Wybór odpowiednich opon do samochodu nigdy nie należy do najprostszych, zwłaszcza w przypadku modeli zimowych. W końcu to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podróżujących w tym wymagającym okresie. Z pomocą strapionym kierowcom przychodzą prestiżowe organizacje eksperckie, przeprowadzające każdego roku testy dla wybranych rozmiarów. Jakie opony w rozmiarze 225/50 R17 trafiły tym razem pod lupę specjalistów z ACE, GTÜ oraz ARBÖ? I która okazała się najlepsza? Przekonajmy się!

Samochód jazdący ośnieżoną drogą.Zima to niezwykle wymagający okres dla kierowcy, ale także samochodu.

Trzy organizacje, dwa kraje, jeden test – ACE/GTÜ/ARBÖ 

Choć każdego roku większość kierowców z zapartym tchem wyczekuje przede wszystkim testów ADAC, to nasi zachodni sąsiedzi mają do zaoferowania o wiele więcej. Za równie prestiżowe i rzetelne badania uznawane są te, przeprowadzane przez drugi największy niemiecki automobilklub – ACE. Zrzeszająca ponad 630 000 członków organizacja regularnie sprawdza obecne na rynku opony, a swoje badania przeprowadza przy współpracy z niemieckim towarzystwem nadzoru technicznego GTÜ oraz austriackim stowarzyszeniem ARBÖ. 

W tym roku zespół niemiecko-austriackich ekspertów sprawdził popularne opony w rozmiarze 225/50 R17, przeznaczonym przede wszystkim do samochodów klasy średniej, modeli rodzinnych oraz niektórych aut dostawczych. Takie ogumienie możemy spotkać chociażby w BMW serii 3, Mercedesie klasy C, Audi A4, Kii Carens, Volkswagenie Sharanie czy Oplu Astrze.

Test opon zimowych ACE/GTÜ/ARBÖ 2020 dla rozmiaru 225/50 R17

MiejsceModelOcena słowna (punktowa*)
1.Bridgestone Blizzak LM005Bardzo polecana (200)
2.BF Goodrich G-Force Winter 2Polecana (194)
3.Goodyear UltraGrip Performance +Polecana (193)
4.Continental WinterContact TS860Polecana (192)
5.Michelin Alpin 6Polecana (185)
6.Fulda Kritall Control HP2Polecana (183)
7.Nokian WR SnowproofPolecana (179)
8.Vredestein Wintrac PROPolecana (175)
9.Falken Euro-Winter HS01Warunkowo polecana (168)

*Punktacja przyznawana jest w 4 kategoriach, maksymalna pula punktów do zdobycia dla opony wynosiła: 260

Wyróżnione opony w teście

Bridgestone Blizzak LM005 – zwycięzca testu 2020

Obecność modelu Blizzak LM005 w tym zestawieniu nie powinna nikogo dziwić. W końcu propozycja od japońskiego producenta premium znalazła w tym roku uznanie w oczach niemal wszystkich motoryzacyjnych ekspertów, plasując się na wysokich pozycjach w różnych testach. Skąd jednak bierze się jej sukces?

Przede wszystkim najnowszy Blizzak to opona dla kierowców, którzy chcą czuć pełną kontrolę nad samochodem, niezależnie od pokonywanej trasy. Odpowiada za to unikalny, podwójny system lameli:

  • Kanaliki 2D zwiększają objętość szczelin, dzięki czemu samochód zachowuje się przewidywalnie w zaśnieżonych warunkach, utrzymując pełną przyczepność.

  •  Lamelki 3D odpowiadają za zwiększanie sztywności klocków, zapewniając płynniejsze i skuteczniejsze hamowanie.

Do zalet modelu z pewnością zaliczyć trzeba także nową technologię nanoselektywną, zastosowaną w mieszance gumowej. Dzięki zwiększonej zawartości krzemionki możesz cieszyć się z pełni osiągów swojego samochodu także na mokrych i ośnieżonych nawierzchniach. Przy współpracy ze zrewolucjonizowaną budową rowków, zapewnia to większe bezpieczeństwo i kontrolę nad autem.

BF Goodrich G-Force Winter 2

Model BF Goodrich G-Force Winter cieszył się sporym uznaniem kierowców, szczególnie korzystających z większych rozmiarów opon. Projektując jego następcę, amerykańscy specjaliści stanęli więc przed niemałym wyzwaniem. Jednak druga odsłona tego modelu z pewnością nikogo nie rozczarowała. Co więcej, docenili ja także eksperci z ACE, którzy w rozmiarze 225/50 R17 umieścili ją na drugim miejscu swojego zestawienia najlepszych opon.

Dwie cechy tej opony wypadły w testach wyjątkowo dobrze, czyli zachowanie na ośnieżonej oraz mokrej nawierzchni. W obu tych kategoriach G-Force Winter 2 znalazł się w ścisłej czołówce. Jest to z pewnością zasługą dopracowanej kierunkowej budowy bieżnika o poszerzonych kanałach barkowych oraz rozbudowanej siatce lameli.


Zwiększona w porównaniu do poprzednika powierzchnia kontaktu opony z nawierzchnią zapewnia przy tym lepsze wrażenia z jazdy i pewniejsze manewrowanie. Zmienione ułożenie poszczególnych elementów bieżnika poprawiło także akustykę, zapewniając cichszą pracę.


