Wybór odpowiedniego ogumienia na zbliżający się sezon letni może przyprawić o zawrót głowy. Ilość dostępnych modeli potrafi być przytłaczająca, a wyłowienie spośród nich perełki zdecydowanie nie należy do najprostszych zadań. Z myślą o naszych użytkownikach przygotowaliśmy zestawienie nowości na lato 2019. Wśród nich znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy nowinek technologicznych, jak i kierowcy poszukujący bardziej budżetowych rozwiązań.

Sezon letni to okres często zmieniających się warunków.

Wybrane nowości na zbliżający się sezon letni 2019*

*Zestawienie prezentuje nowości katalogowe na sezon letni 2019. Modele w niektórych rozmiarach mogły debiutować na przestrzeni okresu 2018/2019.

Nokian i Continental wyznaczają standardy

Producenci klasy premium nieustannie wskazują nowe kierunki rozwoju branży oponiarskiej. Wykorzystują w swoich modelach innowacyjne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości materiały, które przekładają się na bezpieczeństwo oraz osiągi. Do wiodących przedstawicieli segmentu niezmiennie należą koncerny Nokian i Continental, a ich propozycje na zbliżający się sezon letni są tego najlepszym przykładem.

Nokian Wetproof – opona „wodoodporna”

Fiński koncern to niekwestionowany ekspert od trudnych warunków drogowych. Ich najnowszy model Wetproof został stworzony z myślą o często zmieniającej się pogodzie w okresie letnim. Za bezpieczeństwo kierowcy odpowiada autorska technologia stref bezpieczeństwa.

Model wyróżnia się przede wszystkim w trakcie intensywnych opadów deszczu. To wtedy można poczuć pełnię drzemiącego w nim potencjału. Niezależnie od ilości zalegającej wody jazda zawsze jest precyzyjna, bezpieczna i efektywna, a droga hamowania znacznie skrócona.

Najważniejsze cechy opony Nokian Wetproof:

 • Koncepcja podwójnej strefy bezpieczeństwa zakłada stworzenie bieżnika z dwóch autonomicznych obszarów odpowiadających za: przyczepność oraz sterowność. Technologia gwarantuje bezpieczeństwo w zróżnicowanych warunkach, a przy tym także obniżone spalanie paliwa poprzez redukcję oporów toczenia.
   

 • Samoblokujące się rowki w technologii „responsive lock” zazębiają się przy nacisku czoła opony na drogę. W ten sposób pomagają zachować stabilność jazdy na mokrej nawierzchni.
   

 • Mieszanka Aqua Hybrid zwiększa przyczepność opony podczas podróżowania w deszczu. Dzięki budowie z polimerów i zmodyfikowanej krzemionki pokonywanie kilometrów na trasie jeszcze nigdy nie było tak bezpieczne.

Zobacz, jak prezentuje się Nokian Wetproof:

Nokian Wetproof

Continental EcoContact 6 – stworzona z myślą o ekonomii jazdy

Nowość od niemieckiego koncernu Continental EcoContact 6 to opona skonstruowana z myślą o najwyższej efektywności paliwowej. Ekonomia jazdy jest zasługą zmienionej geometrii bieżnika oraz innowacyjnej mieszanki Green Chili 2.0. Samochód na oponach EcoContact 6 jest oszczędniejszy i emituje mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Najwyższa jakość wykonania oraz idealnie dobrane komponenty zapewniają długą i bezpieczną eksploatację, z której zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający kierowcy. Sprawia to, że EcoContact 6 to opona jakiej jeszcze na rynku nie było.

Najważniejsze cechy opony Continental EcoContact 6:

 • Autorska mieszanka gumowa Green Chili 2.0 wpływa na znaczne przedłużenie przebiegów osiąganych przez opony. Rozwiązanie oparte jest o połączenie polimerów i specjalnie dobranych dodatków, które zapobiegają nadmiernemu usztywnianiu się konstrukcji modelu.
   

 • Dodatek z krzemionki w mieszance Green Chili 2.0 pomaga optymalizować strefę kontaktu opony z nawierzchnią. Znacznej redukcji ulegają opory toczenia, a to prowadzi do oszczędności paliwowych.
   

 • Innowacyjna budowa rowków barkowych sprawia, że opona skutecznie walczy z aquaplaningiem. Zapobiega wpadaniu przez samochód w niekontrolowany poślizg w deszczowej aurze. Specjalne nacięcia na rowkach dodatkowo wspierają samochód w trakcie dynamicznych manewrów, zapobiegając odkształcaniu się gumy przy wysokich obciążeniach.

Continental EcoContact 6

Lato w Europie to nie tylko wysokie temperatury, lecz także częste burze i opady deszczu.

