Dzieje japońskiej marki Nitto można podzielić na dwa okresy. Pomiędzy dwiema, niemal równymi, trzydziestoletnimi częściami tej historii jest jedno wydarzenie, które na dobrą sprawę kazało napisać tę historię od początku.

Skoro jest ono tak ważne, warto poświęcić mu kilka zdań na samym początku. W 1979 roku szefowie Nitto zadecydowali o zakończeniu trwającego niemal osiem lat partnerstwa z firmą Yokohama i nawiązaniu współpracy z Toyo Tire & Rubber Co. Jak się potem okazało, było to punktem zwrotnym w dziejach japońskiej spółki, która coraz odważniej zaczęła stawiać na eksport i inwestycje. Data ta wywarła na tyle mocny wpływ na historię Nitto, że wiele źródeł do dziś podaje rok 1979, jako rok stworzenia marki. A przecież ta funkcjonowała na rynku od trzech dekad.

Wszystko zaczęło się w 1949 roku. Firma Nitto została założona w miejscowości Samukawa, a segmentem, w którym rozpoczęła swoją działalność był szeroko pojęty przemysł gumowy. W pierwszych latach przedsiębiorstwo produkowało nie tylko opony, a i szeroki asortyment artykułów wykonanych z gumy. Były to wyroby przemysłowe, jak rury, węże i obuwie używane w przemyśle. Należy pamiętać, że na początku lat pięćdziesiątych w Japonii, głównie dzięki pomocy Stanów Zjednoczonych, rozpoczął się szybki wzrost gospodarczy.

opony nitto
Marka Nitto charakteryzuje się komfortem użytkowania.

Nitto - pierwsze lata w nowej Japonii

Najlepszym dowodem jego fenomenu był fakt, że w 1953 roku, zaledwie kilkanaście miesięcy po ustaleniu powojennego porządku w kraju, Japonia pod względem wartości PKB wyprzedziła Włochy. Dodajmy, że już w drugiej połowie kolejnej dekady Kraj Kwitnącej Wiśni zdystansował pod tym względem Francję, Wielką Brytanię i RFN i dołączył do USA oraz ZSRR jako trzecia potęga gospodarcza świata.

W tych warunkach ekonomicznych rozwijały się niemal wszystkie gałęzie przemysłu. W 1958 roku szefowie Nitto podpisali pierwszą w historii firmy umowę o współpracy z amerykańską marką Uniroyal, co pozwoliło zyskać dostęp do nowych technologii. W 1961 roku japońska spółka zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych w Tokio. Siedem lat później nawiązała cenne porozumienie z Mitsubishi Chemical Corporation, w którym potem Nitto zakupiło udział kapitałowy.

opony nitto
Opony Nitto bardzo dobrze sprawują się w terenie.

Historyczny mariaż Nitto z Toyo

W 1971 roku partnerem Nitto została firma Yokohama. Ten mariaż trwał jednak tylko osiem lat. Znacznie trwalsza okazała się współpraca z Toyo Tire & Rubber Co. zawiązana w 1979 roku, gdy Toyo wykupił firmę Nitto Tire. Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był zresztą najważniejszym okresem w historii Nitto. Właśnie wtedy powstała nowa fabryka w Kuwana, a przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją działalność w sektorze gumowym. W 1981 roku rozpoczęło produkcję nylonu, a cztery lata później – polichlorku winylu: PVC, tworzywa sztucznego mającego zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki.

We współpracy z inżynierami Toyo, w fabrykach Nitto na początku lat osiemdziesiątych zaczęły powstawać pierwsze opony radialne. Swojej spółce-córce Toyo zapewniło też projektowanie ogumienia za pomocą komputerowych symulacji. W tym samym czasie firma postawiła pierwsze kroki w sportach motorowych, początkowo głównie w Japonii. Było to przemyślane posunięcie, zważywszy na późniejsze plany produkcji ogumienia typu high performance, które dziś stanowi jedną z wizytówek Nitto Tire (choćby bardzo popularna seria NT). A udział marki Nitto w rywalizacji wyścigowej i rajdowej zwiększał się z każdym rokiem. Obecnie opony produkcji japońskiej firmy są jednymi z najpopularniejszych choćby w amerykańskich zawodach Formula Drift, a także w seriach drag racing.

opony nitto
Miłośnicy tuningu aut często korzystają z opon Nitto.

Nitto na rynku amerykańskim

W kolejnej dekadzie japońska marka zaczęła przebijać się na rynek amerykański. Menedżerowie Nitto dobrze ocenili rosnącą popularność samochodów terenowych i tzw. miejskich terenówek, oferując pierwsze modele opon do SUV-ów, a także vanów i małych ciężarówek (pickupów) i aut dostawczych.

W 1999 roku oficjalnie utworzone zostało przedstawicielstwo Nitto Tire w Stanach Zjednoczonych (Nitto Tire North America). Jej spółka matka, Toyo Tire miała już spore doświadczenie za Oceanem. Należy pamiętać, że była pierwszą japońską firmą, która założyła swój przyczółek w USA w 1961 roku. Sukcesem Nitto w XXI wieku były kontrakty z Fordem i Mustangiem na dostawę ogumienia do ich samochodów. Za kolejne należy uznać stworzenie drugiej zagranicznej filii, tym razem w Kanadzie, w miejscowości Richmond.

Dziś Nitto specjalizuje się w oponach do aut terenowych, lekkich ciężarówek, ogumienia typu high performance i ultra high performance oraz modeli wyczynowych.

dlaczego warto kupić w oponeo

Galeria

opony nitto 3

opony nitto 4

opony nitto 5

opony nitto 6

opony nitto 7

opony nitto 8

opony nitto 11

opony nitto 12

opony nitto 13