Quad zapewnia maksimum radości z jazdy, dopiero kiedy jest idealnie przygotowany do preferowanego styl prowadzenia oraz pokonywanych tras. Dlatego niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego ogumienia, które spełni oczekiwania kierowcy. Jednym z najważniejszych aspektów, na który należy bezwzględnie zwrócić podczas kupowania opon do quada, jest ich rozmiar.

Opony do quada muszą sprawdzać się nawet w najtrudniejszym terenie.

Jakie opony do quada?

Quady to czterokołowe motocykle o bardzo szerokiej gamie zastosowań. W zależności od potrzeb kierowcy mogą być użytkowane do jazdy wyczynowej w trudnym terenie, wyścigowej lub rekreacyjnej. Na rynku ogumienia nie brakuje różnych wariantów i modeli, z czego większość jest zróżnicowana pod względem dostosowania do nawierzchni np. piasku, błota lub śniegu.

Opony do ATV (ang. all-terrain vehicle) występują w wielu odsłonach, przystosowanych do jazdy po łąkach, bagnach czy torach wyścigowych. Do najpopularniejszych należą również opony szosowe do quada. Niezależnie jednak od rodzaju, na który się zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na dopasowanie rozmiaru do posiadanych felg oraz wersji pojazdu.

Opony quad – parametry rozmiaru

Wybór odpowiedniego rozmiaru koła do quada jest istotny dla bezpieczeństwa i wydajności jazdy. Montaż ogumienia adekwatnego do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań użytkownika pozytywnie wpłynie na zachowanie pojazdu na każdej nawierzchni.

W przypadku opon do quada możemy spotkać się z dwoma sposobami zapisu rozmiaru:

Zapis metryczny – przypomina klasyczne oznaczenia opon samochodowych. Przykładowo wymiar 250/60-10 odczytamy w następujący sposób:

  • 250 – szerokość opony wyrażona w milimetrach.

  • 60 – wysokość opony, opisana jako jej procentowy udział w szerokości, np. 60 to 60% z 250 mm.

  • 10 – średnica felgi mierzona w calach.

Zapis calowy – charakterystyczny dla opon motocyklowych. Wszystkie wartości wyrażone są w calach, np. opony quad 16x8-7, gdzie:

  • 16 – wysokość całkowita opony (średnica zewnętrzna).

  • 8 – szerokość opony.

  • 7 – średnica felgi.

Opony zimowe do quada – czy są odmienne od modeli letnich?


Większość opon ATV poradzi sobie w suchych warunkach. Jednak problem zaczyna się, jeśli chcemy jeździć quadem w aurze typowo zimowej. Projekty na ten sezon stanowią na ogół zbiór kilku standardowych form. Najczęściej łączą w sobie cechy modeli uniwersalnych i błotnych. Posiadają także nieco szerszą budowę bieżnika, o większych odstępach między blokami. Usprawnia to oczyszczanie ogumienia ze śniegu w trakcie obrotu.

Opony zimowe do quadów różnią się nieco budową bieżnika.

Opony do quada – jaki rozmiar dobrać?

Opony typu quad ATV muszą mierzyć się z trudnym terenem i dynamiczną jazdą. Stosowanie odpowiedniego rozmiaru jest więc nie tyle użyteczne, co wręcz obowiązkowe, jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą silnika oraz bezpieczeństwem na trasie.

Eksperci na ogół zalecają stosowanie wymiarów homologowanych, czyli wskazanych przez producenta pojazdu. Jednak doświadczenie pokazuje, że kierowcy chętnie zmieniają je na bardziej odpowiednie do ich potrzeb.

W przypadku opon dedykowanych do quadów sportowych mamy do czynienia z dwoma rozmiarami zależnymi od osi pojazdu. Na przedniej stosujemy modele węższe, o większym rozmiarze calowym, natomiast na osi tylnej szersze, o mniejszej średnicy obręczy.

Quady sportowe posiadają zazwyczaj napęd na tylną oś i w tym przypadku nie musimy pilnować tej samej wysokości opon.

Poniżej zamieszczamy popularne zamienniki:

  • przód (najczęściej rozmiar fabryczny to 21x7-10) możemy zastosować rozmiar np. 22x7-10, 23x7-10,

  • tył (najczęściej rozmiar fabryczny to 20x10-9) możemy zastosować rozmiar np. 20x11-9, 22x11-9, 22-12-10.

Jazda wyczynowa quadem sprawia wiele radości.

W quadach użytkowych stosuje się niemal identyczne opony na obu osiach. Ewentualna różnica polega na tym, że ogumienie tylne jest najczęściej nieco szersze od przedniego.

Poniżej zamieszczamy popularne zamienniki:

  • przód (najczęściej rozmiar fabryczny to 25x8-12) możemy zastosować np. 26x9-12, 27x9-12, 28x9-12, 30x10-12

  • tył (najczęściej rozmiar fabryczny to 25x10-12) możemy zastosować np. 26x11-12, 27x11-12, 28x11-12, 30x10-12

Należy oczywiście pamiętać o tym, że nowo wybrany rozmiar musi zmieścić się w nadkolu, być dostosowany do pojemności pojazdu (im mocniejszy silnik, tym większą oponę można stosować) oraz odpowiednio dobrany do posiadanej felgi.

Wybierz rozsądnie

Zamienniki opon mogą wpłynąć na polepszenie parametrów jezdnych. Jest to jednak dozwolone tylko w przypadku quadów z napędem na jedną oś. Dobierając nowe rozmiary do ATV z napędem 4x4, należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej synchronizacji kół na obu osiach. W przeciwnym przypadku może nawet dojść do uszkodzenia mechanizmu napędowego.
 

Tanie opony do quadów nie oferują odpowiedniego dostosowania do terenu, mogą tym samym mocno ograniczyć możliwości jazdy. Warto o tym pamiętać w trakcie wyboru ogumienia. Jeśli chcemy poruszać się po bardzo trudnym terenie z dużą prędkością, warto zainwestować w modele od znanych i szanowanych producentów z bogatym doświadczeniem.

Należy być także uważnym, kupując używane opony do quada. Ogumienie na trasie dość często ulega uszkodzeniom lub przetarciom, które uzupełnia się przy pomocy łatek. O ile rozwiązanie to jest dobre na krótką metę, to jednak przy dłuższym użytkowaniu może być niebezpiecznie. Warto więc dobrze obejrzeć opony przed zakupem, a najlepiej oddać do profesjonalnego zakładu na analizę stanu.