Marki skazane na sukces - Kleber oraz Hankook

Nowe opony letnie Kleber Dynaxer HP4 oraz Hankook Ventus S1 Evo3 K127 to dwa modele, które idealnie wpisują się w koncepcję klasy średniej. W swoich projektach wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, oparte o wiedzę oraz doświadczenie projektantów. Dzięki pasji oraz ciągłemu dążeniu do rozwoju  oba koncerny pozostają zawsze zaledwie o krok za klasą premium, oferując jednak swoje flagowe produkty w cenach bardzo atrakcyjnych dla kierowców.

Kleber Dynaxer HP4 - długo wyczekiwany następca

Nie jest łatwo mierzyć się z oczekiwaniami kierowców po bardzo ciepło przyjętym modelu Dynaxer HP3. Jednak czwarta generacja serii Dynaxer zdecydowanie nie zawodzi. Wprowadza do projektu wiele innowacji, które przekładają się na bardzo wysokie osiągi.

Najważniejsze cechy opony Kleber Dynaxer HP4:

 • Szerokie rowki wzdłużne w środkowej strefie bieżnika minimalizują ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Niezwykle efektywny system odprowadzania wody sprawił, że model w kilku rozmiarach otrzymał najwyższą klasę przyczepności według europejskich standardów etykietowania.
   

 • Mieszanka gumowa udoskonalana przez ponad 100 lat doświadczeń pozwala na stabilne zachowanie opony na suchej oraz mokrej nawierzchni. Możesz jeździć bezpiecznie w preferowanym stylu jazdy oraz przy różnych obciążeniach.
   

 • Technologia samoblokującej się rzeźby bieżnika wpływa na obniżenie oporów toczenia oraz redukcję wytracania energii. Dzięki temu efektywność paliwowa samochodu wzrasta, co zmniejsza wydatki kierowcy.

Kleber Dynaxer HP4

Sekret tkwi w równowadze - Hankook Ventus S1 Evo3 K127

Hankook to marka z dużymi ambicjami, która produkty zawsze tworzy zgodnie z własną filozofią. Wszystkie wyroby koreańskiego producenta charakteryzują się idealną równowagą między wysokimi osiągami, bezpieczeństwem oraz komfortem jazdy. Nie inaczej jest w przypadku modelu Ventus S1 Evo3 K127.

Projekt bieżnika stworzono na bazie dwóch autonomicznych stref. Centralną wyposażono w większą liczbę klocków, które poprawiają skuteczność hamowania i przyspieszania na mokrych nawierzchniach. Zewnętrzne bloki odpowiadają za idealną przyczepność w trakcie manewrowania oraz komfort akustyczny.

Najważniejsze cechy opony Hankook Ventus S1 Evo3 K127:

 • Opasanie wzmacniane włóknami aramidowymi zwiększa wydajność modelu na suchej nawierzchni, wspierając samochód w trakcie startu oraz nabierania prędkości. Mocna stopka bez łączeń zapobiega zerwaniu się opony z felgi podczas dynamicznego ruszania.
   

 • Dwuwarstwowe usztywnienie z włókna oraz stalowy drut w opasaniu skutecznie pochłaniają energię uderzenia, chroniąc przed przypadkowymi uszkodzeniami.
   

 • Rowki o zazębiającej się budowie podnoszą przyczepność samochodu na mokrej nawierzchni, sprawiając że jazda jest niezwykle precyzyjna.
   

 • Unikalna mieszanka gumowa Aqua Pine powstała na bazie żywic z drzew iglastych, które zapobiegają odkształcaniu się bieżnika. Dodatek z oleju roślinnego zapewnia stabilny tor jazdy nawet w trakcie intensywnych opadów deszczu.

Poznaj oponę Hankook Ventus S1 Evo3 K127:

Hankook Ventus S1 Evo3 K127

Z myślą o oszczędnych kierowcach – Barum oraz Neolin

Klasa ekonomiczna to dobry wybór dla kierowców, którzy poszukują oszczędności. Atrakcyjne ceny nie muszą jednak oznaczać braku jakości. Wielu producentów segmentu budżetowego w swoich ofertach posiada opony bezpieczne, trwale i wydajne. Świetnym przykładem mogą być obie zaprezentowane przez nas nowości na sezon letni 2019.

Bezpieczne podróżowanie na długich trasach w okresie wakacyjnym wymaga dobrego ogumienia.

Barum Bravuris 5HM – niezastąpiony towarzysz na każdą podróż

Barum to bardzo popularny producent z sektora ekonomicznego. Na europejskim rynku obecny jest od 1945 roku, a o jakość jego wyrobów dba grupa Continental.

