Wielu kierowców i właścicieli samochodów ciężarowych zastanawia się która opcja jest lepsza. Nowe czy używane opony ciężarowe? A może rozwiązanie niejako pośrednia, jakim są opony bieżnikowane? Zastanówmy się wspólnie.

Opony ciężarowe to spory wydatek - nie da się tego ukryć. W związku z tym wielu właścicieli firm transportowych poszukuje oszczędności, gdzie tylko się da. Opony używane to dla wielu z nich jedyne wyjście. Na polskim rynku pod koniec lat 90. zaczęło pojawiać się sporo takich opon. Były one sprowadzane z Zachodu (głównie z Niemiec). Są bardzo tanie i szybko znalazły wielu nabywców, co sprawiło, że handel nimi bardzo szybko się rozwinął.

W dalszym ciągu nie ma większych ograniczeń dotyczących importu opon używanych. Od 1 stycznia 2013 r. przywóz do Polski odpadów z tzw. listy zielonej podlega jedynie procedurze informowania.

Musisz wiedzieć, że zakup takich opon niesie jednak ze sobą ryzyko.

uzywane opony
Kupując opony używane nie znasz ich historii.

Czy opony używane mają zalety?

Zwolennicy używanych opon przekonują, że za niewielkie pieniądze można nabyć 2-3 letnie opony klasy premium o przyzwoitej głębokości bieżnika. Poza bardzo niską ceną są to właściwie jedynie korzyści zakupu opon używanych. Wad takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Opony używane są najczęściej niewiadomego pochodzenia.

Musi być jakiś powód, dla którego poprzedni właściciel się ich pozbył. Istnieje prawdopodobieństwo, że wymienił on dobre opony, bo na przykład chciał zainwestować w nowocześniejsze, czy przeznaczone na nieco inne warunki niż dotychczas, ale zdarza się to rzadko.

Opony używane to ryzyko

Kupując opony używane nie dostajesz gwarancji, jak ma to miejsce w przypadku nowych opon. Może to wiązać się ze sporymi stratami finansowymi, ponieważ opony tego typu mogą mieć ukryte wady.

Skąd się biorą ukryte wady w oponach używanych? Mogą one pochodzić z auta po kolizji. Przy zderzeniu często dochodzi do odkształcenia opony i uszkodzenia jej konstrukcji wewnętrznej. Opony używane mogły być też niewłaściwie przechowywane czy użytkowane z niewłaściwym ciśnieniem. Powstałych przez to uszkodzeń nie zobaczysz gołym okiem.

Nikt przed wprowadzeniem do sprzedaży nie bada takich opon pod kątem przerwania osnowy czy innych niewidocznych gołym okiem defektów. Zakupione opony używane można oczywiście poddać specjalistycznej ekspertyzie, ale jest to zupełnie nieopłacalne.

Montaż opon ciężarowych do dużego i ciężkiego pojazdu to zagrożenie nie tylko dla kierowcy, samochodu i towaru, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Niespodziewana eksplozja opony ciężarowej może doprowadzić do tragedii.

Na tego typu opony nie otrzymasz także gwarancji. Gdy po jakimś czasie użytkowania ujawni się wada, nie będziesz miał możliwości wymiany opon czy otrzymania zwrotu pieniędzy.

oponeo radzi

Zdecydowanie odradzamy zakup opon używanych. Opony to jedyny element samochodu, który ma kontakt z drogą. Jeśli poszukujesz oszczędności kup tańsze opony ciężarowe klasy ekonomicznej lub w ostateczności zainwestuj w opony bieżnikowane.

 

Zobacz naszą ofertę opon ciężarowych

 

dlaczego warto kupić w oponeo