Liczba kradzieży aut w Polsce systematycznie maleje. Co prawda jeszcze daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie pozostawienie otwartego samochodu z kluczykiem w stacyjce nie robi na nikim wrażenia, ale i tak jest już lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Według danych udostępnionych przez policję w 2018 roku skradziono dokładnie 9075 aut. W porównaniu z rokiem 2017 to o 1100 przypadków mniej. Skala zjawiska w naszym kraju jest stosunkowo niewielka, bowiem na 10 tysięcy pojazdów zaledwie 6 z nich pada łupem złodziei. Mimo wszystko warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Poznaj praktyczne porady, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą.Poznaj praktyczne porady, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą.

W których województwach złodzieje kradną najczęściej?

Według statystyk opublikowanych przez Komendę Stołeczną Policji w Warszawie, w 2018 roku najbardziej zagrożeni kradzieżą byli właśnie mieszkańcy województwa mazowieckiego. Łupem złodziei najczęściej padały samochody japońskich marek. Znikały przede wszystkim Toyoty, a w szczególności modele: Auris, Yaris oraz Avensis. Zaraz za mazowieckim znalazło się województwo śląskie. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach w 2018 roku zanotowała kradzież 1302 samochodów osobowych, pośród których przeważał model Audi A4.

W Warszawie łupem złodziei najczęściej padają auta japońskich marek.W Warszawie łupem złodziei najczęściej padają auta japońskich marek.

W czołówce znalazło się również województwo dolnośląskie. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu odnotowała 1264 kradzieży aut. Najczęściej łupem złodziei padały samochody niemieckich marek, głównie Audi A6 i A4, a także Volkswageny, BMW czy Mercedesy.

Co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Sprawdź poniższe rozwiązania.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – praktyczne porady:

Pamiętaj, aby parkować tylko w bezpiecznych i oświetlonych miejscach.Pamiętaj, aby parkować tylko w bezpiecznych i oświetlonych miejscach.

Nie pozostawiaj w aucie portfela, telefonu, laptopa. Wystarczy chwila nieuwagi ze strony kierowcy, aby złodzieje wykorzystali okazję. Wartościowe rzeczy czy sprzęt pozostawione na widoku sprawiają, że ryzykujesz nie tylko utratą auta, ale również ważnych dokumentów czy kart kredytowych.

Nie zostawiaj otwartego samochodu. Ile razy zdążyło Ci się wysiąść z auta, aby otworzyć bramę czy na szybko coś załatwić? Zapewne nie zamknąłeś go, a może nawet pozostawiłeś z włączonym silnikiem. Niestety pośpiech i nieuwaga w tych sytuacjach może kosztować roztrzepanych kierowców utratę pojazdu.

Parkuj tylko w bezpiecznych i oświetlonych miejscach. Jeśli nie masz swojego miejsca parkingowego w hali garażowej, wybierz parking, który posiada monitoring, a strażnik w nocy rzeczywiście robi obchód. Ważne, aby na posesji znajdowało się również odpowiednie ogrodzenie oraz oświetlenie na całym obszarze.

Trzymaj kluczyki w bezpiecznym miejscu. Najlepiej z dala od drzwi czy okien. Posiadacze aut często pozostawiają je w przedpokoju, co dla złodzieja nie stanowi najmniejszego kłopotu. 

W przypadku, gdy posiadasz samochód z bezkluczykowym otwieraniem, pamiętaj, aby nie przechowywać kluczyka przy wejściu do mieszkania, w przedpokoju ani na parapecie. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w metalowym pudełku lub specjalnym pokrowcu.

Wykup ubezpieczenie AC. To kosztowny wydatek, niemniej jednak nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie w momencie, gdy Twój samochód zostanie skradziony lub zniszczony.

Kradzież samochodu na walizkę

W ostatnich latach najpopularniejszą formą zawłaszczenia przez złodziei jest tak zwana kradzież na walizkę. To najczęstszy sposób dostania się do wnętrza aut, które wyposażone zostały w bezkluczykowe otwieranie samochodu. Zatem, jeśli jesteś posiadaczem pojazdu, którego drzwi lub bagażnik otwierają się w momencie, gdy machasz stopą lub chwytasz za klamkę, wiedz, że niestety możesz paść ofiarą złodziei.

Marka Land Rover wykorzystuje technikę bezprzewodowej transmisji danych UWB.Marka Land Rover wykorzystuje technikę bezprzewodowej transmisji danych UWB.

