Kupowanie prezentów to sztuka, którą przy odrobinie chęci i zaangażowania może opanować każdy. Największym wyzwaniem jest jednak dobranie go dokładnie pod zainteresowania wybranej osoby. Podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów na to, co sprawić prawdziwemu miłośnikowi motoryzacji. Od prostych, funkcjonalnych drobiazgów, po przydatne akcesoria do samochodu.

Samochód z kokardą.Jest wiele możliwych prezentów związanych z motoryzacją.

Akcesoria dla kierowców ceniących porządek

Samochód dla wielu kierowców jest niemal jak drugi dom. Choć jego wnętrze oferuje nieporównywalnie mniej przestrzeni, to przy odpowiedniej ergonomii, może być ono bardzo funkcjonalne.

Najbardziej dokuczliwe problemy to zwykle te z pozoru najdrobniejsze. Chociażby to, co zrobić z naszym telefonem, portfelem i resztą zawartości kieszeni w trakcie jazdy. Podczas długiej podróży trzymanie ich w kurtce czy spodniach może być niewygodne oraz niepraktyczne. Dlatego na pierwszy ogień proponujemy prezent bardzo uniwersalny, a przy tym niedrogi. Antypoślizgowa mata, wykonana z sylikonu czy żelu, którą kładziemy na kokpicie samochodu, pozwala bezpiecznie odłożyć nawet kruche przedmioty, bez obaw o ich ześlizgnięcie. Dzięki chropowatej powierzchni dobrze przylegają do niej nawet monety. To bardzo praktyczny prezent dla kierowcy, który często gorączkowo szuka portfela przed okienkiem autostradowym.

Jeśli adresatem naszego prezentu jest osoba ceniąca sobie porządek, możemy pójść o krok dalej i kupić dla niej samochodowy organizer. To rodzaj pojemnika z komorami i przegródkami, który pozwala uporządkować przewracające się po samochodzie przedmioty. Znajdziemy w nim miejsce na trójkąt ostrzegawczy, apteczkę czy gaśnice – czyli nasze obowiązkowe wyposażenie, ale także na wodę, zapasowe żarówki, lewarek czy butelki z płynami eksploatacyjnymi. Taki prezent z pewnością ucieszy każdego, ponieważ przydatne gadżety do samochodu nigdy nie wychodzą z mody.

Zobacz nasz test organizerów samochodowych:


Odwieczny problem ze smartfonem

Mata antypoślizgowa jest dobrym rozwiązaniem, żeby odłożyć telefon w bezpieczne miejsce na czas jazdy. Co jednak, jeśli chcemy korzystać z niego jako nawigacji i mieć go w razie czego zawsze pod ręką?

W takiej sytuacji pomysłem na prezent będzie samochodowy uchwyt do telefonu. Większość z nich jest uniwersalna i nie wymaga specjalnego dopasowania do modelu smartfona. Jeśli jednak uznamy to rozwiązanie za zbyt banalne, możemy wybrać uchwyt magnetyczny. W przeciwieństwie do standardowych nie posiada on ramionek zaciskowy. Telefon przykłada się tylko do płaskiej, magnetycznej powierzchni, która przyciąga specjalną płytkę montowaną na lub pod tylną klapką. Ten gadżet dla kierowcy pozwoli na błyskawiczną stabilizację smartfona, a przy tym jest dość nietuzinkowy.

Telefon w uchwycie samochodowym.Telefon w samochodzie często służy jako nawigacja i musi być cały czas pod ręką.

Działającą na podobnej zasadzie alternatywą dla wersji magnetycznych mogą być tzw. stickery. To rodzaj uchwytów wykonanych ze specjalnej gumy, którą przyklejamy do wybranej powierzchni, a następnie przytwierdzamy do niej telefon. Rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne. Możemy nie tylko przykleić telefon na kokpicie jako nawigację, ale także do oparcia fotelu, co umożliwi chociażby wygodne oglądanie filmu pasażerom z tyłu samochodu. 

Gadżety dla kierowców zawodowych i nie tylko

Każdy lubi od czasu do czasu nabyć jakąś nowinkę technologiczną, która wpływa pozytywnie na komfort życia. Gadżety samochodowe często mają jeszcze dodatkową zaletę – zwiększają bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Dlatego świetnym pomysłem na prezent dla kierowcy może okazać się zestaw głośnomówiący. Za jego pośrednictwem możemy odbierać połączenia, bez odrywania rąk od kierownicy. Szczególnie interesujące są modele sterowane głosem, które umożliwiają podstawową obsługę telefonu przy pomocy prostych komend typu: „odbierz”, „rozłącz”. Urządzenie w chwilach wolnych od rozmów można wykorzystać do odtwarzania audiobooków lub utworów za pomocą aplikacji do słuchania muzyki. Warto jednak pamiętać, że część nowych samochodów posiada już takie urządzenia na podstawowym wyposażeniu.