Nowość od czeskiego producenta na zbliżający się sezon - Barum Bravuris 5HM, to idealny przykład wysokiej jakości opony z sektora ekonomicznego. Model zaprojektowano z myślą o długich przebiegach i komforcie jazdy.

Seria „HM” swoją nazwę zawdzięcza zaawansowanej mieszance „High Mileage” opartej o technologie polimerowe. Zużycie opon następuje o wiele później, zapewniając znacznie wydłużoną eksploatację.

Najważniejsze cechy opony Barum Bravuris 5HM:

 • Aż trzy unikalne żebra centralne z systemem nacięć poprzecznych skutecznie rozkładają nacisk na całą powierzchnię bieżnika. W ten sposób model pracuje równomiernie, zużywa się powoli i służy dłużej.
   

 • Bloki boczne o zamkniętej budowie oraz opatentowany układ szczelin blokujących zwiększają sztywność konstrukcji, dzięki czemu jazda jest precyzyjna i bezpieczna.
   

 • Ulepszone komponenty wulkanizacyjne odczuwalnie ograniczają zużywanie paliwa przez samochód, redukują nagrzewanie konstrukcji opony oraz chronią ją przed deformacjami.

Zobacz oponę Barum Bravuris 5HM:

Barum Bravuris 5HM

Debiutant o dużych ambicjach - Neolin Neogreen+

Marka Neolin na rynku europejskim pojawiła się stosunkowo niedawno i wielu kierowców może nie być zaznajomionych z jej specyfiką. Należy ona do koncernu Yanchang Rubber odpowiedzialnego przede wszystkim za rozpoznawalną markę Duraturn.

Produkty Neolin stanowią most między wysokimi osiągami a atrakcyjną ceną, i są wyrazem ambicji koncernu na odnalezienie miejsca na rynku ogumienia typu High Performance. 

Model Neogreen+ wykorzystuje nowoczesny bieżnik asymetryczny oraz interesujące rozwiązania technologiczne, które z pewnością zyskają uznanie wśród wielu kierowców.

Najważniejsze cechy opony Neolin Neogreen+:

 • Krzemionkowa mieszanka gumowa odpowiada za obniżanie oporów toczenia, które przekładają się na lepszą ekonomię jazdy. Rozwiązanie sprawdza się przy wysokich temperaturach, ograniczajac ich wpływ na stan opony.
   

 • System redukcji hałasu oparty o skokową budowę bieżnika zmniejsza wytwarzany przez toczenie hałas, sprawiając że podróżowanie jest bardzo komfortowe oraz ciche.
   

 • Żłobione rowki centralne umieszczone między blokami chronią przed groźnym zjawiskiem aquaplaningu, błyskawicznie transportując wodę poza powierzchnię bieżnika. Proces osuszania wspomagają stopniowe lamele i nacięcia poprzeczne.

Interesuje Cię model Neolin Neogreen+? Dowiedz się więcej:

Neolin Neogreen+

Sezon letni często spędzamy w podróży.

Odpowiednio dobrane opony gwarancją zadowolenia

Przy wyborze ogumienia najważniejsze jest dostosowanie go do potrzeb samochodu oraz indywidualnych preferencji kierującego. Jedynie idealnie dopasowane opony zapewnią odpowiednie poziomy bezpieczeństwa i komfortu. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto przejść kilka kroków i zweryfikować nasze oczekiwania:

1. Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem dla bezpieczeństwa kierowcy jest dobór parametrów technicznych ogumienia. Uwzględnić należy tutaj przede wszystkim takie kwestie jak: rozmiar opon, indeks prędkości oraz indeks nośności. Najlepiej kierować się homologacjami udostępnianymi przez producenta.

2. Korzystając z dostępnych zamienników opon należy sprawdzić zakres zmian dla konkretnego modelu samochodu. Średnica całkowita koła zawsze powinna być zachowana. Jeśli nie wiesz jakie niehomologowane rozmiary możesz stosować w swoim samochodzie, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora zamienników opon.

3. Dokładnie określ swoje potrzeby, pod które dobierzesz odpowiedni wzór bieżnika oraz klasę opon. Ważne są czynniki takie jak:

 • najczęściej pokonywane trasy (autostrady, ruch miejski, czy raczej teren lub górskie szlaki)

 • preferowany styl jazdy (jazda umiarkowana, sportowa, czy off-roadowa)

 • rodzaj pojazdu oraz jego przeznaczenie (pojazdy terenowe, miejskie, szosowe, mieszane)

 • budżet (pozwala określić klasę poszukiwanych opon: premium, średnia, ekonomiczna)
   

Na koniec warto również zasięgnąć opinii ekspertów, których wyrazem są coroczne testy prestiżowych organizacji motoryzacyjnych, takich jak ADAC, Autobild, AMS czy AutoZeitung.

Sprawdź również:

Opony terenowe