Od kilku lat między kierowcami toczą się spory czy opon z Chin są warte zakupu czy lepiej decydować się na produkty marek znanych od lat. Postanowiliśmy włączyć się w dyskusję i przyjrzeć się tematowi w kontekście opon ciężarowych.

Czy młodzi producenci, którzy rozwinęli swoje biznesy przy okazji dynamicznego wzrostu gospodarczego w Państwie Środka są gotowi konkurować z renomowanymi markami? Dotyczy to każdych opon, ale w kontekście pojazdów ciężarowych jeszcze bardziej przybiera na sile. W końcu samochód ciężarowy z niesprawnymi oponami stanowi jeszcze większe zagrożenie niż osobówka, a wszelkie awarie opon wiążą się z bardzo wysokimi kosztami.

Scania P
Zakup opon ciężarowych z Chin może być dobrym rozwiązaniem (fot. scania.com).

Producent producentowi nierówny

Na terenie Chin działa co najmniej kilkadziesiąt firm, które w swojej ofercie posiadają opony ciężarowe. Każda z nich dysponuje innym doświadczeniem i zapleczem technologicznym. W związku z tym opon z Chin nie można “wrzucać do jednego worka”. Można spotkać i dobre i złe opony z tego kraju.

Europejskim importerom zależy na utrzymaniu klientów, bo niezadowolony klient bez wahania ucieknie do konkurencji. Dlatego technologie stosowane przez wielu chińskich producentów są bardzo zbliżone do marek ekonomicznych pochodzących z Europy. Do klasy premium jeszcze im daleko, ale sprawdzona marka chińska to zakup w pełni bezpieczny.

Warto wiedzieć, że najwięksi producenci opon na świecie korzystają z usług chińskich fabryk lub będą z nich korzystać w przyszłości. Ma to duży wpływ na rozwój opon chińskich, ponieważ tamtejsi producenci mogą bezpośrednio podpatrywać technologie stosowane przez liderów rynku. Często niektóre z rozwiązań czy maszyn są wręcz użyczane chińskim producentom przez zachodnie koncerny. Nie jest to kwestia miejsca produkcji, a raczej przestrzegania pewnych procedur.

Poza tym opony legalnie sprzedawane w Europie muszą uzyskać odpowiednie homologacje. Jeśli opona nie spełnia określonych norm, to po prostu nie zostanie dopuszczona do sprzedaży.

fabryka opon
Chińscy producenci też korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Dla kogo opony ciężarowe z Chin?

Chińskie opony ciężarowe stoją na przyzwoitym poziomie, ale nie są to oczywiście produkty z najwyższej półki. W związku z tym polecane są do pojazdów, które pokonują krótsze trasy oraz nie jeżdżą w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Opony ciężarowe z Chin sprawdzą się po prostu przy umiarkowanym użytkowaniu.

To lepsze rozwiązanie niż zakup opon bieżnikowanych i znacznie lepsze niż wybór opon używanych. Ich wewnętrzna konstrukcja nie jest wyeksploatowana tysiącami kilometrów jazdy. Nowe opony zawsze będą miały większą jednorodność niż bieżnikowane czy używane. Zapewnią przez to bardziej komfortową jazdę.

Pamiętaj, że to są nowe opony. Nawet jeśli dotarcie do producenta i wyegzekwowanie gwarancji jest utrudnione, to w świetle polskiego prawa sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, która obowiązuje zarówno w przypadku zakupu indywidualnego, jak i na firmę. W związku z tym opony ciężarowe z Chin są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż opony bieżnikowane, a tym bardziej używane.

 

Zobacz naszą ofertę opon ciężarowych

 

dlaczego warto kupić w oponeo