Telefon w ręce wewnątrz samochodu.Zestaw głośnomówiący pozwala ograniczyć używanie rąk do obsługi telefonu.

Doskonałym pomysłem na prezent dla nowego kierowcy, choć sprawdzi się także w przypadku tych bardziej doświadczonych, jest zestaw czujników do parkowania. Te proste nakładki przyklejamy do tylnego zderzaka. Łączą się one z odbiornikiem wewnątrz samochodu, który wydaje dźwięk w razie ryzyka uderzenia w obiekt znajdujący się w naszej martwej strefie. Prezent nie jest wyjątkowo drogi, a pozwoli oszczędzić wiele nerwów i wydatków związanych z potencjalną wizytą u lakiernika.

Koniec z szukaniem kluczyków do auta!

Następny gadżet jest nie do końca przeznaczony do samochodu, choć mocno z nim związany. Jest to lokalizator do kluczy w formie breloka. Wariantów jest multum, od kosztujących raptem kilka złotych zawieszek, które odpowiadają dźwiękiem np. na nasz gwizd, po zaawansowane modele z lokalizatorami GPS, które łączą się z aplikacją w telefonie. Ta druga opcja przyda się także w odwrotnej sytuacji, gdy mamy klucze, a nie możemy znaleźć telefonu. Po wciśnięciu przycisku na breloku nasz telefon zacznie generować charakterystyczny hałas, który pomoże nam w jego zlokalizowaniu. Urządzenie możemy doczepić także do naszego roweru, zostawić w samochodzie na zatłoczonym parkingu lub włożyć do torebki.

Nieco mniej oczywistym, ale równie praktycznym prezentem jest ładowarka samochodowa lub rozdzielacz. Dostępnych jest wiele zabawnych wariantów w kształcie superbohaterów, paczki papierosów lub zwierzątek. Prezent z pewnością nie raz się przyda, gdy w samochodzie podróżować będzie więcej osób.

Więcej gadżetów do samochodu znajdziecie w naszym filmie:

Prezenty przeciw zimie

Zima to wyjątkowo uciążliwy okres dla większości kierowców. Nie tylko ze względu na trudniejsze warunki jazdy, ale także częstsze awarie samochodu (szczególnie akumulatora) oraz konieczność porannego oczyszczania samochodu. Zdajemy sobie sprawę, że prezenty typu zmiotka do śniegu lub skrobaczka do szyb są niezbyt ekscytujące. Mamy więc lepszą propozycję – Jump starter.

To urządzenie, które pozwala samodzielnie uruchomić wyładowany po nocy akumulator. Działa na podobnej zasadzie co klasyczny powerbank. Montujemy go na klemach, a on dostarcza akumulatorowi odpowiedniej ilości energii do zapłonu. To bardzo przydatny rodzaj akcesoria do samochodu na prezent dla każdego kierowcy.

Jaki prezent dla kierowcy TIR-a?

Wybierając prezent dla kierowcy TIR-a pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim wygodę użytkowania na trasie. Dlatego bardzo ciekawym pomysłem może być przenośny ekspres do kawy. Z pozoru wygląda jak zwykły termos, jednak pozwala zaparzyć pod ciśnieniem świeżą, aromatyczną kawę, nawet stojąc na przydrożnym parkingu. Jedyne czego potrzebujemy, to nieco zmielonej kawy i gorącej wody, resztę zrobi za nas samo urządzenie. Filtr możemy połączyć w zestaw z kubkiem podróżnym, który pozwoli zabrać naszą świeżo zaparzoną kawę w dalszą drogę.

Rozsypane ziarna kawy.Przenośny ekspres pozwoli zapomnieć o drogiej kawie na stacji benzynowej.

Bardzo praktyczny gadżet do ciężarówki stanowi lodówka turystyczna, którą możemy podłączyć pod zasilanie samochodowe. Pozwoli dłużej zachować świeżość posiłków czy schłodzić napoje w ciepłe dni. Nieco tańsze, choć o wiele mniej wydajne są tzw. lodówki jednodniowe, czyli oparte o wkłady chłodzące, które na noc musimy umieścić w zamrażalniku.