Opony używane do samochodów ciężarowych budzą sporo wątpliwości. Wielu właścicieli takich pojazdów zastanawia się, czy zakup eksploatowanego już ogumienia jest opłacalny, a jazda na nim bezpieczna. W obliczu tych i innych niewiadomych postaramy się odpowiedzieć na postawione pytanie.  

zbliżenie na koło samochodu ciężarowegoCzy opony ciężarowe używane są dobrym wyborem do auta ważącego kilka ton?

Pod koniec lat 90. opony ciężarowe używane z Niemiec „zalewały” polski rynek. Do zakupu przekonywała ich niska cena, więc na znalezienie nabywców nie trzeba było długo czekać. Handel nienowym ogumieniem ma miejsce po dziś dzień, ale obecnie przeniósł się on głównie do Internetu, co wiąże się z większym ryzykiem. Na aukcjach internetowych trzeba polegać na fotografiach, czy informacjach od sprzedawców, co do których wiedzy i doświadczenia nie zawsze można mieć zaufanie.

Czy warto kupować używane opony do ciężarówek?

Kierowcy kupujący używane opony do ciężarówek, tylko pozornie oszczędzają. Jednocześnie muszą liczyć się z ryzykiem i zdawać sobie sprawę z wielu istotnych kwestii, które mogą mieć wpływ na ich bezpieczeństwo.  

Po pierwsze sprzedawcy nie zawsze są uczciwi wobec kupujących, przez co niezbyt otwarcie mówią o historii danych sztuk czy kompletu. Opony ciężarowe używane często mogą skrywać uszkodzenia konstrukcji wewnętrznej jak, chociażby przerwanie osnowy. Nawet jeśli defekt nie jest widoczny dla oka, nie oznacza to, że go nie ma, a ogumienie w pełni nadaje się do użytku. Modele już eksploatowane można oczywiście poddać specjalistycznej ekspertyzie, ale jest to zupełnie nieopłacalne.

Gdy po jakimś czasie użytkowania ujawni się wada, która będzie dyskwalifikowała oponę z dalszego użytkowania, nabywca nie może skorzystać z gwarancji, jak ma to miejsce w przypadku nabycia nowego kompletu w renomowanym sklepie. Szanse wymiany czy otrzymania zwrotu pieniędzy są bliskie zeru. Ryzyko zakupu ogumienia „z drugiej ręki” może wiązać się więc ze sporymi stratami finansowymi.

Sposób eksploatacji i składowanie także wpływają na ogumienie. Poprzedni właściciel mógł przecież nie dbać o nie, przechowywać w nieodpowiednich warunkach, co ma bezpośredni wpływ na stan techniczny opony ciężarowej. Kupując modele „z drugiej ręki” w tym segmencie aut, istnieje także ryzyko pojawienia się trudności podczas wyważania kół.

Ponadto kierowcy, którzy zastanawiają się nad ich wyborem, zazwyczaj nie znają przebiegu ogumienia czy poziomu bieżnika. Ta ostatnia kwestia jest regulowana, chociażby polskimi przepisami odnoszącymi się do opon ciężarowych i ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Zbyt niska wysokość bieżnika przyczynia się do pogorszenia właściwości trakcyjnych czy nieprawidłowego odprowadzania wody spod czoła opony, co w przypadku auta ważącego kilka ton może prowadzić do groźnych sytuacji na drodze. Dodatkowo należy pamiętać, aby na osi ciężarówki znalazło się ogumienie mające podobnie zużyty bieżnik.

bieżnik opony ciężarowejUżywane opony ciężarowe często mogą mieć niski poziom bieżnika.

Czy opony używane ciężarowe mają zalety?

Nie da się ukryć, że nowe opony ciężarowe nie kosztują mało. Cena za jedną sztukę często przewyższa kwotę, jaką trzeba zapłacić za komplet ogumienia do samochodu osobowego. Argument o dużym wydatku, związanym z zakupem nowej gumy do dużego pojazdu, staje się więc głównym, sugerującym rozejrzenie się za modelem „z drugiej ręki”. Firmy transportowe, aby szukać oszczędności, rozważają również regenerację, czyli bieżnikowanie opon ciężarowych

Warto też zwrócić uwagę na ekologię. Częstym zjawiskiem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach na całym świecie jest wyrzucanie nadających się jeszcze do użytku opon ciężarowych do lasu. Odsprzedawanie lub kupowanie takich modeli jest więc działaniem proekologicznym, ponieważ guma nie niszczy w ten sposób środowiska. Warto jednak pamiętać, że jeśli opona nie nadaje się już do użytku, warto poddać ją recyklingowi.

Używane kontra nowe opony ciężarowe

Sumując wszystkie za i przeciw oponom używanym do samochodów ciężarowych, zdecydowanie lepiej jest postawić na nowy komplet. Dla flot transportowych zakup ogumienia do posiadanych pojazdów to niemała inwestycja, ale „nówki”  mają zdecydowanie więcej zalet. Są trwalsze od „używek”, mniej awaryjne i zapewniają dłuższe przebiegi. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo - kupując nowe ogumienie, mamy pewność co do jakości jego wykonania, dzięki czemu przy zachowaniu sugestii producenta w formie oznaczeń na oponach ciężarowych, możemy poruszać się na nich bez większych obaw.

Jeśli poszukujemy oszczędności, polecamy rozejrzeć się za tańszymi modelami ciężarowymi z klasy ekonomicznej, które zachowają pełnię właściwości jezdnych. Do umiarkowanego użytkowania i na krótsze dystanse korzystnym wyborem mogą być opony ciężarowe chińskich producentów.