Wycieraczki pracujące w samochodzie.Sezon zimowy, choć kojarzy się głównie ze śniegiem, to także okres częstych opadów deszczu.

Goodyear UltraGrip Performance +

Trzecie miejsce w zestawieniu ACE/GTÜ/ARBÖ przypadło innej oponie rodem z amerykańskich dróg. Goodyear UltraGrip Performance + to propozycja skierowana dla kierowców lubujących się w bardziej dynamicznym stylu jazdy. Wyposażona w agresywnie ułożony kierunkowy bieżnik opona pozwala zapomnieć o trudach sezonu zimowego i cieszyć się w pełni z osiągów samochodu.

Nie zapomniano także o bezpieczeństwie, które odgrywa kluczową rolę w trakcie szybszej jazdy. Dlatego też model posiada masywne bloki w strefach barkowych, dzięki czemu utrzymuje odpowiednią sztywność i stabilność przy większych obciążeniach. Szerokie rowki dodatkowo sprawnie odprowadzają nadmiar wody i błota, który gromadzi się pod kołami.

Największą rewolucją jest jednak mieszanka gumowa, wykorzystująca dwie ultranowoczesne technologie opracowane przez Goodyear. Winter GRIP – dla utrzymywania elastyczności w niskich temperaturach oraz Traction Protect, czyli nowa żywica zwiększająca przyczepność na typowo zimowych nawierzchniach.

Continental WinterContact TS860

Tuż za podium znalazła się opona od niemieckiego Continentala. Model WinterContact TS860 jest już na rynku od kilku dobrych sezonów, nieustannie znajdując się w czołówkach kolejnych zestawień. Jest to zasługa przede wszystkim nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w modelu z popularnej serii „TS”:

Na pierwszy plan wysuwa się opracowana przez specjalistów Continentala mieszanka gumowa Cool Chilli na bazie krzemionki, której zadaniem jest nie tylko dbać o wysokie osiągi opon, ale także zapewniać bezpieczeństwo na drogach pokrytych wodą lub śniegiem. Polimerowa struktura materiału doskonale sprawdza się przy niskich temperaturach, zapewniając oponie odpowiednią elastyczność. Co to oznacza dla kierowcy? Przede wszystkim większą kontrolę nad samochodem w trudnych zimowych warunkach, ale także skróconą drogą hamowania na mokrej nawierzchni.

W oponie zastosowano także nowatorski system odprowadzania wody, który minimalizuje ryzyko poślizgu samochodu nie tylko podczas deszczu, ale także występującej często w naszym klimacie gołoledzi. Jeśli dodamy do tego unikalne lamele 3D w technologii SnowCurve, to uzyskamy jeden z najlepszych modeli opon zimowych na rynku. Nie dziwi więc jego wysoka pozycja w tym zestawieniu.


Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 to godny następca całej generacji wyśmienitych modeli na trudne zimowe warunki. Przedstawiciel jednej z najpopularniejszych serii opon na rynku nie mógł umknąć uwadze ekspertów ACE/GTÜ/ARBÖ, którzy sprawdzili jak w rzeczywistości prezentują się osiągi tego modelu.

Szczególnie w jednej z kategorii Michelin wyróżnił się wybitnie, osiągając najlepszy wynik w całym zestawieniu. Mowa o zachowaniu na mokrej nawierzchni. Zwiększona względem poprzednika trakcja opon w trakcie przyspieszania i hamowania zapewnia bezpieczeństwo w tych wymagających warunkach.


Co wyróżnia opony Michelin Alpin 6 od konkurencji? Przede wszystkim nowe technologie odpowiedzialne za utrzymywanie poziomu bezpieczeństwa kierowcy wraz ze zużywaniem się opon:

  • Otwierające się stopniowo rowki w technologii EverGrip utrzymują właściwości modelu przez rekordowo długi czas, odsłaniając kolejne warstwy bieżnika wraz z jego zużywaniem.

  • Mieszanka gumowa Traction Booster Compound pozwala utrzymywać przyczepność opon wraz z przebiegiem eksploatacji. Zapewnia bezpieczeństwo niezależnie od liczby przebytych już kilometrów.

Widok z lusterka jadącego samochodu.Zimą nie musisz rezygnować z podróżowania, wystarczy wybrać odpowiednie opony.

Jakie modele wypadły najlepiej w poszczególnych kategoriach?

Kategoria (maksymalna liczba punktów)
Model (zdobyte punkty)
Nawierzchnie zimowe (80)
Bridgestone Blizzak LM005 (60)
BF Goodrich G-Force Winter 2 (60)

Fulda Winter Control HP2 (57)
Nawierzchnia mokra (80)
Michelin Alpin 6 (67)
Goodyear UltraGrip Performance+ (66)
Bridgestone Blizzak LM005 (64)
Nawierzchnia sucha (60)
Continental WinterContact TS860 (48)
Bridgestone Blizzak LM005 (47)
Michelin Alpin 6 (46)
Ekonomia (40)
Nokian WR Snowproof (31)
Goodyear UltraGrip Performance + (30)