Według raportu ADAC z 2019 roku skraść można niemal każde auto. Wyjątkiem są Jaguar i-Pace, Land Rover Discovery oraz Range Rover, ale tylko te w najnowszych wersjach. W teście ADAC na liście samochodów odpornych na kradzież na walizkę znalazł się również Infiniti Q30, w którym pomimo udanej próby otworzenia drzwi, nie udało się odpalić silnika. O częściowym sukcesie można mówić również w przypadku modeli: BMW i3 z rocznika 2014, Mazdy 2 z 2018 roku oraz Volvo XC60 T5 z 2017 roku. Tutaj sytuacja jest zupełnie odwrotna. Silnik został uruchomiony, jednak drzwi nie zostały otwarte.

Dobrym pomysłem wydają się być najnowsze rozwiązania Jaguara i Land Rovera, które wykorzystują technikę bezprzewodowej transmisji danych UWB. Skutecznym zabezpieczeniem samochodu przed kradzieżą mogą być również sensory ruchu. Rozwiązanie te stosowane jest w nowych modelach BMW oraz Mercedesa. Jeżeli kierowca pozostawi kluczyk w bezruchu to samochód nie otworzy się. Dzieje się tak, ponieważ system zabezpieczeń „nie uwierzy”, że jego właściciel podchodzi do auta.

Jak się chronić przed kradzieżą na walizkę? Najpewniejszym rozwiązaniem będzie wyłączenie systemu. W niektórych autach kierowca może zrobić to samodzielnie, a w innych konieczna będzie wizyta w ASO. Niemniej jednak są również takie modele, w których jest to po prostu niemożliwe.

Immobilizer w samochodzie

Bardzo popularnym zabezpieczeniem samochodu przed kradzieżą jest immobilizer. Rozwiązanie to współcześnie znajduje się w podstawowym wyposażeniu auta. Co to jest immobilizer? Jego zadaniem jest zablokowanie układu zapłonowego lub komputera, który steruje jego pracą. Wyjęcie kluczyka ze stacyjki sprawia, że immobilizer blokuje zarówno zapłon, rozrusznik, jak i system zasilania paliwem. Aby ponownie uruchomić samochód, kierowca musi zbliżyć do czujnika immobilisera specjalny transponder (nadajnik).

Alarm samochodowy

To jedna z najchętniej wybieranych przez kierowców form zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Autoalarm ma za zadanie przede wszystkim odstraszyć potencjalnego złodzieja i sprawić, że wydłuży się jego czas dostania się do auta. Jeśli już zdecydujesz się na kupno alarmu do samochodu postaw na droższy model. Te z wyższej półki cenowej wykorzystują dynamicznie generowany kod. Oznacza to, że pilot za każdym razem wysyła inny sygnał. Co za tym idzie kod, który przechwyci złodziej za pomocą skanera, szybko staje się bezużyteczny. Decydując się na alarm samochodowy, pamiętaj, że nie zapewni on pełnej ochrony przed rabunkiem.

Alarm samochodowy nie zapewni pełnego zabezpieczenia auta przed kradzieżą.Alarm samochodowy nie zapewni pełnego zabezpieczenia auta przed kradzieżą.Najbardziej zaawansowane technologicznie opcje potrafią wyczuć nienaturalny ruch karoserii. Natychmiastowa reakcja autoalarmu powoduje uruchomienie syreny oraz świateł. Z kolei alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon zawiadomi właściciela przy pomocy wiadomości SMS, w momencie, gdy coś niepokojącego zacznie dziać się z autem. Im bardziej nietypowe posiadamy zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, tym większe prawdopodobieństwo, że złodziej będzie miał problem z rabunkiem auta.

Pamiętaj, aby w celu zainstalowania autoalarmu udać się do autoryzowanego punktu obsługi. Te zakładane przez przypadkowych mechaników to zazwyczaj tanie i uniwersalne systemy, które nie robią wrażenia na złodziejach. Ile kosztuje założenie alarmu w samochodzie? Cena uzależniona jest od modelu auta.

