedykowane do jazdy w ciężkich warunkach. Takie opony wybierają zazwyczaj doświadczeni kierowcy quadów przeprawowych o dużej mocy silnika, poszukujący przygód na bardzo wymagających nawierzchniach. Opony te posiadają z reguły bardzo wysoki bieżnik o zwiększonej wytrzymałości (6-warstwowe i 8-warstwowe). Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo szybkie samooczyszczanie.

Do najpopularniejszych przedstawicieli tej kategorii należy zaliczyć modele: Duro DI2010 Buffalo, ITP Mude Lite AT/XL, Journey P351 (wszystkie opony nadające się do jazdy w błocie) czy ITP Sand Star (opona dedykowana do jazdy w terenach piaszczystych).

Kawasaki ATV
Opony terenowe są wyposażone w wysoki bieżnik o zwiększonej wytrzymałości (fot. kawasaki.com).

W przypadku ogumienia dedykowanego do czterokołowców typu ATV bardzo ważny jest przemyślany wybór. Kupowany produkt musi w 100% spełniać oczekiwania użytkownika, musi być dobrany w sposób rozsądny i świadomy. Opony quadowe są bardzo różnorodne w swoim przeznaczeniu i w zależności od typu, na który się zdecydujemy, mogą diametralnie zmienić zastosowanie naszego wszędołaza. Do zupełnie innych zadań będzie nadawał się pojazd sportowy wyposażony w opony typowo szosowe, do innych zaś przeprawowy, na który założymy bieżnik typowo terenowy. Przed zakupem warto zastanowić się w jakich miejscach ATV będzie głównie eksploatowany oraz z jakimi nawierzchniami będzie miał styczność.

Sprawdź naszą ofertę opon do quadów

 

dlaczego warto