Lokalizator GPS do samochodu

Rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przez kierowców w celu zabezpieczenia auta przed kradzieżą jest lokalizator GPS do samochodu. Kierowca przy jego pomocy może w każdej chwili sprawdzić położenie auta w czasie rzeczywistym. Zostaje on umieszczony w trudno widocznym i niedostępnym miejscu. Rozwiązania z wyższej półki cenowej zostały wyposażone również w funkcję antyzagłuszacza. W przypadku, gdy wykryta zostanie próba blokowania sygnału GPS, lokalizator poinformuje właściciela auta o zaistniałej sytuacji za pomocą wiadomości SMS. Z kolei najbardziej zaawansowane lokalizatory GPS do samochodu posiadają mikrofon rejestrujący rozmowy odbywające się we wnętrzu auta. Istnieje również możliwość zaznaczenia na mapie obszaru, którego przekroczenie uruchomi alarm.

Lokalizator GPS do samochodu pokazuje położenie auta w czasie rzeczywistym.Lokalizator GPS do samochodu pokazuje położenie auta w czasie rzeczywistym.

Tutaj podobnie, jak w przypadku pozostałych metod zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą postaw na fachową obsługę. Wówczas nie będziesz musiał martwić się o jakość zamontowanego urządzenia, ponieważ autoryzowane punkty posiadają specjalne nadajniki, które skutecznie zagłuszą sygnał GPS.

Inne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Wśród zabezpieczeń auta przed kradzieżą jeszcze kilkanaście lat temu jedną z najczęściej wykorzystywanych form była blokada na kierownicę. Niestety nie było to najlepsze rozwiązanie. Jak na złodziei przystało, bardzo szybko znaleźli sposób na to, jak obejść tę przeszkodę. Wystarczyło odpowiednie narzędzie, by bez większego problemu ściągnęli koło kierownicy, nie mocując się przy tym z blokadą.

Blokada na kierownicę montowana jest na stałe pod kolumną kierowniczą.Blokada na kierownicę montowana jest na stałe pod kolumną kierowniczą.

Obecnie blokady na kierownicę są już o wiele bardziej skuteczne. Montowane są na stałe pod kolumną kierowniczą, a ich unieruchomienie odbywa się przy pomocy specjalnego klucza. Tak zamontowana blokada na kierownicę będzie wymagała od złodzieja zarówno większej kreatywności, jak większej ilości czasu.

Blokada skrzyni biegów to kolejna metoda, która montowana jest na stałe w nadwoziu auta. Sworzeń skutecznie uniemożliwia poruszanie drążkiem skrzyni biegów. Zabezpieczenie to świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku automatycznej, jak i manualnej skrzyni biegów.

Zabezpieczenie felg aluminiowych

Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu felg aluminiowych. To właśnie obręcze wykonane ze stopu aluminium często padają łupem złodziei. Powód? Markowe modele nierzadko wiążą się ze sporym wydatkiem po stronie kierowcy. W celu zabezpieczenia felg aluminiowych można, a nawet trzeba zaopatrzyć się w śruby zabezpieczające do felg aluminiowych lub nakrętki antykradzieżowe do felg. Rozwiązanie to, podobnie jak pozostałe metody, nie daje stuprocentowej gwarancji. Niemniej jednak może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Warto zadbać o zabezpieczenie felg aluminiowych przed kradzieżą.Warto zadbać o zabezpieczenie felg aluminiowych przed kradzieżą.

Na świetny pomysł wpadła marka Ford, dzięki której obręcze zabezpieczymy własnym głosem oraz nakrętką zabezpieczającą. Jak to działa? Zważywszy na fakt, że ludzki głos może służyć w celach identyfikacji biometrycznej, wystarczy, że właściciel wypowie krótkie, bądź dłuższe zdanie. Wówczas fala dźwiękowa zostanie przekształcona w fizyczny wzór, który potem da się wydrukować. Przybiera on postać okręgu, a także zostaje naniesiony na nakrętkę zabezpieczającą. Kierowca otrzymuje specjalnie przeznaczony to tego klucz. Nieregularny kształt wzoru sprawia, że złodziei będzie miał problem przy próbie zrobienia odcisku nakrętki.

Pomimo wielu sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą niestety nie istnieje taki, który w stu procentach zagwarantuje swoją skuteczność. Rabusie są w stanie uporać się zarówno z blokadą na kierownicę, jak i z blokadą skrzyni biegów. Coraz częściej profesjonalni złodzieje radzą sobie nawet z tymi najbardziej zaawansowanymi lokalizatorami GPS do samochodów. Co za tym idzie, dobrym pomysłem okazuje się wykorzystywanie więcej niż jednego rozwiązania.